Dobro jutro,

U Srbiji, kao i u svetu, raste broj zaraženih koronavirusom. Juče je zabeleženo 5.105 novih slučajeva, a prema najavama stručnjaka taj broj bi mogao da se učetvorostruči zbog veće prenosivosti novih sojeva i sezone godišnjih odmora.

Serija visokih temperatura se nastavlja i danas. Meteorolozi najavljuju 39 stepeni, a razloge za toplotni talas koji je zahvatio Evropu treba tražiti u globalnom zagrevanju. Procene stručnjaka ukazuju na to da bi svako sledeće leto moglo biti samo toplije…

Nastavlja se saga oko izvoza ruskog gasa. Kremlj tvrdi da nije zainteresovan da prekine isporuke za Evropu, što može da se promeni ukoliko „EU nastavi sa nametanjem sankcija Moskvi“. Zelenski pak poziva da se sankcije pojačaju jer to vidi kao oružje u „ratu gasom“ koji Rusija vodi.

KORONAVIRUS

Juče je u Srbiji registrovano 5.105 novih slučajeva koronavirusa, dok je na kovid-19 testirano ukupno 14.532 građana. Potvrđeno je da je preminulo osam osoba. Prema poslednjim infomracijama, na respiratorima u bolnicama širom Srbije nalazi se ukupno 18 pacijenata.

Od kada je počeo sedmi talas epidemije koronavirusa (ako još računamo) gotovo svakodnevno i skoro svako od epidemiologa licitira sa najvećim brojem zaraženih koji se može očekivati tokom narednih nedelja. Počelo je krajem juna kada je epidemiolog dr Zoran Radovanović najavio da ćemo u julu “sigurno imati četvorocifrene borjeve”, a sada prognoze pojedinih epidemiologa predviđaju i do 20.000 zvanično zaraženih.

Epidemiolog dr Predrag Kon kaže da u Srbiji da je rezultat povećanog broja zaraženih “u činjenici da imamo direktan prenos evolucije koronavirusa i njegove borbe za opstanak na planeti, što nikada pre nije bio slučaj”.  

“Virus se neprekidno vraća i menja i to je njegova ogromna snaga… Zato je i došlo do ovakvog porasta, ali ne i samo zbog toga. Do porasta dolazi i zbog toga što ima mnogo kontakata jer smo u periodu kada imamo putovanja, prenos iz turističkih destinacija, koncerte, sva moguća slavlja koja ostavljamo da sprovodimo preko leta”, kaže dr Kon, a prenosi portal Mondo.

Epidemiolog je ocenio i da je trenutna epidemiološka situacija nesigurna, ali da ubrzo sledi pogoršanje.

“Mi sada imamo povećanje broja hospitalizovanih, koji je sada u rangu da se broje stotine, a sada već prelazi pet stotina hospitalizovanih… Upozoravam da će taj broj za desetak dana postati četvorocifren, broj preminuli će se i dalje povećavati, što potvrđuje reprodukciona stopa, gde i dalje imamo nagli porast. Ne možemo više da kažemo da je potpuni mir, mi smo sada u nesigurnoj situaciji”, istakao je dr Kon.

Lekari pretpostavke o daljem kretanju sedmog talasa iznose na osnovu prethodnog iskustva. Međutim, naučno utemljenih predviđanja iza kojih bi stale državne institucije, a na osnovu sveobuhvatnih podataka, nema. Ona se mogu naći povremeno na društvenim mrežama, gde ih dele istraživači koji od početka prate kretanje kovida-19 u Srbiji, na osnovu dostupnih statističkih parametara. Igor Smolić, koji se predstavlja kao stataktivista – a na koga se u svojim javnim izlaganjima povremeno poziva epidemiolog Zoran Radovanović kada govori o razvoju epidemijskih talasa – nedavno je objavio jednu takvu analizu. On kaže da po modelu koji koristi u najboljem scenariju za tri nedelje može se očekivati 10.000 zaraženih, u najgorem 17.000 inficiranih.

“Ono što sigurno vidimo u ovom talasu jeste da imamo najveći procenat pozitivnih u odnosu na testirane. Odnosno kada je tokom prethodnih talasa bio isti ovaj broj zaraženih, manji procenat njih nego sada je bio pozitivan. Stopa pozitivnosti trenutno je oko 30 odsto. Otprilike svaki treći testirani je pozitivan. Mi smo u vreme prethodnog omikron talasa imali i skoro 50 odsto pozitivnih u odnosu na testirane, ali to je bilo u samom piku, a mi smo sada i dalje u fazi rasta”, kaže Smolić, a prenosi Danas.

Epidemiolog dr Zoran Radovanović kaže da postoji važna razlika između Srbije i Zapadne Evrope.

“Kod nas je manje od 50 odsto vakcinisanih. Većina je primila vakcinu pre godinu dana tako da i zaštita koju imaju bledi”, napominje Radovanović, a prenosi Danas.

Epidemiolog i član Kriznog štaba Branislav Tiodorović kaže da se ovakva situacija mogla očekivati s obzirom na to da je sezona godišnjih odmora, mnogi putuju na more, ali i iz zapadne Evrope stižu građani koji su na privremenom radu.

“Pratimo situaciju. Da li je povoljno – nije, jer su ljudi na odmoru, više putuju, druže se. Postoji ozbiljan razlog za oprez, pojačano praćenje. Niko u Evropi ne preduzima neke posebne mere, ali mi u Srbiji moramo voditi računa jer smo ispod evropskog proseka po broju vakcinisanih. Moramo dobro da pratimo šta se dešava. Situacija nije za paniku, ali je za ozbiljan oprez i za ozbiljno praćenje”, naglasio je dr Tiodorović, a prenosi Juronjuz.

Komandant vojne kovid bolnice Karaburma pukovnik Ivo Udovičić izjavio je da je u toj ustanovi već puno pola kapaciteta, a da tek sledi vrhunac talasa sa 10.000 do 15.000 zaraženih na dnevnom nivou.

“Brine me da li će bolnice Karaburma i Batajnica biti dovoljne da zbrinemo pacijente iz Beograda u ovom letnjem periodu, a siguran sam da na jesen nećemo i da će neki veći kliničko-bolnički centri morati da uđu u kovid sistem”, rekao je Udovičić za Kurir.

Na sličnom tragu je i virusolog i mikrobiolog Veterinarskog specijalističkog instituta Milanko Šekler, koji je rekao da ćemo imati i do 15.000, pa čak i 20.000 zaraženih u danu, ali da je to očekivano budući da se novi sojevi koronavirusa mnogo lakše prenose, a samim tim i brže šire u populaciji.

“Nema ničega neobičnog da se novi sojevi brže šire, to je tačno. Za sada nema nagoveštaja da izazivaju težu kliničku sliku od do sada poznatih sojeva omikrona”, rekao je Šekler.

GLOBALNO ZAGREVANJE

U Srbiji će danas biti veoma toplo vreme, sa temperaturom do 39 stepeni, upozorio je Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ).

RHMZ upozorava i da su popodne na jugozapadu Srbije, uveče u severozapadnim i zapadnim krajevima, a tokom noći ka sredi i u ostalim delovima zemlje, lokalno mogući obilni pljuskovi sa grmljavinom, pojava grada i jak i olujni vetar.

Tokom većeg dela dana biće pretežno sunčano i veoma toplo vreme, uz slab i umeren vetar koji će u Vojvodini povremeno biti jak. Najniža temperatura biće od 13 do 21, najviša dnevna od 35 do 39 stepeni.

U Beogradu će tokom većeg dela dana biti pretežno sunčano i veoma toplo vreme, a uveče se očekuje naoblačenje sa pljuskovima i grmljavinom. Najniža temperatura biće od 17 do 21, najviša oko 36 stepeni.

U Srbiji će od srede do početka naredne sedmice maksimalne temperature biti od 30 do 36 stepeni. Pljuskovi sa grmljavinom očekuju se u sredu i četvrtak, uglavnom u brdsko-planinskim predelima, a za vikend i u ostalim krajevima. Početkom naredne sedmice biće pretežno sunčano vreme.

Biometeorološka prognoza za utorak, 26. jul:

Meteorološke prilike mogu imati nepovoljan uticaj na osobe sa varirajućim krvnim pritiskom i respiratornim oboljenjima. Moguće meteoropatske reakcije su smanjena koncentracija i nesanica.

Istraživanje koje je sproveo naučni časopis Nature Communications identifikovalo je Evropu kao žarište toplotnog talasa, koji je domišljato nazvan – “Lucifer”, a čije se posledice osećaju i preko Atlantika.

Prema mišljenju Bena Zaitčika, profesora na Univerzitetu Džon Hopkins koji izučava ekstremno visoke temperature, poslednji u nizu toplotnih talasa je direktna posledica klimatskih promena koje su izazvane ispuštanjem gasova koji zadržavaju toplotu u atmosferu i kreiranja efekta staklene bašte.

Najveće promene zabeležene su u Ujedinjenom Kraljevstvu, gde je izmerena najviša temperatura u istoriji, čime je srušen rekord koji je postavljen pre samo tri godine. Šef tamošnje kancelarije za meteorologiju Stiven Belčer rekao je da su za njega visoke temperature “podsetnik da se klima značajno promenila, kao i da će nastaviti da se menja u narednom periodu”.

Sve ovo dovelo je do protesta u Londonu i Glazgovu gde su aktivisti zahtevali da se prekine sa izdavanjem dozvola za proizvodnju nafte i gasa, kao i da se poveća porez za najveće zagađivače.

Situaciju dodatno pogoršava činjenica da je pre nepunih godinu dana upravo u Glazgovu održana konferencija o klimatskim promenama Ujedinjenih nacija na kojoj su doneti zaključci u cilju sprečavanja globalnog zagrevanja.

Ključna stavka bila je postepeno smanjivanje i kasnije potpuno odustajanje od sagorevanja fosilnih goriva – glavnog krivca za globalni rast temperature koji, prema ciljevima konferencije, treba ograničiti na 1.5 odsto. Evropska unija je otišla korak dalje, zakonom obavezavši svoje članice na smanjivanje emisije štetnih gasova za 55 odsto do 2030. godine.

Međutim, rat u Ukrajini je otežao i gotovo nemogućim učinio sprovođenje ovih planova. Cene gasa i nafte bile su u porastu i pre ruske invazije, a nakon odluke da se isporuke iz Rusije za Evropu smanje – dostigle su svoj istorijski maksimum

RUSKI GAS

Rusija nije zainteresovana za potpuni prekid isporuke gasa evropskim zemljama, ali bi to moglo da se promeni ako EU nastavi sa nametanjem sankcija Moskvi, izjavio je portparol Kremlja Dmitrij Peskov.

Komentarišući izjavu predsednice Evropske komisije Ursule fon der Lajen da bi Evropa, posle smanjenja isporuka gasa iz Rusije, trebalo da se pripremi za potpunu obustavu dotoka tog energenta, Peskov je novinarima rekao da “Rusija nije zainteresovana za to”, prenosi ruska agencija TASS.

“Rusija je odgovoran snabdevač gasom i bez obzira na to šta govore u Evropskoj komisiji, u evropskim prestonicama i u SAD, Rusija je bila, jeste i nastaviće da bude zemlja koja u velikoj meri garantuje energetsku bezbednost Evrope”, kazao je Peskov, portparol predsednika Vladimira Putina.

Peskov je, međutim, dodao, da će “situacija biti drugačija ako Evropa nastavi putem potpuno nepromišljenog nametanja ograničenja i sankcija koje su je pogodile”.

Kad je reč o isporukama putem gasovoda Severni tok, Peskov je rekao da će one biti “u tehnološki mogućim granicama” pošto bude instalirana turbina vraćena sa remonta.

“Naravno, turbina će biti instalirana. Znamo da i dalje ima problema sa drugim jedinicama, kojih je i kompanija Simens svesna. Ali, naravno, turbina će biti postavljena pošto se obave sve formalnosti. I isporuke će biti nastavljene u onoj meri koliko je to tehnološki moguće”, kazao je Peskov, upitan da li će posle ugradnje turbine Gasprom povećati isporuke gasa Evropi.

Gasovod Severni tok od sredine juna radi sa 40 odsto maksimalnog kapaciteta zbog zakasnelog vraćanja Simensovih gasnih turbina posle remonta, koje je posledica kanadskih sankcija Rusiji.

Kanada je 9. jula, posle brojnih zahteva Nemačke, odlučila da vrati remontovanu Simensovu turbinu. Evropska komisija je ocenila da Kanada vraćanjem turbine gasovoda Severni tok ne krši sankcije EU Rusiji jer se one ne odnose na opremu za tranzit gasa.

Peskov je insistirao i da je subotnji ruski napad na luku Odesa bio usmeren na vojne ciljeve i da neće uticati na isporuku žita.

“Reč je isključivo o vojnoj infrastrukturi (Ukrajine). Ovo nikako nije povezano sa infrastrukturom koja se tiče ispunjavanja sporazuma i izvoza žitarica. To ne može i ne bi trebalo da utiče ni na koji način na početak procesa isporuke žitarica”, rekao je Peskov.

Ukrajinske vlasti su u subotu objavile da su ruske snage gađale u Odesi silose sa žitom. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je rekao da je tim udarima uništena mogućnost dijaloga ili dogovora sa Moskvom.

Dan ranije, 22. jula, Rusija i Ukrajina su u Istanbulu potpisale zasebne sporazume sa Turskom i Ujedinjenim nacijama o izvozu miliona tona ukrajinskih žitarica preko Crnog mora.

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski pozvao je Evropu da „uzvrati“ na „rat gasom“, koji Rusija vodi, jačanjem evropskih sankcija protiv Moskve.

„Danas smo čuli nove gasne pretnje Evropi. Uprkos ustupcima oko turbine za Severni tok Rusija neće nastaviti snabdevanje evropskih zemalja gasom kako je obavezna po ugovoru“, rekao je Zelenski u svom dnevnom video obraćanju komentarišući najavu Gasproma o novom drastičnom smanjenju isporuka gasa Evropi.

On se osvrnuo na to da je Rusija već dva puta smanjila svoje isporuke gasa Evropi u junu, uz navod da gasovod Severni tok jedan ne može da funkcioniše normalno bez turbine koja je bila na popravci u Kanadi i koja nije vraćena u Rusiju zbog zapadnih sankcija uvedenih protiv nje.

U međuvremenu Nemačka i Kanada su se dogovorile da se turbina vrati Rusiji, ali ona još nije isporučena.

„To je otvoreni gasni rat koji Rusija vodi protiv ujedinjene Evrope. Briga ih šta će biti sa ljudima, kako će patiti, od gladi zbog blokade luka, od zimske hladnoće i siromaštva… ili od okupacije. To su samo različiti oblici terora“, rekao je ukrajinski predsednik. 

„Vi zato treba da odgovorite. Ne razmišljajte o tome kako vratiti turbinu, već ojačajte sankcije“, rekao je on.

I DRUGE VESTI

Ministar: „Ne postoji grupa koja na organizovan način pokušava da ugrozi bezbednost Abazovića“

Ministar unutrašnjih poslova Crne Gore Filip Adžić izjavio je da u ovom momentu nema organizovanog pokušaja ugrožavanja bezbednosti premijera Crne Gore Dritana Abazovića.

„Ono što mi trenutno imamo kao informaciju jeste da ne postoji neka organizovana grupa koja na organizovani način pokušava da ugrozi bezbednost premijera. Da li postoje pojedinačni slučajevi? To je nešto što ćemo dobiti kada se sprovedu sve aktivnosti od nadležnih državnih organa“, saopštio je za Radio Slobodna Evropa (RSE).

Pojasnio je da je razgovarao sa Abazovićem koji ga je, kako je rekao, upoznao sa „mnogo detalja“.

„Institucionalno smo odmah reagovali. Sektor policije za posebne namene je uputio svim operativnim sektorima, ali i lokalnim centrima bezbednosti zahteve za dostavljanje podataka o ugroženosti“, rekao je Adžić.

On je dodao da je obaveštena i Agencija za nacionalnu bezbednost (ANB) od koje očekuje novu procenu, ima li dodatne ugroženosti premijera u novonastalim okolnostima.

Adžić poručuje da će borba protiv korupcije i organizovanog kriminala biti nastavljena.

Predsednik Vlade Crne Gore Dritan Abazović obavestio je čelnike javne i tajne policije da ga grupe bliske uhapšenom službeniku Agencije za nacionalnu bezbednost (ANB) Petru Lazoviću i njegovom ocu Zoranu, bivšem visokom policijskom funkcioneru, targetiraju kao glavnog krivca za hapšenje i da planiraju neku vrstu odmazde, objavile su „Vijesti“.

Abazović je podgoričkom listu saopštio da ja sa tim upoznao ministra unutrašnjih poslova Filipa Adžića, direktora Uprave policije Zorana Brđanina i direktora ANB-a Sava Kenteru od kojih je tražio da „prikupe podatke i utvrde istinu.“

Petar Lazović, službenik ANB-a, uhapšen je 18. jula ove godine zbog sumnje da je učestvovao u stvaranju kriminalne organizacije, neovlašćeno držao oružje, trgovao drogom, krijumčario oružje i zloupotrebio službeni položaj.

Papa Franja u Kanadi zatražio oprost za zlo načinjeno domorodačkom stanovništvu

Papa Franja je zatražio „oprost za zlo načinjeno“ domorodačkom stanovništvu u Kanadi, posebno u školskim internatima za decu domorodaca pod upravom crkve i izrazio žaljenje što su neki članovi crkve „sarađivali“ sa političarima u „kulturnoj destrukciji“.

„Jako sam pogođen, molim oprost“, rekao je papa pred hiljadama domorodaca u Maksvacisu, u zapadnoj Kanadi.

On je rekao da se radi o „poražavajućoj grešci“, i priznao odgovornost ckve u tom sistemu u kome su deca trpela „fizičko, verbalno, psihološko i duhovno zlostavljanje“.

Papine reči prevedene na engleski prihvaćene su aplazuom posebno kada je tražio oprost. Papa je zatražio oprost tri puta, tokom vrlo očekivanog obraćanja, izgovorenog na španskom na mestu bivšeg internata Erminskin, u prisustvu brojnih u prisustvu brojnih preživelih i članova domorodačkih zajednica. 

„Mesto gde se nalazimo sada u meni izaziva uzvik bola, prigušeni uzvik koji me pratio poslednjih meseci“, rekao je papa pozivajući se na „traume“ koje su proživele generacije domorodaca i na „još otvorene rane“.

Više od 150.000 domorodačke dece u Kanadi bilo je prinuđeno da pohađa hrišćanske škole, finansirane od države, od 19. veka do 1970. godine. Cilj je bio da se ta deca izoluju od uticaja njihovih porodica i kulture, odnosno njihova asimilacija.

Istražna komisija nazvala je nasilje nad decom „kulturnim genocidom“, tokom koga je umrlo najmanje 6.000 osoba između kraja 19. veka i 1990-ih, i pogodilo je više generacija, a sećanja su oživela otkrićem hiljada anonimnih grobova 2021. godine. 

„Politika asimilacija je na kraju sistematski marginalizovala autohtone narode.. Vaš jezik i vaša kultura su ocrnjeni i ukinuti“, rekao je papa Franja.

„Podsećanje na razorna iskustva koja su se odvijala u internatima nas pogađa, izaziva ogorčenje i bol, ali to je potrebno“, dodao je on.

Papa se već izvinio i tražio oproštaj u aprilu rekavši da je postiđen i ogorčen zbog svega što su doživela domorodačka deca od katoličkih prosvetnih radnika.

On je insistirao na tome da je potrebno sećati se. Papa je stigao u Kanadu u šestodnevnu posetu. On je rekao da izvinjenja nisu kraj, već samo „prva faza“ na putu „izlečenja“.

Lokalizovan požar na NATO poligonu Krivolak u S. Makedoniji, vojni objekti bezbedni

Požar na vojnom poligonu „Krivolak“ je lokalizovan i nema opasnosti od širenja, saopštili su Ministarstvo odbrane i Generalštab Armije Severne Makedonije.

Kako se navodi, u ovom trenutku požar slabog intenziteta proteže se linijom od 700-800 metara i zahvaljujući slabom vetru nije zahvatio veće područje na zapadnoj strani lokaliteta „Orlovo brdo“.

Precizira se da je popodne vojni helikopter MI-8/17 intervenisao na lokalizaciji požara i izbacio pet tona vode.

Vojni i infrastrukturni objekti od posebnog značaja, ističe se, nalaze se na bezbednoj udaljenosti od šest do sedam kilometara vazdušne linnije od mesta požara i prema vojnim procedurama su dodatno obezbeđeni protivpožarnim pojasevima.

Najavljeno je i da će, ukoliko bude potrebe, u ranim jutarnjim časovima intervenisati vojni helikopter koji je delovao u koordinaciji sa vojnicima koji su stacionirani na poligonu „Krivolak“.

Teritorijalna vatrogasna jedinica Negotina, mesta kod kojeg se nalazi poligon Krivolak, ranije je saopštila da na vojnom poligonu gori niska šuma na teško pristupačnom području.

Preminuo Pol Sorvino, glumac u Skorsezeovim Dobrim momcima

Američki glumac Pol Sorvino, poznat po svojoj ulozi u gangsterskom filmu Martina Skorsezesa „Dobri Momci“ (Goodfellas) preminuo je u 84. godini, javilo je njegovo okruženje.

Tokom svoje filmske i televizijske karijere, koja je počela 1970-ih godina, najčešće je glumio policajace i gangstere. 

Rođen je u aprilu 1939. u Njujorku.

Proslavio se ulogom Polija Cicera u filmu „Dobri momci“ iz 1990. godine, u kojem je glumio sa Robertom de Nirom, Džoom Peščijem i Rejom Liotom. 

Naredne godine istakao se u televizijskoj seriji „Red i zakon“, u kojoj je igrao policajca.

On je 1995. glumio Henrija Kisindžera u filmu Nikson Olivera Stouna. 

Ostavio je za sebom suprugu i troje dece. U saopštenju, njegova supruga Di Di Sorvino rekla je da „neće nikad biti još jedan Pol Sorvino“.

Njegova ćerka Mira Sorvino, i sama poznata glumica, napisala je na Tviteru da joj je polomljeno srce.

„Završio se život pored njega pun ljubavi, veselja i mudrosti“, napisala je Sorvino. 

Igrao je i brojne sporedne uloge na filmu i u televizijskim serijama, ali je bio talentovan i za druge umetnosti, za vajanje i operu, navodi Frans pres. 

„Većina ljudi misli da sam ja ili gangster ili policajac ili tako nešto, ali u stvarnosti ja sam vajar, slikar, pisac“, rekao je on 2014. u intervjuu za „Orlando vikli“.

ŠTA PIŠE DNEVNA ŠTAMPA

BLIC- Intervju ambasadora SAD Kristofera Hila za Blic uzburkao strasti „Tri ključne Bajdenove poruke Srbiji“. Naša atletičarka sedma na svetskom prvenstvu „Kompjuter ‘presudio’ Ivani“.

VEČERNJE NOVOSTI – Hrvatski predsednik Milanović otkrio „Vučić jedini tražio da ide u Jasenovac“. Sumnje posle analize uzoraka u Torinu „NATO bacao uranijum i na Beograd?“ Gotovo izvesno poskupljenje kilovata za domaćinstva „Veći račun za struju neće pre oktobra“.

DANAS – Novosađanin Milorad Ljeskovac, kojem je privatno obezbeđenje tokom protesta u Novom Sadu klečalo na vratu kaže „Trebaće mi dugo da se psihički oporavim“. Advokat i funkcioner SNS mesečno dobija 90 hiljada od Gamzigradske banje „Vladimiru Đukanoviću redovan honorar od državne bolnice“.

NOVA – Predsednik ponovo najavio odlazak sa čela SNS „Vučić moćan i bez stranke, naprednjaci ga mole da ne ode“. Uredba napravljena isključivo da privuče ruske kompanije „Vlada daje pare firmama da zapošljavaju strance“.

POLITIKA – Aleksandar Vučić o pojačanom pritisku zapada „Vlada po meri naroda, a ne po želji ambasadora“. Ocena Fiskalnog saveta „Trebalo bi zamrznuti zarade u EPS-u do kraja 2023. godine“.

PREPORUKA ZA ČITANJE

NA DANAŠNJI DAN

1943. – Rođen je britanski muzičar Mik Džeger osnivač i pevač rok grupe „Roling stouns“.

1847. – Liberija, država oslobođenih američkih robova koji su se doselili u Afriku, postala je prva nezavisna republika na tom kontinentu.

1875. – Rođen je švajcarski psihijatar Karl Gustav Jung, osnivač „analitičke“ ili „kompleksne“ psihologije, u kojoj se razlikuju dva sloja podsvesnog individualno i kolektivno („Psihološki tipovi“, „Psihologija i religija“, „Simbolika duha“, „Studija o arhetipovima“).

VREMENSKA PROGNOZA

U Srbiji će danas biti veoma toplo vreme, sa temperaturom do 39 stepeni, upozorio je Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ).

RHMZ je upozorio i da su popodne na jugozapadu Srbije, uveče u severozapadnim i zapadnim krajevima, a tokom noći ka sredi i u ostalim delovima zemlje, lokalno mogući obilni pljuskovi sa grmljavinom, pojava grada i jak i olujni vetar.

Tokom većeg dela dana biće pretežno sunčano i veoma toplo vreme, uz slab i umeren vetar koji će u Vojvodini povremeno biti jak. Najniža temperatura biće od 13 do 21, najviša dnevna od 35 do 39 stepeni.

Tagovi

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.