Dobro jutro,

Ako baš morate da pričate o nekim vestima i važnim događajima i odlazak na plažu, knjiga pod miškom i ležaljka su vam još daleko, onda pokušajte da neku od tema izaberete iz ovog brifinga.

Malo optimizma može da prija i više od ovog „zahlađenja“.

ŠTA SE DOGAĐA U PETNICI

Događaji se u slučaju Istraživačke stanice Petnica – ubrzavaju.

Svakodnevno se pojavljuju nove informacije. Tako smo juče imali priliku da saznamo da je jedna od žrtava seksualnog uznemiravanja u toj Istraživačkoj stanici, dala izjavu valjevskoj policiji. I da ta žrtva nije jedna od prvih pet koje su o sve što se događalo u Petnici govorile.

Takođe, piše se o tome da policija istražuje ko je izrađivao fotografije maloletnica koje je S. fotografisao i zloupotrebljavao.

I poverenik pokreće postupak zbog svih navoda o IS Petnica.

“Petnica je bila previše nadobudna, ukazivao sam da nemaju tu pedagošku komponentu”

Specijalni savetnik predsednika države i premijerke za reformu obrazovanja i nauke Mladen Šarčević izjavio je da Istraživačka stanica Petnica “mora da opstane” ali da će njegov predlog biti da se “umreži u sistem istraživačkih centara koje pravimo širom Srbije, od kojih u Tršiću takav centar već uspešno postoji”.

Doskorašnji ministar prosvete je napomenuo, za list Danas, da je još kao ministar zalagao za pomenuto rešenje, da je više puta o tome razgovarao i sa tadašnjim direktorom Istraživačke stanice Petnica Vigorom Majićem.

Kako je naveo, pre tri godine kada je otvoren centar u Tršiću, pokušao je da uvede Petnicu u sistem, ali su “oni tada iz kabineta premijerke dobili ekskluzivno pravo na pet godina da kao grupa gradjana vode Petnicu na način kao što postoji godinama, što je bio pokušaj da se njima neke zasluge za narod ozvaniče”.

“Ja sam ukazivao da oni u Petnici nemaju tu pedagošku kompenentu i da je kad deca borave u takvoj ustanovi najsrodnije da važe pravila koja postoje u učeničkim domovima, gde imate vaspitačku službu, dežurne noću i niz drugih procedura koje moraju da postoje u takvim kolektivima. Petnica je bila previše nadobudna ili slavna sama sobom da bi se time bavila, a vidite kako se to loše završilo”, rekao je Šarčević.

AMERIČKA VOJSKA NAPUSTILA NAJVEĆU BAZU U AVGANISTANU

Skoro 20 godina nakon invazije na Avganistan kako bi uklonila talibanske snage s vlasti i borila se protiv terorista Al-Kaide, američka vojska napustila je svoju najveću bazu Bagram.

Američki predsednik Džozef Bajden naložio je Pentagonu da povuče vojsku do 11. septembra, na 20. godišnjicu terorističkih napada na Sjedinjene Američke Države, ali Pentagon sada kaže da povlačenje može da završi ranije. Zapravo, povlačenje je već u velikoj meri završeno, ali još treba razraditi niz pitanja u narednim nedeljama, uključujući razgovore sa Turskom o obezbedjivanju aerodroma u Kabulu.

„Sigurno, bezbedno povlačenje omogućava nam da održimo kontinuirano diplomatsko prisustvo, podržimo avganistanski narod i vladu i sprečimo da Avganistan ponovo postane bezbedno utočište za teroriste koji ugrožavaju našu domovinu“, rekao je sekretar za štampu Pentagona Džon Kirbi.

Kirbi je rekao da je danas ministar odbrane Lojd Ostin odobrio novu komandnu strukturu u Avganistanu za prelazak američke vojne misije iz ratovanja na dva nova cilja, zaštitu kontinuiranog američkog diplomatskog prisustva u Kabulu i održavanje veze sa avganistanskom vojskom.

NOVA ITALIJA ZA „NOVO NORMALNO“

Fudbaleri Italije pobedili su reprezentaciju Belgije rezultatom 2:1 u četvrtfinalu Evropskog prvenstva. Pre nego što pažnju posvetimo izveštaju, za one koji su propustili utakmicu – prvi utisak. Italijani su prestali da budu „klasični žabari“.

Igraju napadački, žele da daju gol više od protivnika, valjaju se po terenu jednako koliko se valjaju i ostali, tako da ih nije mučno gledati (ako je ikada i bilo).

U polufinalu protiv Španije, s obzirom na formu, jesu favoriti…

Strelci za reprezentaciju Italije bili su Nikolo Barelja u 31. i Lorenco Isninje u 44. minutu, dok je gol za Belgijance postigao Romelu Lukaku u drugom minutu nadoknade vremena, sa penale.

Italija je agresivnije započela utakmicu i stvorila nekoliko solidnih šansi. Zatim je Leonardo Bonući postigao gol u 13. mnutu, ali je sfiran ofsajd.

Kevin De Brujne je propustio najbolju šansu , do tada, za Belgijance u 22. minutu, kada je šutirao sa ivice kaznenog prostora, ali se Đanluiđi Donaruma sjajno bacio i sačuvao mrežu.

Usledila je nova dobra šansa za ekipu Roberta Martineza. Ponovo su u glavnoj ulozi bili De Brujne i Lukaku. Vezista Mančester Sitija je povukao kontru, prosledio loptu na desnu stranu ka Lukakuu, koji se sjajno namestio na šut i umalo matirao Donarumu. Ipak, sjajni čuvar mreže Azura je ponovo uspeo da interveniše.

A onda su Italijani kaznili Belgiju za propuštene šanse. Igrao se 31. minut. Ćiro Imobile je pao u kaznenom prostoru rivala, ali se sudija Slavko Vrančić nije oglasio. U nastavku je Barela pokupio loptu, sjajno prošao kroz odbranu rivala i udarcem u malu mrežu matirao Tiboa Kurtou za vođstvo Azura.

Nakon vođstva, Italijani su nastavali da prete, preko Federika Kjeze, u dva navrata. Zatim je Insinje sjajno reagoao i poveo Italijane ka polufinalu, ali je ubrzo odgovorila i ekipa Belgije.

Žeremi Doku je oboren u kaznenom prostoru Italijana, sudija Vrančić je pokazao na penal, a VAR je samo potvrdio njegovu odluku. Faul za najstrožu kaznu napravio je Đovani Di Lorenco.

Jedini gol za Belgiju postigao je Lukaku.

OSTALE VESTI

Direktor SZO za Srbiju: “Jako dobra epidemiološka situacija, protiv delta soja bržom vakcinacijom”

Direktor kancelarije Svetske zdravstvene organizacije u Srbiji Marijan Ivanuša izjavio je danas da je trenutna epidemiološka situacija u Srbiji “jako dobra” i da to treba iskoristiti za vakcinaciju “što pre” kako bi se spremno branili od delta soja korone, koji se ovde tek pojavio.

“Vakcinacija je najbolja odbrana protiv korone. Ovaj soj se puno efikasnije širi u odnosu na ostale, zato i postaje prevladavjući virus”, rekao je Ivanuša za Radio televiziju Srbije (RTS), komentarišući epidemiološku situaciju u Evropi i regionu.

On je napomenuo da se baš zbog te osobine delta soja postojeće mere protiv korone moraju strogo primenjivati, navodeći da su ih  brojne države ublažavale.

“Ljudi su se opustili i u kombinaciji sa virusom koji se brže širi dolazi to dovodi do posledica, odnosno pogoršanja”, ocenio je Ivanuša, dodajući da se kod mladih taj virus jako brzo širi.

Na pitanje da li je publika na završnom turniru Evropskog prvenstva u fudbalu mogla da utiče na pogoršanje epidemiološke situacije, on je naveo su neke države izveštavale da su se gledaoci vraćali zaraženi.

“To može imati određeni uticaj, ali je samo jedan od elemenata, ne bih rekao da je to kobno uticalo na pogoršanje stanja u Evropi”, naveo je Ivanuša.

„Srbija nema boljeg prijatelja od SAD“

Američki ambasador u Beogradu Entoni Godfri izjavio je na prijemu povodom Dana nezavisnosti Sjedinjenih Američkih Država (SAD) da Srbija danas nema boljeg prijatelja od SAD.

“Uz milijardu evra pomoći od 2001. godine do danas, radili smo sa lokalnim partnerima da pomognemo Srbiji da ostvari svoj cilj članstva u Evropskoj uniji. Želimo da Srbija zauzme mesto koje joj pripada u evropskoj porodici”, rekao je Godfri.

Na proslavi 245. godišnjice nezavisnosti SAD, ambasador je kazao da je protekla godina bila godina izazova za sve, a da su za njegovu zemlju bila možda jedna od najtežih.

Dodao da veruje da će “245 godina mlada demokratija, uz pomoć prijatelja, iz svega izaći još jača”.

Godfri je zahvalio direktoru JP Pošta Srbije Zoranu Đorđeviću na ideji za postavku izložbe, gde se može odabrati poštanska marka koja će se štampati u čast 140. godišnjice diplomatskih odnosa Srbije i SAD.

“U čast 140 godina našeg prijateljstva, koje je počelo od uživanja Amerikanaca u ukusnim srpskim šljivama, za kraj ću da nazdravim uz čašicu šljivovice”, rekao je američki ambasador.

Janša: “Kako da granice budu manje važne?“

Slovenački premijer Janez Janša izjavio je da treba ubrzati integraciju zemalja Zapadnog Balkana u Evropsku uniju kako bi otvorena pitanja u tom regionu, poput granica, postala manje važna.

„Mi koji smo za stabilizaciju na Zapadnom Balkanu zalažemo se da se ubrza integracija tih zemalja u EU, jer kad su u EU, neka pitanja, poput granica, postaju manje važna“, rekao je Janša grupi briselskih dopisnika na Brdu kod Kranja, prenela je Hina.

Pozdravio je veće angažovanje nove američke administracije na Zapadnom Balkanu kako bi se uklonile prepreke njihovom uključivanju u EU i NATO.

Janša je ponovio da je nedostatak proširenja EU na Zapadni Balkan tokom protekle decenije omogućio drugim akterima da prošire tamo svoj uticaj.

Pozvao je na redovne samite izmedju članica EU i Zapadnog Balkana, a slovenačko predsedavanje će takav samit organizovati 6. oktobra.

Izrazio je nadu da će tokom slovenačkog predsedavanja otvaranje pregovora sa severnom Makedonijom biti deblokirano, i nakon održavanja izbora u Bugarskoj, koja to blokira, i formiranja nove vlade.

SPORT

Danas četvrtfinalne utakmice igraju i Danska protiv Češke, kao i Engleska protiv Ukrajine.

U šestoj utakmici finalne serije Istočne konferencije NBA lige sastaju se Atlanta Hoksi i Milvoki Baksi. Rezultat je 3:2 za Bakse u pobedama.

ŠTA PIŠU NOVINE

Beogradski dnevni listovi na naslovnim stranama izdanja za subotu, 3. jul, najviše pišu o pojavi delta soja korona virusa u Srbiji, o problemima u ustanovama socijalne zaštite za smeštaj dece, o dijalogu vlasti i opozicije o poboljšanju izbornih uslova, i o drugim temama.

BLIC – „Sve što treba da znate o delta soju“, list piše o epidemiji korona virusa i očekivanoj pojavi novih sojeva u Srbiji. „Kad žena gruva rakete i razgoni crne oblake“, o nadležnima za protivgradnu odbranu.

VEČERNJE NOVOSTI – O povećanom broju napada na Srbe i njihovu imovinu na Kosovu „Udaraju na Srbe svakog drugog dana“. List piše o nedovoljnom broju zaposlenih u ustanovama socijalne zaštite „O deci u domovima nema ko da brine“.

DANAS – „Vlast nema empatiju prema ugroženoj deci“, o izveštaju nevladinih organizacija koji ukazuje na zlostavljanje maloletnika smeštenih u ustanovama socijalne zaštite. Intervju sa bivšim ministrom prosvete Mladenom Šarčevićem „Petnica je čardak ni na nebu ni na zemlji“.

POLITIKA – List piše o medjustranačkom dijalogu vlasti i opozicije za poboljšanje izbornih uslova „Vlast i opozicija pred konačnim dogovorom“. O dešavanjima na Prespanskom forumu na kome je učestvovala i premijerka Srbije Ana Brnabić „Ko je u depresiji na zapadnom Balkanu zbog sporosti EU“.

PREPORUKA ZA ČITANJE

Uz svaki primerak novog broja Nedeljnika, koji je na kioscima od četvrtka, 1. jula, na poklon dobijate knjigu o Borisalvu Pekiću, „piscu i proroku“

Tagovi

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.