Dobro jutro,

Dovoljan je pogled kroz prozor da vidite da je danas jedan od onih dana kada je najbolje ne izlaziti iz kuće a najavljen je čak i sneg. Uz to broj nozaraženih od koronavirusa na dnevnom nivou je opet zabrinjavajuć. Ako vam je svih vesti od korone preko glave, to nije čudno jer ih slušate već duže od godinu koliko je virus tu a sutra je godišnjica kako je SZO proglasila pandemiju.

Zašto u situaciji kada raste broj zaraženih ne zaseda naš Krizni štab i druge najvaženije vesti ovoga jutra pročitajte u nastavku.

KORONAVIRUS

Brojke

U Srbiji je prema poslednjem preseku evidentirano još 4.576 osoba zaraženih koronavirusom, a preminulo je još 20 osoba.

Testirano je 16.816 građana, a na respiratorima se nalazi 189 pacijenata.

Procenat pozitivnosti, broj pozitivnih u odnosu na broj testiranih, iznosi 27,21 odsto.


Radovanović: “U Kriznom štabu se vodi rovovski, poziconi rat…”

Epidemiolog Zoran Radovanović je rekao da odlaganje sednice Kriznog štaba, kao i uvođenje “smešnih” mera za vikend koje nisu dale epidemiološke rezultate, jasno pokazuje da se unutar štaba pravi kompromis.

„U samom Kriznom štabu nesumnjivo se vodi rovovski, poziconi rat, ko će da preuzme odgovornost. Odgovornost i za zdravlje i za ekonomiju i šta je važnije, nažalost dok se oni prepucavaju, a tamo su izgleda pata karte, epidemiološka situacija se pogoršava. Zaista mora nešto da se preduzme, ali ova sitna kozmetika i odugovlačenje i mrcvarenje to što se epidemiologije tiče nema nikakvog značaja“, rekao je Radovanović, prenosi N1.

Do danas vakcinisano 1,7 miliona građana Srbije, počela vakcinacija i bez prethodne prijave

Prema najnovijim podacima, u Srbiji je obavljeno ukupno 1.704.790 vakcinacija, a drugi dozu vakcine primilo je 623.424 građana.

Srbija je prva u regionu po broju vakcinisanih na milion stanovnika, ali i po broju drugih doza na milion stanovnika.

Prema ukupnom broju vakcinacija, Srbija je druga u regionu, posle Rumunije.

Кada je reč o broju vakcinacija na milion stanovnika, Srbija je na sedmom mestu u svetu – posle Izraela, Sejšela, Ujedinjenih Arapskih Emirata, Velike Britanije, SAD i Maldiva, a druga u Evropi, posle Velike Britanije.

Po broju onih koji su dobili drugu dozu vakcine na milion stanovnika, Srbija je prva u Evropi. U svetu je na šestom mestu, posle Izraela, Sejšela, Ujedinjenih Arapskih Emirata, Bahreina i SAD.

VESTI IZ ZEMLJE

Uhapšen Goran Papić, bivši zamenik načelnika SBPOK-a. Određeno zadržavanje do 48 sati

Bivši zamenik načelnika Službe za borbu protiv organizovanog kriminala Goran Papić biće danas saslušan u Višem javnom tužilaštvu u Beogradu, po čijem je nalogu uhapšen u utorak.

Nakon saslušanja tužilaštvo će odlučiti da li će tražiti od suda da Papiću odredi pritvor.

“Osumnjičeni se tereti da je izvršio krivično delo trgovina uticajem”, precizirala je portparolka tužilaštva Ivana Rakočević.

Papić je uhapšen u saradnji tužilaštva sa policijskim službenicima MUP-a Srbije.

Goran Papić je rođeni brat Aleksandra Papića, koji se često u medijima navodi kao kum bivšeg ministra policije Nebojše Stefanovića, a ostavku u MUP je podneo, kako prenose mediji, samo nekoliko dana nakon što je na čelo tog resora došao Aleksandar Vulin.

Gaši u ime vlasnika „Žute kuće“ pokreće tužbu protiv Martija i Del Ponte

Kosovski advokat Tom Gaši obavestio je javnost putem svoje Fejsbuk stranice da je dobio punomoćje albanske porodice Katući, vlasnika tzv. Žute kuće da pokrene tužbu protiv Dika Martija, Karle del Ponte i Hosea Pabla Barajbara. Tvrdi da je Dik Marti neovlašćeno boravio u kući ove porodice, prevario Savet Evrope svojim izveštajem o ubistvima i trgovini organima, obmanuo kosovske institucije koje su glasale za formiranje Specijalnog suda, da je bivša haška tužiteljka koristila lažne podatke u svojoj knjizi, a da je bivši UNMIK-ov zvaničnik takođe ilegalno boravio u kući. Konačno, naveo je da Specijalni sud treba raspustiti.

U objavi naslovljenoj „Braneći nacionalne vrednosti Albanije, braneći OVK, protiv Specijalnog suda“, advokat koji se do sada isticao po odbrani „Udruženja veterana OVK“, naveo je da u svojstvu advokata i po ovlašćenju Mersina Katućija, priprema krivičnu prijavu protiv švajcarskog senatora Dika Martija.

Tvrdi da je on navodno „tajno i maskiran“ boravio na imanju i u Katućijevoj kući u selu Gur, pored grada Burelja u Albaniji, prenosi Kossev.

NAJAVLJENI DOGAĐAJI

Nacrt zakona o istopolnim zajednicama, zahtev za smenu rektorke

  • U  Predsedništvu Srbije sastanak predsednika Srbije Aleksandra Vučića i guvernera Razvojne banke Saveta Evrope Rolfa Vencela koga će Vučić odlikovati posle sastanka. 
  • U Palati Srbije dijalog o predlogu Nacrta zakona o istopolnim zajednicama organizuje Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog i Tim UN u Srbiji za ljudska prava. 
  • Ispred Rektorata Univerziteta u Beogradu konferencija Studentskog fronta posle uručenja zahteva za ostavku rektorke Ivanke Popović.

VESTI IZ SVETA

U Makedoniji od danas policijski čas

U Severnoj Mаkedoniji danas se ponovo uvodi zabrana kretanja gradjana na teritoriji cele zemlje od 22.00 do 5.00 kako bi se sprečilo dalje ubrzano širenje korona virusa.

Uz to, odlukom vlade u Skoplju svi koji iz afričkih zemalja ulaze na teritoriju Severne Makedonije – i makedonski gradjani i stranci, obavezno će biti upućivani u dvonedeljnu izoloaciju (karantin).

Po odluci Vlade, policijski čas će trajati do ponedeljka 22. marta, ali neće važiti za putnike na medjunarodnim aerodromima i u drumskom putničkom saobraćaju, kojima će se kao dozvola za kretanje priznavati karte.

“Pitanja o rasizmu su zabrinjavajuća.”: Bakingemska palata prekinula ćutanje

Bakingemska palata saopštila je danas da su navodi o rasizmu koje su izneli vojvoda i vojvotkinja od Saseksa zabrinjavajući i da će se pozabaviti njima u narednom periodu.

“Cela porodica je tužna nakon saznanja koliko su poslednjih nekoliko godina bile izazovne za Harija i Megan”, navodi se u saopštenju Bakingemske palate u ime kraljice, prenosi Gardijan.

“Pitanja o rasi koje su pokrenuli Megan i Hari su zabrinjavajuća i porodica će se njima baviti privatno. Hari, Megan i Arči uvek će biti veoma voljenji članovi porodice”, piše takođe u saopštenju.

Ovo saopštenje stiže dva dana nakon što su Megan Markl i princ Hari u intervjuu sa Oprom Vinfri saopštili da su neki članovi kraljevske porodice brinuli koliko taman će biti njihov sin Arči. Arči potiče iz mešovitog braka, obzirom na to da mu je majka meleskinja, a kraljevska porodica zbog toga nije bila oduševljena.

Američki tužioci tvrde da je predsednik Hondurasa pomagao šverc droge

Savezni tužioci u Njujorku su danas izjavili da je jedan računovođa prisustvovao sastancima predsednika Hondurasa Huana Orlanda Hernandesa i trgovca drogom dok su planirali šverc kokaina u SAD.

Tužilac je to rekao na suđenju optuženiku za šverc droge iz Hondurasa Dovaniju Fuentesu Ramiresu koji je tvrdio da je njegov računovodja prisustvvao kada je Hernandes navodno rekao da želi da „drogu gurne u noseve gringosa“.

Ti sastanci švercera i predsednika su se navodno dogodili 2013. i 2014. godine, rekao je tužilac.

Objasnio je da je računovođa Hose Sančes vodio posao s pirinčom kroz koji je švercer Fuentes Ramires navodno „prao“ prihod od droge.

Jedan od advokata Fuentesa Ramiresa je kasnije rekao da Sančes nije verodostojan svedok pošto će mu SAD odobriti zahtev za azil u zamenu za svedočenje.

Tužioci su ranije rekli da je Fuentes Ramires platio predsedniku Hernandesu 25.000 dolara da bi mogao da šalje drogu kroz Honduras bez ometanja.

Deset godina od nesreće u nukleranoj centrali Fukušima “nema štetnih efekata po zdravlje”

Ispuštanje radioaktivnog materijala posle nesreće u japanskoj nuklearnoj elektrani Fukušima 2011. godine nije proizvelo negativne efekte na zdravlje, nalaz je odbora istraživača UN, objavljenom u utorak u Beču.

Od prethodnog izveštaja objavljenog 2013. godine, „nije dokumentovan nikakav štetan uticaj na zdravlje stanovnika Fukušime koji se može direktno pripisati izlaganju zračenju“, rekao je predsednik Naučnog odbora UN za posledice radioaktivnih emisija (UNSCEAR ) Gilian Hirt.

Komitet smatra da se nagli porast broja karcinoma štitne žlezde kod izložene dece može pripisati poboljšanju tehnike skrininga koja je otkrila „prevalenciju abnormalnosti koje ranije nisu bile otkrivene“.

Generalni direktor Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA) Rafael Grosi ocenio je da, „iako je šteta rezultirala ispuštanjem nuklida u životnu sredinu, naučnici nisu našli dokaze da je zračenje uticalo na zdravlje“.

ŠTA PIŠU NOVINE

Beogradski listovi na naslovnim stranama izdanja za sredu, 10. mart, pišu o hapšenju zamenika načelnika SBPOK-a Gorana Papića zbog trgovine uticajem, epidemiji korona virusa i imunizaciji.

BLIC – „Uhapšen bivši zamenika načelnika SBPOK-a“ Goran Papić zbog trgovine uticajem. „Sve o trećem talasu korone“, o epidemiji korona virusa.

VEČERNJE NOVOSTI – „Tražio da Velji vrate automobil“, o bivšem čelniku SBPOK Papiću. „Vakcinacija bez prijave“, o otvaranju punktova za masovnu vakcinaciju Srbiji.

DANAS – „Plišana revolucija je bila vreme nade“, o tridesetogodišnjici studentskog protesta u Beogradu, na Terazijama. „Kako su vakcinaciju minirali prorežimski tabloidi i televizije“, o imunizaciji na korona virus u Srbiji.

POLITIKA – „Država objavila rat antivakcinašima“, o borbi protiv lažnih informacija o vakcinama protiv korona virusa. „Uhapšen bivši zamenik načelnika SBPOK-a“, o hapšenju Papića.

VREMENSKA PROGNOZA

U Srbiji će danas biti oblačno i hladnije, u većem delu zemlje sa snegom, ponegde u nižim krajevima i sa kišom, saopštio je Republički hidrometeorološki zavod.

Duvaće slab i umeren, na severu i istoku povremeno jak, severni, severozapadni vetar.

Jutarnja temperatura kretaće se od minus četiri do jedan, a najviša dnevna od jedan do sedam stepeni.

U Beogradu će ujutru biti oblačno sa snegom, a nakon toga se očekuje prestanak snega i razvedravanje.

Jutarnja temperatura biće od minus dva do nula, a najviša dnevna oko pet stepeni.

NA DANAŠNJI DAN

1922 – Britanske vlasti su uhapsile Mahatmu Gandija, optužile ga za pobunu i osudile na šest godina zatvora.

1945 – Tokio je u Drugom svetskom ratu razoren napadom 300 američkih bombardera B-29. Poginulo je oko 100.000 stanovnika japanske prestonice, a bez domova je ostalo oko milion.

1969 – Džejms Erl Rej, optužen za ubistvo američkog crnačkog lidera Martina Lutera Kinga u aprilu 1968, osuđen je na 99 godina zatvora.

2008 – Koaliciona Vlada premijera Vojislava Koštunice podnela je ostavku, što je otvorilo put za nove parlamentarne izbore u Srbiji. Sastav vlade koja je na vlasti bila devet meseci i 25 dana, dogovaran je 125 dana.

PREPORUKA ZA ČITANJE

*U ovom izveštaju korišćene su vesti agencije Beta.

Komentar(1)

  1. Marina
    10. marta 2021. 10:44

    U zemljama u okruzenju se mere donose preko noci, od policijskog casa do zatvaranja, a kod nas vlast kriznom stabu odredjuje sta da izlozi javnosti. Cemu Krizni stab i medicinski strucnjaci, ako se Vesic i kompanija bolje razumeju u sve. Ekonomija im je vaznija od javnog zdravlja, pa gde to ima??? Ko ce da radi, ako su ljudi bolesni ili umru? Skijalista nisu trebala da rade uopste, jer se znalo da ce biti ovako. Kontrole i kazne su trebale od samog pocetka da se sprovode rigoroznije, jer tada ne bi bilo ovolike nediscipline. Najgore je sto i sada postoji samo selektivna kontrola i kaznjavanje. U prevozu i dalje ima ljudi koji nece da nose masku, vrlo razocaravajuce da imamo tako bahatog sveta u drzavi a nigde nijedna kontrola ih ne opominje sto ne nose maske. Zatvaranje je trebalo odavno da se uradi, jer ove smesne vikend mere ne daju nikakve rezultate. treba uvesti i policijski cas od vecernjih sati do jutra, jer svaku noc ima pijanih, koji lumpuju ulicama dolazeci sa nekih zurki. kazne su trebale da budu trostruke i onda bi svako dobro razmislio pre nego sto krsi mere da li ima novca za bacanje. Sramota i da Krizni stab ne zaseda svaki dan. Ljudi su uplaseni. A radni kolektivi i dalje radnike teraju da dolaze na posao a postoje svi uslovi da se posao odradi i od kuce i da ljudi ne moraju da se krecu gradskim prevozom, gde ima svega i svacega, jer ima bolesnih ljudi koji nece da idu kod lekara i takvi se setaju prevozom. Sve u svemu, sramota kako se drzava ponasa u pogledu javnog zdravlja ljudi i bas me briga za njihovih 60 Eur. Bolje da su taj novac ostavili za zaista ugrozene ljude i oblasti a ne da se dodvoravaju ljudima na taj nacin. Ni penzioneri im vise nisu naklonjeni, a kamo li pametan covek koji ima mozak da razlikuje lose od dobrog.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.