Fudbaleri pobedili su ekipu u četvrtfinalu Evropskog prvenstva nakon penala, u duelu koji se odigrao u Sankt Peterburga.

Strelci su bili Denis Zakarija (autogol) u 8. minutu za Španiju, a Đerdan Šaćiri u 68. za Švajcarsku.

Švajcarci su na startu penal serije poveli. Buskets je prvi šutirao i promašio, odnosno, pogotio stativu. Sa druge strane je precizan bio Gavranović.

U drugoj seriji precizan je bio Dani Olmo za Španiju, dok je Šeru odbranjen udarac.

Ubrzo je Zomer ponovo doneo prednost Švajcarskoj u trećoj, Zomer je sjajno pročitao stranu i odbio šut Rodrija. Akandži nije iskoristio šansu, sjajno je intervenisao Simon.

Svašta je Moreno promašio tokom utakmice, ali je sa jedanaesterca bio precizan. Vargas je za Švajcarce, sa druge strane, bio neprecizan. Preko gola.

Meč lopta u penal seriji pripala je Ojarzabalu, što je on i iskoristio.

Španija je imala inicijativu na startu utakmice i povela već od 8. minuta autogolom Zakarije, koji je skrenuo loptu posle šuta Đordija Albe nakon kornera. Pogotku je prethodio sjajan prodor Ferana Toresa i start Rikarda Rodrigeza u poslednjem trenutku pre nego što bi reprezentativac Španije ušao u gol šansu.

Veliki peh pogodio je tim Vladimira Petkovića kada se napadač Bri Embolo povredio u situaciji u kojoj je blokirao golmana Španaca Unaja Simona, pri čemu je stradala zadnja loža tako da nije mogao da nastavi meč. Njega je zamenio Ruben Vargas.

Španci su većim delom prvog poluvremena imali inicijativu i dominirali, i u posedu, i po prilikama. Sa druge strane, „Sajdžije“ su čekale poluprilike iz kontranapada.

Statisika – 67 odsto vremena lopta je bila u posedu Španije. Od toga je bilo 89 odsto preciznih dodavanja. Tri šuta, jedan u okvir gola – dovoljno za prednost.

Nastavili su Španci i u drugom poluvremenu po istom receptu. U dva navrata je akter šansi bio Dani Olmo, koji je na poluvremenu zamenio Pabla Sarabiju. Najpre je zahvatio volej, na centaršut Alvara Morate, a zatim je sjajno uposlio Kokea. Međutim, u oba slučaja siguran je bio Jan Zomer.

Probudila se u međuvremenu Švajcarska, a prvu šansu, i to kakvu, da donese izjednačenje, imao je upravo Zakarija. Opasnost pred golom Španije usledila je posle kornera, ali su centimetri odlučivali da lopta posle šuta glavom veziste Švajcarske prođe pored stative.

Potom su pokušavali i Haris Saferović, te Vargas, ali je Simon bio nepremostiva prepreka. Sve do 68. minuta.

Švajcarska stiže do izjednačenja kada je Šaćiri kaznio nesporazum Paua Toresa i Emerika Laporta, koji su zasmetali jedan drugom i omogućili Remu Frojleru da dođe do lopte. Uposlio je Šaćirija, a ovaj ekspresno prosledio loptu u mrežu Španaca.

Međutim, Frojler je ubrzo ostavio saigrače na cedilu. U 77. minutu je oštro startovao nad Đerarom Morenom posle izgubljene lopte, a sudija možda i prestrogo dosudio crveni karton.

Pritiskali su Španci u nastavku, pokušavali da iskoriste brojčanu prednost i ne odu u produžetke, ali bezuspešno.

U prvom produžetku je Moreno imao dve velike šanse. Nijednu nije iskoristio fudbaler Viljereala. Najpre je sa peterca prebacio ceo gol, a onda je par minuta kasnije njego udarac odbio odlični Zomer.

I u drugom poluvremenu, isti rasplet. Španci su pokušavali, kombinovali oko gola Švajcaraca, ali tek u pojednim prilikama bilo je ozbiljnijih napada.

Rodrigez je odličnim uklizavanjem blokirao šut Markosa Ljorentea i vrlo verovatno sprečio gol u 110. minutu. Još jednom je potom pokušao Olmo, ali i još jednom je Zomer bio siguran među stativama.

Još jednom je golman Švajcaraca intervenisao u sledećem napadu. Serho Buskets je odlično skočio na centaršut iz kornera, šutirao glavom. Zomer je u još dva navrata sjajno intervenisao.

Švajcarci su do četvrtfinala stigli senzacionalnom pobedom nad aktuelnim svetskim prvakom Francuskom posle boljeg izvođenja jedanaesteraca 4:3 (3:3).

Španci su odigrali jednako spektakularan meč protiv Hrvatske i slavili u produžecima 5:3 (3:3).

Španija će u polufinalu igrati protiv pobednika duela Belgija-Italija.