Pirs Rimer, generalni direktor Svetskog naftnog saveta, u intervjuuu za bilten Nacionalnog naftnog komiteta Srbije kaže da naftna industrija uvek upravlja neizvesnošću, i to cenovnom, geološkom, tehničkom i geopolitičkom. „Mi smo kao industrija neverovatno dobri u onome što radimo. Od suštinskog smo značaja za savremeni život – od toga se ne može pobeći. Odgovorni smo za ekonomski rast, već preko 150 godina i bićemo još mnogo godina..“

Osvrćući se na naftni kongres u Kalgariju koji će se održati u septembru, Rimer napominje da će glavna tema biti energetska tranzicija, odnosno put ka nultoj neto stopi, a mnogi susreti na tom događaju će pomoći da se oblikuje pravac globalne energetike u godinama koje dolaze. „Razgovori će pomoći da se definišu realni, izvodljivi putevi ka pravičnoj i održivoj nultoj neto stopi u budućnosti i pomoći da se energetski sektor podigne na viši nivo u narednih 25 godina i nakon toga.“ Kako bi bio ispunjen ovaj cilj, konferencija nastoji da okupi sve ključne zainteresovane strane kako bi se razgovaralo o oblastima koje, prema Rimerovim rečima, uključuju „načine da se obezbedi isporuka energije, ažuriranja najnovijih tehnoloških dostignuća u naftnom sektoru, očuvanje životne sredine, kao i ispunjavanje očekivanja društva od naftne industrije. „Deo našeg fokusa je daleko od „razgovora“ i želimo da se koncentrišemo na stvarne projekte koji prave stvarnu razliku za našu industriju i svet.“

Pirs Rimer. Fotografija: Svetski naftni savet

Na pitanje koji su glavni izazovi za naftno-gasni sektor, Rimer kaže: „Nafta i gas predstavljaju resurs koji je mnogima doneo bolji način života, kao i ekonomski i društveni razvoj. Nafta i gas predstavljaju većinu ukupnog snabdevanja energijom na globalnom nivou. Značaj nafte i gasa neće se umanjiti ni u narednih nekoliko decenija. Postoje dobri razlozi da se veruje da postoje obilni resursi, ali da se oni ipak moraju dokazati i proizvesti. Fosilna goriva su pokrenula industrijsku revoluciju i još uvek su odgovorna za mnogo toga što je danas oko nas: od goriva, odeće, đubriva, polimera, farmaceutskih proizvoda, spisak je beskonačan. Nafta i gas su bili pokretači poboljšanja životnog standarda i ljudskog razvoja. Industrija nafte i gasa nastaviće da igra centralnu ulogu u snabdevanju energijom u svetu još mnogo narednih godina.“

Generalni direktor organizacije koja okuplja skoro sve velike naftne kompanije imao je šta da kaže i o budućnosti zelene tranzicije, žaleći se na to da i dalje postoje velika ogranićenja u pristupu površinama i u sigurnosti snabdevanja. „Takva ograničenja se javljaju iz različitih razloga, kao što su nacionalizam resursa, zabrinutost za životnu sredinu, strah od investicija i geopolitički nemiri. Ove barijere moraju biti uklonjene kako bi ogromni resursi koji ostaju neiskorišćeni mogli biti od koristi svima. Kratkoročno, a posebno u Evropi, nedavni geopolitički događaji više su fokusirali razmišljanja stručnjaka na energetsku bezbednost nego na klimatske promene.“

Da pred naftnim sektorom leži izazovna budućnost i nije neka tajna, a taj scenario Rimer potvrđuje na ovaj način: „Biće nam potrebni svi izvori energije kako bismo zadovoljili ovu rastuću potražnju i nastavili da podržavamo ekonomski razvoj, istovremeno ublažavajući uticaj klimatskih promena. Drugi ključni izazov koji će se razmatrati na kongresu je uvođenje tehnologije i inovacija u kombinaciji sa jasnim, predvidivim energetskim politikama.“

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.