(Beta-AFP) – SAD su glasanjem u Kongresu, sinoć zvanično ukinule povlašćeni trgovinski status Rusiji i Belorusiji kao odgovor na rat u Ukrajini, čime se otvara put za uvođenje kaznenih carinskih tarifa na proizvode iz te dve zemlje.

Predsednik SAD Džo Bajden je u koordinaciji sa svojim evropskim saveznicima najavio ovu meru prošlog meseca sa ciljem da se Rusija dodatno izoluje sa svetske scene, ali je meru trebalo da odobri Prestavnički dom i Senat američkog Kongresa. 

Tu meru snažno podržavaju obe partije u ta dva doma. 

Ukidajući Rusiji status povlašćene nacije, osnovnog principa reciprociteta u  slobodnoj trgovini, Zapad će de fakto odseći Rusiju iz svetske slobodne trgovine sa pravom uvođenja visokih tarifa na uvezene ruske proizvode.

Što se tiče SAD samo još dve zemlje su za sada isključene iz ovog režima reciprociteta koji predstavlja osnovni element međunarodnih trgovinskih odnosa – Kuba i Severna Koreja.

Prošle godine SAD su uvezle ruske proizvode za oko 30 milijardi dolara, od čega je 17,5 milijardi dolara bilo za naftu. Za uvoz nafte je Vašington sada uveo embargo.

Američko ministarstvo finansija juče je objavilo i da je uvelo sankcije za još dve firme pod kontrolom ruske države.

Sankcionisani su ruski rudarski gigant Alrosa koji predstavlja 90 odsto dijamanata izvađenih u Rusiji i 28 odsto svetskog tržišta, kao i „Junajted šipbilding korporejšn“ (United Shipbuilding Corporation- USC), glavni ruski brodograditelj, u kojem se izgrađuju gotovo svi ratni brodovi u toj zemlji, navelo je američko ministarstvo finansija.

Te mere SAD pojačavaju sankcije zapadnih zemalja usvojene poslednjih nedelja čija namena je postepeno prekidanje ekonomskih i finansijskih veza Rusije sa ostatkom sveta.

Tagovi

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.