U Sremskim Karlovcima je od 17. do 21. oktobra održan prvi ciklus Solarnog kampa za mlade lidere iz nekoliko okruga u Srbiji – Kolubarskog, Zaječarskog, Borskog, Jablaničkog, Pčinjskog, Braničevskog, Podunavskog i Zapadnobačkog. Kamp je održan pod pokroviteljstvom projekata „Promocija obnovljivih izvora energije i energetske efikasnosti“ i „Perspektive za mlade u ruralnim sredinama u Srbiji“, koje u okviru Nemačke razvojne saradnje sprovodi Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH u partnerstvu sa Ekološkim centrom Radulovački.

Učesnici su imali prilike da se bliže upoznaju sa upotrebom obnovljivih izvora energije (sa akcentom na solarnu energiju) i energetskom efikasnošću. Cilj kampa bio je da mladi razviju veštine savetovanja, planiranja i realizacije projekata u ovoj oblasti, koje kasnije mogu primeniti u svojim lokalnim zajednicama. Zahvaljujući raznovrsnim i edukativnim radionicama, svi učesnici su naučili da prave male pokretne solarne elektrane, dok su uz pomoć mentora, u timovima razvijali pilot-projekte.

Nikola Blagojević iz Pokreta gorana kaže da je grupa mladih bila izuzetna, i da već imaju ideje o tome šta će raditi.

„Jednom smo radili sličan program i imao je efekta, pošto su ti mladi kasnije obučavali svoje vršnjake“, naveo je Blagojević.

Trener Nenad Stojanović dodao je da mladi u Srbiji znaju šta hoće i da im samo treba pružiti šansu i resurse.

Nešto više o samom konceptu kampa, stečenim znanjima i iskustvima, preneli su nam učesnici kampa Uroš Lalović (15) iz Bora, Ljubica Ilić (18) iz Vlasotinca, i Nada Jovanović (22) iz Pirota.

Šta vas je motivisalo da se prijavite na Solarni kamp?

Uroš: Smatram da je tema veoma bitna za naše društvo i ukoliko ne budemo posvetili više pažnje obnovljivim izvorima energije i energetskoj efikasnosti, presušiće naše reke i pojačaće se efekat klimatskih promena. To će se odraziti na buduće generacije. Kao pojedinac u svojoj lokalnoj zajednici mogu da ovu temu prikažem svojim vršnjacima, i da ih podstaknem da se bave sličnim stvarima.

Ljubica: Želela sam da proširim svoja znanja i da steknem nove veštine.

Nada: Za kamp sam saznala preko drugarice sa kojom sam ranije volontirala. Odlučila sam da se prijavim jer me interesuje tema zagađenosti vazduha u Srbiji, ali i zaštita voda.

Koje ste veštine stekli i unapredili tokom Solarnog kampa?

Uroš: Saznao sam više o solarnoj energiji i hidroenergiji, ali sam stekao i osnovna znanja o struji. Naučio sam kako se pravi strujno kolo i povezuju prekidači, pa za šta služe osigurači. Možda se time neću baviti, ali važno je i to znati. Što više znanja posedujemo, to će nam budućnost biti lakša. A svakako sleduje „solarni period“, u kojem će upotreba solarne energije postati svakodnevica. Zato je neophodno da znamo kako da ih koristimo i održavamo.

Ljubica: Naučila sam kako se postavljaju solarni paneli i kako oni funkcionišu. Kroz stručnu praksu savladala sam osnove njihovog rada.

Nada: Saznala sam sve o toplotnim pumpama koje koriste geotermalnu energiju, za koje ranije nisam čula. Naučila sam više i o toplanama na biomasu. I pre kampa imala sam osnovno znanje, ali sam ovde imala prilike da to znanje produbim uz pomoć predavača i mentora koji su nas dobro uveli u materiju.

Da li biste preporučili Solarni kamp svojim vršnjacima?

Uroš: Apsolutno. Jako je dobro osmišljen, sa balansom vremena za učenje i druženje. Svako bi se lepo proveo na kampu, čak i ako ne zna mnogo o temi.

Ljubica: Preporučila bih kamp svima. Dopao mi se ceo tim, kolegijalnost, način rada, pristup. Ja dolazim iz Tehničke škole i nisam bila upućena toliko detaljno u temu, ali mentori su mi pomogli da razjasnim nedoumice.

Nada: Naravno! Pre svega, u kampu se stekne mnogo novih znanja, ali se i upoznaju ljudi iz različitih sredina i krajeva u Srbiji. Imali smo priliku da čujemo sa kakvim ekološkim problemima se oni suočavaju i da razmenimo iskustva. Svako ko je bar malo zainteresovan za temu obnovljivih izvora energije bio bi oduševljen.

Koji je vaš najjači utisak sa Solarnog kampa?

Uroš: Najviše mi se dopala radionica u kojoj smo predstavljali budućnost gradova i sela iz našeg gledišta. Izabrao sam Zaječar kao grad budućnosti i predstavio kako bi on mogao da izgleda 2030. godine uz upotrebu solarne energije i ostalih obnovljivih izvora energije.

Ljubica: Bilo mi je sjajno što sam saznala kako funkcionišu solarni paneli i geotermalne pumpe.

Nada: Izdvojila bih predavanja o solarnoj energiji i energetskoj efikasnosti. Učili smo kako se rešavaju realni problemi sa kojima se suočavamo u svojim domaćinstvima, kroz savete koje izolacione materijale možemo da koristimo kako bismo povećali energetsku efikasnost. Dotakli smo se i finansijskih tema, uputili u subvencije koje daje država, a pravili smo i sopstvene male solarne panele.

Kako planirate da na lokalu implementirate znanje koje ste stekli na Solarnom kampu?

Uroš: Projekat bih realizovao u gradu iz kog dolazim. S obzirom na to da je Bor „rudarski grad“, vazduh je veoma zagađen. Voleo bih da rešim taj problem tako što bih napravio više „modernih i pametnih“ parkova poput parka ispred Studentskog doma u Boru u kojem se nalazi par solarnih klupa za sedenje i reciklažni kontejneri. Solarne panele bih iskoristio u oblastima oko Bora, poput Lazarevog kanjona, Lazareve pećine i Borskog jezera. To bi doprinelo razvoju turizma u ovom delu Srbije.

Ljubica: Podeliću znanje sa vršnjacima iz lokalne zajednice. Predstaviću im prednosti solarnih panela i ostalih obnovljivih izvora energije.

Nada: Bavim se fudbalom, a moj klub ima prostorije u sklopu stadiona u Pirotu. Razmišljala sam o tome koliko često puštamo mašine kako bismo oprale dresove, a i koliko često mora bojler da se uključuje kako bi se devojke istuširale posle utakmice. Bilo bi odlično kada bismo imali neki solarni panel na stadionu, da proizvodi onoliko energije koliko je nama potrebno.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.