„Reč je o sumnji na zloupotrebu bez presedana, pri kojoj za sada nije moguće isključiti mogućnost da su neki podaci bili neovlašćeno posredovani i u inostranstvo“, kaže predsednik vlade Robert Golob, prenosi N1.

„Iz podnete krivične prijave proizilazi sumnja, da se u slučaju pregledanja više od 200 pojedinačnih bankovnih računa radilo o nezamislivoj zloupotrebi Ureda za sprečavanje pranja novca u političke svrhe. Bez opravdanih razloga, samo na osnovu škrtih anonimnih poruka, u uredu su naime pre izbora grubo posegli u poverljive lične podatke sa namerom diskreditacije političkih suparnika pa čak i njihovih članova porodice, urednika i vlasnika medija i predstavnika crkvene vlasti. Reč je o sumnji na zloupotrebu bez presedana, pri kojoj za sada nije moguće isključiti mogućnost da su neki podaci neovlašteno posredovani i u inostranstvo.“

Ovako je na aferu koja je dobila naziv slovenački Votergejt, reagovao predsednik slovenačke vlade Robert Golob, nakon što je Nacionalni istraživački ured (NIU) zbog sumnje na zloupotrebu položaja podneo krivičnu prijavu protiv direktora ureda za vreme trajanja treće Janšine vlade, Damjana Žugelja i još šest njegovih nekadašnjih saradnika u uredu.

Kao što je prošle sedmice objasnio šef slovenačke kriminalističke policije Damjan Petrič, u Uredu za sprečavanje pranja novca su u periodu od novembra 2021. i februara 2022. „protivno mnogim zakonima pa takođe i ustavu“ prečešljali čak 224 bankovna računa, 62 fizička lica i 32 pravna lica u Sloveniji.

To su učinili na osnovu kratke anonimne poruke, koja nije sadržala nikakve dokaze niti je dala bilo kakve druge razloge za najveću pretragu bankovnih računa u istoriji Slovenije.

„Ovde je bilo povređeno pravo na zaštitu ličnih podataka, koje je jedno od osnovnih ljudskih prava i sloboda,“ izjavio je još direktor Uprave slovenske kriminalističke policije.

Radi se o slučaju Dragana Šolaka, koji je bio glavna i najveća meta Žugeljevog ureda. Između ostalog u pretragu su pola godine pre izbora uključili i pretraživanje računa nekadašnjeg generalnog direktora Pro Plusa, najveće medijske kuće kod nas, Branka Čakarmiša i još nekih medijskih direktora, vlasnika i urednika.

Tadašnji premijer Janez Janša je za N1 još u maju prilikom novinarskog otkrivanja ovog slučaja negirao da je ovo najopsežnije pretraživanje bankovnih računa u istoriji Slovenije bilo posledica njegovog predizbornog dogovora sa srpskim predsednikom Aleksandrom Vučićem.

Naime, bilo je nagoveštaja da su se Janša i Vučić pre izbora, koji su održani u obe zemlje u aprilu 2022. godine, dogovorili da će uz pomoć slovenačkog i srpskog Ureda za sprečavanje pranja novca prikupiti i razmenjivati ​​osetljive podatke o svojim protivnicima. Prema navodima, Janša bi mogao biti zainteresovan za balkanske poslove Gen-I i Roberta Goloba, a Vučić za svog „državnog neprijatelja broj jedan“ Dragana Šolaka i srpskog opozicionog političara Dragana Đilasa.

Policija još istražuje kako se odvijala razmena podataka između slovenačkog i srpskog Ureda za sprečavanje pranja novca. Direktor Uprave kriminalističke policije Damjan Petrič je prošle sedmice rekao: „Deo kriminalističke obrade koji se tiče odgovornosti lica koja su bila zaposlena u ovom organu je završen. Međutim, deo kriminalističke obrade se nastavlja u smislu razmene podataka sa stranim državnim organom koji ima slična ovlašćenja kao naš. Ovde se odvija i saradnja između slovenačkog i stranog (srpskog, op. a.) tužilaštva.“

Slučaj Šolak ni izdaleka nije jedini slučaj pročešljavanja bankovnih računa na osnovu kratke anonimne poruke u vreme Žugelja, ali se od ostalih značajno razlikuje po broju proverenih računa.

Već smo na N1 Slovenija otkrili da je Žugeljev ured pretraživao i račun direktora Sportske Lutrije Luke Štajnera, i to u trenutku kada se u parlamentu vodila bitka za izmenu zakona o igrama na sreću, čemu se Steiner usprotivio.

Portal Necenzurirano otkrio je slučaj biskupa Andreja Sajeta, koji je otvoren u uredu u vreme kada su se starija klerikalna i mlađa liberalna linija, koju personifikuje Saje, borile za prevlast u slovenačkoj Rimokatoličkoj crkvi. Anonimna poruka o Sajetu, koja je stigla u ured, prvo je dodeljen službeniku koji nakon pregleda nije tražio podatke sa biskupovog računa i slučaj je odmah zatvorio. Ali nekoliko dana kasnije, ista anonimna poruka ponovo je stigla u Ured za sprečavanje pranja novca, samo što su je, kako je smo otrkrili na N1 Slovenija, ovaj put dali u ruke tadašnjoj službenici ureda, koja je i aktivna članica stranke SDS. Počelo je pretraživanje biskupovog računa.

Isto tako je Ured za sprečavanje pranja novca u periodu Žugelja, kako smo otkrili na N1 Slovenija, pretraživao i bankovne račune Nataše Vrečar Zorčič, supruge Igora Zorčiča, tadašnjeg predsednika slovenačkog parlamenta, jednog najvažnijih političara u zemlji. I to baš u trenutku kada Zorčič nije hteo da podnese ostavku sa mesta predsednika parlamenta.

Ali ako su u slučaju Steinera, Saje i Nataše Vrečar Zorčič pregledali ukupno manje od deset bankovnih računa, u slučaju Šolaka pročešljali su više od 220.

Javno razotkrivanje

Dragan Šolak, srpski biznismen, čije brojne kompanije rade u više država Zapadnog Balkana, Evropske unije i u Ujedinjenom Kraljevstvu. Suvlasnik je United Grupe, koja ima više kompanija takođe i u Sloveniji.

Javnosti su najpoznatiji Telemach, Shoppster, Sportklub i portal N1 Slovenija. Među fizičkim licima čiji bankovni račun je prečešljao Žugeljev ured je i Katja Šeruga. Direktorka je slovenačke kompanije Adria News Production, koja je isto tako pregledana i nalazi se u vlasništvu United Grupe. Takođe je urednica N1 Slovenija, te novinarka već više od 25 godina.

Bankovni račun Katje Šeruga je ured za vreme Žugelja pregledao, nisu podneli prijavu protiv nje, kao ni protiv kompanije. S obzirom na informacije da je Žugeljev ured uzimao podatke s bankovnih računa od njihovog otvaranja, za sada je jasno da je nisu pregledali „samo“ kao direktorku kompanije, što je od januara 2021, nego su pregledali i vreme dok je bila u drugim slovenačkim medijima novinarka i urednica, jer je račun u banci u kojoj je komitent otvorila 2006. godine.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.