Slika 1: Čekate da Vam onkolog, nakon 10 dana čekanja rezultata patohistološkog nalaza, saopšti dijagnozu. Maligno je. Konzilijum će odlučiti o daljem toku terapije.

Slika 2: Nakon 7 dana, onkolog Vas obaveštava da je zaključak konzilijuma da se odmah krene sa hemioterapijama. Procene su da je u pitanju galopirajuća bolest. U takvim situacijama se ne daju prognoze. Jasno Vam je, iz tona i držanja onkologa, da Vam nije preostalo više od godinu dana života.

Slika 3: Prošla su 4 meseca od postavljene dijagnoze. Osećate se iscrpljeno, jedva pokretno, okruženi ste samo najbližima. Svaki sledeći dan predstavlja patnju za Vas i za Vaše najbliže. Dostojanstvo prestaje da postoji u Vašem životu, a preostalo je još samo malo prostora za preživljavanje. Jedina terapija, u pogledu bola koji trpite, jeste morfijum. Bol je neizdrživ, a terapija Vas umrtvljuje i čini da vreme provodite u polusvesti.

Prethodno opisano su slike toka najtežih malignih oboljenja koje su, nažalost, većini nas poznate. Svako ko se suočio sa bar jednom od faza, uz obolelu osobu, upoznat je sa tim kako se dostojanstvo, u nekom trenutku, iskrade iz života pacijenta. Baš to najviše muči najbliže, pored činjenice da gube voljenu osobu.

Samo od malignih bolesti godišnje oboli oko 20 miliona ljudi, dok 10 miliona ljudi umre. Ukupan broj bolesti, koje su praćene bolom i drugim tegobama, znatno je veći. Broj zemalja koje su legalizovale upotrebu kanabisa u medicinske svrhe raste svakog dana. Prve zemlje koje su krenule sa tim imaju izuzetno jake ekonomije i zdravstvene sisteme. U SAD je čak 38 država legalizovalo kanabis u medicinske svrhe. U Nemačkoj i Velikoj Britaniji kanabis je takođe legalizovan, dok je u Francuskoj već duže vreme na snazi eksperiment upotrebe kanabisa u medicinske svrhe.

Pored ispitivanja u vezi sa kanabisom, u toku je veliki broj studija u zemljama zapadne hemisfere koje proučavaju dejstvo drugih psihoaktivnih supstanci na mentalno i fizičko zdravlje obolelih. Te studije, kao i razvoj medicine uopšte, dovode i do unapređivanja pravnih sistema. A sve kao odgovor na potrebu za kvalitetnim pravnim okvirom koji bi ispratio razvoj medicine u kontekstu lečenja mnogobrojnih teških bolesti.

Pitanje dostojanstvenog umiranja u Srbiji je podjednako tretirano, kao i pitanje upotrebe kanabisa i drugih psihoaktivnih supstanci u medicinske svrhe. Iako daleko razvijenije zemlje sveta imaju ovo pitanje detaljno uređeno, naša država pravi se mrtva. Ovaj slučaj jako liči na priču o Danskoj gde je prva vetroelektrana napravljena krajem 70-ih. U Srbiji se čekalo preko 40 godina da obnovljivi izvori energije postanu velika tema

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.