Krvne ćelije uzgajane u laboratoriji prvi put su date ljudima u kliničkom ispitivanju koje su sproveli istraživači u Velikoj Britaniji, u nadi da bi se mogle proizvesti obilne zalihe retkih krvnih grupa, prenose mediji.

Tim sa univerziteta u Bristolu i Kembridžu, fondova NHS i NHS Blood and Transplant (NHSBT) počeo je da daje male količine crvenih krvnih zrnaca uzgojenih u laboratoriji – nekoliko punih kašičica – dvojici zdravih volontera da vide da li su bezbedni.

Krv se pravi sakupljanjem matičnih ćelija iz donirane krvi, koje se zatim stimulišu da se prošire i prerastu u veliki broj crvenih krvnih zrnaca u laboratoriji – proces koji traje oko tri nedelje – dok ne budu spremne za transfuziju pacijentima.

To bi mogla da bude revolucija u snabdevanju retkim krvnim grupama, na primer, i da pomogne u lečenju pacijenata sa stanjima kao što su bolest srpastih ćelija i talasemija, kojima ponekad mogu biti potrebne redovne transfuzije za kontrolu simptoma. Zalihe uzgojene u laboratoriji i dalje bi se oslanjale na doniranu krv i verovatno bi se koristile samo u odabranim okolnostima, tako da bi i dalje postojala potreba da ljudi nastave da daju krv kao i sada.

U prvoj fazi ispitivanje, cilj je da se testira ne samo bezbednost ćelija uzgojenih u laboratoriji, već i njihov životni vek u telu u poređenju sa infuzijama standardnih crvenih krvnih zrnaca od istog donora.

Krvne ćelije uzgojene u laboratoriji su sve sveže i odabrane da budu u istoj fazi razvoja, tako da istraživači očekuju da će biti bolje od slične transfuzije standardnih doniranih ćelija, koje će imati mešovitu populaciju različitih uzrasta. Ako proizvedene ćelije traju duže u telu, pacijentima možda neće biti potrebna krv toliko često, a to bi takođe moglo da smanji potencijalno opasno preopterećenje gvožđem usled čestih transfuzija.

„Ovo je prvi put transfuzovana krv alogenog donora uzgojena u laboratoriji i uzbuđeni smo što vidimo koliko dobro ćelije rade na kraju kliničkog ispitivanja“, rekla je Ešli Toj, profesorka ćelijske biologije na Univerzitetu u Bristolu i direktor NHSBT jedinice za proizvode crvenih krvnih zrnaca.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.