Medicinska sestra koja je u prvim redovima borbe protiv koronavirusa u Italiji opisala je to iskustvo „kao ratno“.

Lekari i medicinske sestre rade svakodnevno dok zemlja pokušava da zaustavi širenje virusa koji je do sada odneo više od 1000 života u Italiji. Među mrtvima je bio 59-godišnji lekar i blizak prijatelj Roberte Re, medicinske sestre bolnice Pjaćenca u Emiliji-Romanji, u regionu sa drugim najvećim brojem slučajeva.

„To bih iskustvo uporedila sa svetskim ratom“, rekla je Re za Gardijan. „Ali to je rat u kojem se ne može boriti sa tradicionalnim naoružanjem – jer još ne znamo ko je neprijatelj, pa je teško ratovati. Jedino oružje koje imamo je da moramo da izbegnemo da stvari postanu još gore nego što jesu, da ostanemo kod kuće i poštujemo pravila, da radimo ono što su radili u Kini, jer se to isplati. „

Italija, koja je najviše pogođena koronavirusom posle Kine, pooštrila je karantinska ograničenja u četvrtak nakon što je broj smrti skočio. Ukupan broj zaraženih od početka epidemije, uključujući smrtne slučajeve i one koji su se oporavili, u četvrtak je dostigao više od 15 000.

„Obično sam srećna osoba, ćaskam i šalim se sa svima … ali ima dana kada sam plakala i bila u depresiji“, dodala je Re.

Ostali medicinari u centru epidemije su se žalili na društvenim mrežama i delili slike iscrpljenog osoblja i kako se njihove bolnice „pucaju“ pod pritiskom. Andrea Verčeli, koja radi na odeljenju hitne pomoći u bolnici u Pjaćenci, rekla je u video snimku na Fejsbuku: „Ono što mi doživljavamo nije normalan grip, dnevno dobijamo 40 slučajeva upale pluća u hitnoj službi.“

Danijel Makini, doktor u bolnici Humanitas Gavazzeni u jako pogođenoj provinciji Bergamo u regiji Lombardija, napisao je na Fejsbuku nekoliko dana pre nego što je cela zemlja stavljena u karantin: „Rat je bukvalno eksplodirao i bitka je neprekidna, i danju i noću. „

U međuvremenu, Kodakons, glavno italijansko udruženje potrošača, zatražilo je od tužioca Bergamu da sprovedu istragu nakon što je anesteziolog na odeljenju intenzivne nege u bolnici „Papa Đovani XXIII“ rekao za list „Korijere dela Sera“ da je pritisak toliko ogroman da o spasavanju života „odlučuje starost i zdravstvenao stanja … kao u ratnim situacijama „.

„Ni u kom slučaju starost ne može biti diskriminirajući faktor kada je reč o javnom zdravstvu i sigurno ne može biti kriterijum za odlučivanje koga treba lečiti, a koga ne lečiti“, kaže u izjavi predsednik Kodakonsa Karlo Rienci.

„Manjak kreveta ne sme da dovede do izbora poput onih koje je opisao lekar.“

Virus je zarazio mnoge lekare i medicinske sestre dok su radili. Roberto Stela, predsednik udruženje lekara u Vareseu, Lombardiji, umro je u sredu. Ovaj 67-godišnjak brinuo se za pacijente sve dok nije počeo da pati od simptoma i sam je prešao na intenzivnu negu prošlog petka. „Umro je heroj, kao i druge kolege koje su umrle poslednjih dana“, izjavio je za Korijere dela Sera Saverio Kjaravale, potpredsednik tog udruženja.

„Ljudi moraju da shvate da je situacija veoma ozbiljna“, rekla je Re. „Osnovna stvar je zatvoriti sve, kao i edukovati adolescente da razumeju koliko je ovo ozbiljno.“

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.