Koliko dugo se koronavirus zadržava na površinama? A koja dezinfekciona sredstva su najefikasnija za njihovo čišćenje?

Ta dva pitanja nisu bitna samo za zdravstvene radnike, već i za svako javno mesto na kom se okupljaju ljudi – lokacije na kojima ćete rukama često dodirnuti površine. Zatim se potencijalno možete zaraziti dodirom lica, što se dešava češće nego što mislite.

Pa koliko dugo SARS-CoV-2 može da opstane na neživoj površini?

Odgovore na ovo pitanje prenosi Forbs.

Pod pažljivo kontrolisanim uslovima u laboratoriji, jedna studija je otkrila da virus ostaje stabilan na metalima i plastici tri dana. Izvan laboratorija, međutim, virus može trajati znatno duže: njegov genetski materijal mogao bi se otkriti na površinama 17 dana nakon što je brod bio bez putnika (iako nije jasno da li taj materijal predstavlja zarazne čestice virusa).

Da bismo odgovorili na oba pitanja, piše Forbs, okrećemo se nedavnom sistematskom pregledu naučne literature objavljenoj u časopisu Hospital Hospital Infection, koji je vodio Ginter Kampf sa Instituta za higijenu i medicinu životne sredine u Nemačkoj.

To istraživanje je uključivalo pretragu baze podataka za studije koje su ispitale koliko dugo koronavirusi mogu da ostanu na površinama.

Prema podacima do kojih su došli, virusi mogu preživeti na površinama od 2 sata do preko mesec dana.

Na sobnoj temperaturi HCoV ostaje zarazan na razne materijale – od metala i stakla do teflona i PVC-a do 9 dana. Generalno, veće temperature ili vlaga omogućavaju koronavirusima da duže traju.

Pa koji je najefikasniji način dezinfekcije površina?

Eksperimenti o efikasnosti uglavnom su izvedeni pomoću „testa suspenzije“, kada se klice i biocidno sredstvo zajedno sastave u rastvor tokom određenog vremena, nakon čega se mikrob ekstrahuje i testira da bi se utvrdilo da li je živ i sposoban da zarazi.

Pregled je pokazao da HCoV može biti efikasno inaktiviran u roku od jednog minuta biocidnim agensima koji se nalaze u mnogim uobičajenim proizvodima za čišćenje, uključujući koncentracije 62% etanola, 0,5% hidrogen peroksida i 0,1% natrijum hipohlorita ili izbeljivača.

Dezinfekciona sredstva pomažu u smanjenju infekcija jer se respiratorni virusi mogu preneti na lice(gde klice upadaju) sa kontaminirane površine, obično preko ruku.

Ima još mnogo toga što još uvek ne znamo o tome koliko dugo se koronavirus zadržava na površinama oko nas, ali bar bolje razumemo kako ih očistiti.

https://www.nstore.rs/product/godisnja-pretplata-na-magazin-nedeljnik/
https://www.nstore.rs/product/letnja-akcija-edicija-velike-biografije-za-samo-900-dinara/
https://www.nstore.rs/product/edicija-senke-nad-balkanom/
https://www.nstore.rs/product/edicija-nemanjici-ljudi-svog-vremena-kolekcija-6-knjiga/

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.