U Beogradu je od 7. do 12. decembra održana prva međunarodna konferencija o savremenom upravljanju u finansijskom poslovanju, CFMC|2022, u organizaciji triju fakulteta Univerziteta u Beogradu (Fakulteta organizacionih nauka, Ekonomskog i Pravnog fakulteta). Tokom četiri dana konferencije održano je šest panela, desetine predavanja i radionica, prezentovano 50 stručnih i naučnih radova sa više od 150 učesnika iz 20 zemalja. O tome razgovaramo sa dr Slađanom Benković, redovnom profesorkom i šeficom Katedre za finansijski menadžment i računovodstvo Fakulteta organizacionih nauka i predsednicom Programskog odbora CFMC|2022 konferencije.

Kako ste došli na ideju da organizujete CFMC|2022 konferenciju i zašto baš u ovom trenutku?

Organizacija ove međunarodne konferencije krenula je u januaru ove godine, u momentu kada je bilo upitno da li će uopšte biti moguće organizovati konferenciju u realnom okruženju, usled pandemije COVID-19. Ipak, hrabro smo krenuli u okupljanje članova programskog i organizacionog odbora, te pripremu kapaciteta, platforme i formata konferencije. Inicijalno smo verovali da će noseća tema konferencije biti usmerena ka finansijskim tehnologijama, ali se to u međuvremenu promenilo, usled posledica rata u Ukrajini, koji je uzrokovao promene na svetskoj sceni, strepnju i neizvesnost.

Čitav svet je trenutno u fazi recesije, a gubici su milionski kada se posmatra privreda u globalu. Međutim, kada govorimo o mikroplanu, šta običan čovek može da promeni i uradi kako bi uštedeo i „preživeo“?

Da bi uštedeo, malo toga – nismo mi država koja ima standard mnogo viši u odnosu na prosečnu platu ili potrošačku korpu. Međutim, nužna je prioritizacija, odnosno racionalizacija onoga „bez čega ne možemo“, kao i strpljenje i nada da će, prema mišljenju eksperata za procenu rizika, ova situacija da se zaustavi do sredine naredne godine.

Radni vek ste proveli u prosveti i edukovanju mladih. Koliko je važno prenositi im znanje o ekonomiji i finansijama kroz realne primere iz aktuelnih dešavanja oko nas? Da li se na taj način lakše usvaja znanje?

Radim na Fakultetu organizacionih nuka, u čijem su osnivanju učestvovala preduzeća, sa idejom da studenti, pored teorijskih znanja, obavezno budu izloženi i konceptu učenja zasnovanom na primerima iz prakse. Takav način učenja pomaže da se lakše savladaju znanja neophodna onda kada studenti uđu u radno okruženje – da tačno razumeju šta se od njih očekuje i kako da reaguju na prilike koje im se pružaju.

Kroz CFMC|2022 konferenciju prošlo je više od 150 učesnika, prezentovano 50 radova, održano na desetine panela, predavanja i radionica… Koje ključne zaključke ste zajedno doneli za ova četiri dana?

Zaključci na koje bismo posebno želeli da skrenemo pažnju jesu značaj ulaganja u obrazovanje i obuku stručnih kadrova, kao i prevenciju finansijskih prevara, zatim potencijal koji kohezioni fondovi donose zemljama koje su u procesu pristupanja EU, te važnost održivosti i revizije u kreiranju dodate vrednosti preduzeća. Ipak, posebno bih, kao najvažnije poruke, izdvojila značaj inovativnosti, sposobnosti adaptacije i prepoznavanja prilika koje donosi digitalizacija u sferi finansijskog poslovanja.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.