Posle večerašnje utakmice između Denver Nagetsa i Portland Trejlblejzersa najmanje tri stvari su mnogo jasnije.

Prvo, Nagetsi su ubedljivom pobedom 124:98 došli gotovo na polukorak od finala konferencije. Naime, istorijska statistka kaže da pri rezultatu 2:2 u 82,4 odsto slučajeva seriju osvaja ona ekipa koja pobedi u utakmici broj 5, a to su upravo Nagetsi učinili večeras.

Drugo, dokazano je da je moguće da Nikola Jokić odigra manje od svih 48 minuta koliko traje utakmica. Večeras je odigrao „samo“ 34 minuta i opet bio najefikasniji u svom timu sa 25 poena, a u dobrom delu susreta i nije bio u prvom planu.

To nas dovodi do treće, verovatno i najvažnije teme. Ova utakmica je pokazala koliko je Denver snažma i ozbiljna ekipa kada svi, a ne samo Nikola Jokić, odigraju onako kako se od njih očekuje.

Nedavno je o tome, kako saigrači Nikole Jokića često zakažu, pisao Mark Kisla iz Denver posta. Na „udaru“ je prvi bio Pol Milsap kao igrač koji zarađuje 30 miliona, zbog čega se očekuje i malo više od uloge običnog mentora mladim igračima.

I kao da su te kritike koje su se u Denveru mogle čuti na račun saigrača Nikole Jokića posebno razdrmale iskusnog Milsapa koji je otvorio utakmicu sa pet poena.

Utakmica je počela serijom Denvera 9-2 i energičnom igrom arija Herisa i Pola Milsapa.

U prvoj četvrtini koja je završena rezultatom 31:25 za Denver Milsap se istakao sa 12 poena, dok je Heris uz standardno dobru odbranu postigao 8 poena.

Portland je u životu održavao Lilard koji je u prvoj četvrtini postigao 9 poena, a istakao se i centar Enes Kanter, ne toliko sa 4 postignuta poena koliko sa činjenicom da je izvukao dva faula koja su sudije svirale Jokiću.

Srpski centar je prvi deo susreta završio sa 6 poena, 6 skokova i 2 asistencije.

Zbog dva penala i činjenice da su Milsap i Heris nosili igru Nagetsa, trener Meloun je priuštio sebi taj luksuz da Nikolu Jokića ostavi na klupi u početnih pet minuta druge četvrtine, baš kao i Džamala Mareja koji je do tog trenutka imao samo jedan neuspešni šut na koš.

Za razliku od ranijih situacija kada je Jokić bio na klupi, a Denver išao u minus, ovog puta se izostanak spskog centra nije osetio rezultatski.

Ali njegov ulazak u igru dao je impuls da se Nagetsi odlepe na 18 razlike sa koliko je završeno prvo poluvreme (65:47).

Jokić je poluvreme završio dabl-dablom sa 10 poena i 10 skokova, a i dalje je u prvom planu bio Milsap koji je na kraju druge četvrtine imao 19 poena. U međuvremenu se probudio i Marej koji je stigao do 11 poena.

U trećoj četvrtini košarkaši obe ekipe su, dalo bi se pomisliti, odlučili da se malo odmore od „plej-of košarke“. Prednost Denvera je bila stabilna, na svaki pokušaj Portlanda da eventualno smanji razliku usledila bi ekspresna serija, tako da su nekoliko navrata igrači Nagetsa mogli sebi da priušte promašene zicere ili neuspela, dobro zamišljena dodavanja.

Ovog puta trio Milsap-Marej-Jokić je osigurao da prednost Denvera ostane visoka, i do 30 poena tokom treće četvrtine. Ovaj deo meča završen je rezultatom 93:65. Milsap je na kraju ove deonice imao 24 poena, a Jokić i Marej po 18, s tim što je Jokić imao i 18 skokova.

U četvrtoj četvrtini, koja je uglavnom protekla u rutinskom odrađivanju posla igrača obe ekipe, Nikola Jokić je bio pomalo isprovociran jednim grubljim faulom rezerviste Lenarda, pa je u nekoliko napada popravio svoj košgeterski učinak.

Na kraju je Jokić utakmicu završio sa 25 poena i čak 19 skokova, uz 6 asistencija.

Milsap je postigao 24, Marej 18, a Heris 16 poena. U Portlandu je standardno najefikasniji bio Demijan Lilard sa 22 poena.