Košarkaši Srbije izgubili su od selekcije Italije rezultatom 95:102 u odlučujućem meču za plasman na Olimpijske igre u Tokiju, koji je odigran u hali „Aleksandar Nikolić“.

Srbija tako nije uspela da se plasira na Olimpijske igre u Tokiju.

Italijani su bolje otvorili meč i na startu napravili razliku, ali su „Orlovi“ na krilima Vasilije Micića i trojkom Ognjena Dobrića uspeli da naprave seriju 8-0 i vrate zaostatak.

Međutim, kad god bi izabranici Igora Kokoškoa uspeli da sustignu prednost, Italijani su sa par ekspresnih napada i brzih trojki ponovo uspeli da se rezultatski odvoje. Filip Petrušev je krajem prve deonice uneo energiju u tim Igor Kokoškova, ali su srpski reprezentativci slabo organizovali defanzivni segment – epilog je 28 poena u prvoj četvrtini.

Najpre Dobrić, a potom i Danilo Anđušić trojkama diže publiku u bivšem Pioniru na noge. Srbija je na stratu druge deonice ekspresno preokrenula i stigla do četiri poena prednosti – 36-32. Međutim, usledila je preslikana situacija iz prve deonice. Akile Polonara je pogodio vrlo hladnokrvno za tri poena i utišao gledaoce u dvorani.

Uz to, mladi Niko Manion je u tim trenucim igrao jako dobro i Micić je imao dosta problema da sačuva talentovanog košarkaša Italije. Pokušao je Kokoškov sa Bobanom Marjanovićem u igri. Koliko je visoki centar odmogao u odbrani, toliko je doprineo u napadu.

Ipak, nisu Polonarp, pa i Stefano Tonut dali srpskim igračima da sustignu prednost. Sjajno je „Azure“ služio šut za tri, gotovo celo prvo poluvreme, a pogotovo u poslednjim minutima druge deonice. Naposletku, Italijani su na pauzu otišli sa plus 12 – 45:57. Previše primljenih poena.

U nastavku su već na startu Italijani ubacili desetu trojku iz dvadeset pokušaja. A ubrzo i jedanaestu. Za seriju 0-6 i plus 18 tek što je počelo da se igra. Polonara je potom pogodio uz faul.

Bjelica je, čini se, u očajanju šutirao sa kapice, ali je bio nepricizan. Dekoncetrisano u napadu, ali i u odbrani. Prolazilo je vreme, ali se rezultat nije menjao u našu korist. Štaviše, četiri minuta pre isteka treće deonice, Italijani su imali 24 poena prednosti – 49-73. Četrnaest minuta vremena za „Orlove“ da sustignu 24 poena prednosti. Premalo.

Miloš Teodosić je sa linije penala prekinuo seriju Italijana. Pokušali su naši agresivnom odbranom da poremete igru Italijana. Nakon serije slobodnih bacanja i nešto agresivnije igre naših, Anđušić je povezao dva uspešna napada, uz jednu trojku za eksploziju u hali.

Ipak, Manion je pogodio trojku i na kratko ponovo utišao navijače. Naposletku, u poslednjih par minuta treće deonice naši su prikazali borbenu igru i uspeli teškom mukom da spuste prednost Italijana, tek na minus 17 – 63-80.

Usledio je obećavajući početak poslednje deonice. Dobrić je poentirao uz faul. Precizan je i bio i sa penala. Međutim, ispunili su izabranici Igora Kokoškova bonus na samom startu poslednje četvrtine. Pritom je Anđušić dobio i tehničku.

Pogodio je Petrušev polaganje, a potom i Dobrić za tri, ali su Italijani uzvratili lakim poenima.

Teodosić je potom pokušao sa velike udaljenosti za tri, neprecizno, ali je loptu pokupio Petrušev i izborio faul. Ponovo je Petrušev bio akter u napadu, kada je Anđušić promašio za tri. Nakon naknadnog gledanja snimka, ipak je dosuđen samo običan faul.

Naši su prešli u presing. Bolje su branili koš, konačno je stao šut Italijana, ali je prednost ipak i dalje bila visoka. Pritom su Anđušić i Teodosić uputili nekoliko nerezonskih šuteva i Italijani nezobiljnost i brzopletost kažnjavaju novom trojkom.

Anđušić je pogodio trojku za minus 10, na 1:26 do kraja. Potom nisu prešli Italijani na drugu polovinu za osam sekundi. Lopta je bila u posedu srpskih košarkašu na 1:18 do kraja. Ponovo je Anđušić pokušao za tri, neuspešno. Ali je Petrušev ispravliopolaganjem za osam razlike. Italijani su na drugoj strani promašili trojku. Međutim, naši su na 40 sekundi propustili priliku da trojkom priđu na pet poena zaostatka. Teodosić je potom napravio peti faul…

Italija je uspela da sačuva prednost koju je gradila kroz čitavu utakmicu…

Izabranaci Kokoškova su do odlučujućeg duela stigli pobedama protiv Dominikanske Republike 94:76, Filipina 83:76, i u polufinala Portorika 102:84.

Sa druge strane, Italija je na turniru u Beogradu odigrala meč manje zbog otkaza Senegala. Azuri su u grupi bili bolji od Portorika, a u polufinalu Dominikane.