Predsednik Srbije Aleksandar Vučić čestitao je fudbalerima Srbije plasman na Svetsko prvenstvo 2022. godine u Kataru.

Srbija je pobedila 2:1 Portugal u Lisabonu i plasirala se na Mundijal.

On će fudbalere nagraditi sa milion evra.

„Otišli ste i pobedili ste! Ponosni smo na vas! Hvala vam na svemu! Živela Srbija!“, napisao je Vučić na Instagramu.

Fudbalska reprezentacija Srbije plasirala se večeras na Svetsko prvenstvo u Kataru 2022. godine, pošto je u Lisabonu pobedila Portugal sa 2:1, u poslednjoj utakmici kvalifikacione Grupe A.

Na stadionu Benfike Portugal je poveo u drugom minutu golom Renata Sančesa, a izjednačio je Dušan Tadić u 33. minutu. Pobedonosni gol postigao je Aleksandar Mitrović u 90. minutu.

Fudbaleri Srbije igrali su dobro i borbeno, a takmičenje u grupi završili su kao prvi i neporaženi sa 20 bodova. Portugal je drugi sa 17.

Irska i Luksemburg imaju po devet bodova, a Azerbejdžan na poslednjem mestu ima bod. Irska je večeras kao gost pobedila Luksemburg sa 3:0.

Portugal je poveo već u drugom minutu posle greške Nemanje Gudelja koji je izgubio loptu na 18 metara, do nje je došao Sančes i postigao pogodak. Selektor Srbije Dragan Stojković protestovao je jer je smatrao da je Gudelj fauliran, ali je zbog prigovora dobio žuti karton.

Posle toga Srbija je pojačala, a u 12. minutu Dušan Vlahović pogodio je stativu. Lopta se zatim odbila do njega, ali je on šutirao preko gola.

Dve šanse je zatim propustio Kristijano Ronaldo, a posle toga Srbija je preuzela inicijativu, igralo se uglavnom na polovini Portugala, ali bez prilika koje bi ugrozile protivnički gol.

Srbija je pritiskala, a to joj se isplatilo u 33. minutu, kada je sa ivice šesnaesterca dobro šutirao Tadić, lopta je pogodila stativu, a zatim je ispala iz ruku golmana Patrisija i prešla gol-liniju.

Posle toga Tadić je bio neprecizan iz slobodnog udarca, a u 39. minutu Srbija je ozbiljno zapretila posle kontranapada, kada je Filip Kostić pogodio spoljni deo mreže.

U 42. minutu Portugal je bio u velikoj šansi, lopta je ispala golmanu Predragu Rajkoviću, posle šuta pogodila je jednog igrača Srbije u ruku i otišla u korner. Minut kasnije poništen je gol Vlahovića zbog ofsajda.

U drugom poluvremenu u igru je ušao najbolji strelac srpske reprezentacije Aleksandar Mitrović umesto Gudelja.

Prvu šansu u nastavku imao je Portugal, kada je prošao Sančes, ali je njegov šut uspeo da izbije srpski fudbaler, lopta je pogodila golmana Rajkovića i otišla u korner.

Ponovo je Sančes bio u šansi, u 62. minutu, ali je lako odbranio srpski golman. Tri minuta kasnije povredio se srpski defanzivac Miloš Veljković, a umesto nejga u igru je ušao Uroš Spajić.

Srpski tim izveo je dobar napad u 77. minutu kada je Kostić prošao po levoj strani i centrirao do Vlahovića, čiji je šut blokirao Danilo, ali je zbog ofsajda igra prekinuta. Dva minuta kasnije ponovo je Kostić dobro prošao po levoj strani i centrirao pred gol, a Mendeš je izbacio loptu u korner posle kojeg je Rui Patrisio lako odbranio.

Srpski tim je napadao i imao inicijativu, a u 83. minutu Mitrović je posle centaršuta Kostića šutirao pored stative.

Srbija je pobedila golom Mitrovića u 90. minutu koji se najbolje snašao na drugoj stativi posle centaršuta. Do kraja se srpski tim odbranio i izborio direktan plasman na Mundijal.

Direktan plasman na Mundijal u Kataru ostvariće pobednici grupa, a u baražu, od 24. do 29. marta igraće drugoplasirane ekipe i dve ekipe iz Lige nacija. Žreb za baraž biće održan 26. novembra u Cirihu.