Jedan od najznačajnijih zadataka u farmaceutskoj industriji svakako je konstantno traganje za što adekvatnijom savremenom terapijom, koja omogućava efikasnije lečenje, bolji kvalitet života i veće mogućnosti za očuvanje i unapređenje zdravlja.

„Farmaceutski razvoj u Hemofarmu postoji više od 30 godina i u tom periodu smo razvili više od 300 novih proizvoda. Ove godine obeležavamo tri decenije od lansiranja na tržište Srbije prvih proizvoda koji su razvijeni u našim laboratorijama, a to su Midol i Diklofenak tablete. Zahvaljujući visokom kvalitetu naših lekova, ali i dijetetskih proizvoda i medicinskih sredstava, proizvodi Hemofarma prisutni su u 34 zemlje sveta na četiri kontinenta“, kaže magistar farmacije Vesna Cvrkota, direktorka Službe farmaceutskog razvoja u Hemofarmu.

Generički lekovi sa dodatnom vrednošću

Sjajan ekspertski, multidisciplinarni tim i dugogodišnje iskustvo u razvoju gotovo svih farmaceutskih formi, najkraći je opis Hemofarmove Službe za farmaceutski razvoj. Timovi stručnjaka rade u laboratorijama opremljenim po najvišim svetskim standardima, a zbog kompleksnosti posla timove čine farmaceuti, tehnolozi, hemičari, fizikohemičari.

„Veliku pažnju posvećujemo razvoju naših zaposlenih i intenzivno podržavamo njihovo konstantno usavršavanje, pa svake godine imamo nove kolege koji uspešno završavaju doktorske, specijalističke, master studije. Blisko sarađujemo sa univerzitetima i laboratorijama u Srbiji i inostranstvu. Pratimo svetske trendove u farmaceutskoj industriji i visoke zahteve implementiramo u svakodnevnom radu“, objašnjava naša sagovornica koja je i sama specijalista industrijske farmacije.

A cilj je ne samo razviti visokokvalitetan generički lek koji će po svom kvalitetu, terapijskoj efikasnosti i bezbednosti biti jednak originatorskom leku, već zahvaljujući znanju i kreativnosti ovih stručnjaka, mnogi Hemofarmovi generički lekovi imaju dodatne vrednosti.

„U dodatne vrednosti svakako spadaju povoljniji uslovi čuvanja leka i duži rok trajanja leka, koji postižemo ili drugačijim proizvodnim postupkom, ili specifičnostima u sastavu formulacije koja je u nekim segmentima kvalitetnija, što omogućava stabilnost tog leka, primera radi, u periodu od pet godina, dok je originator za isti lek ostvario stabilnost od tri godine. Naši timovi konstantno tragaju za savremenijim i boljim rešenjima“, objašnjava magistar farmacije Vesna Cvrkota.

Uvek proveriti i biti prvi

U Hemofarmu je ključno pravilo, uvek proveriti!

„Prilikom nabavke bilo koje sirovine, ne oslanjamo se na garancije ili podatke koje nam je dostavio proizvođač, već radimo detaljnu proveru supstance u našim laboratorijama. Utvrđujemo da li je zaista to ta supstanca, ispitujemo stepen čistoće, proveravamo sadržaj, aktivitet, da li ima neke organske rastvarače koji su zaostali iz proizvodnje a nisu dozvoljeni u toj količini. Radimo sve te provere, jer kvalitet u farmaciji za nas nema alternativu, a bezbednost budućeg leka je imperativ“, ističe naša sagovornica.

Služba farmaceutskog razvoja u Hemofarmu, centar je znanja i kreativnosti. Novim generičkim lekovima Hemofarm širi svoj portfolio proizvoda kao i terapijsku pokrivenost. Pažljivo se prate određeni originatori, a lek razvija više godina unapred sa ciljem da se novi proizvod plasira na tržište odmah nakon isteka patentne zaštite originatora.

„Mi sada radimo na razvoju generičkih lekova koje ćemo plasirati posle 2030. godine. Rad je dugotrajan, složen, veoma opsežan. Aktivno pratimo kojim originatorskim lekovima ističe patent 2030. i mnogo unapred moramo sve da predvidimo kako bismo bili prvi sa tim generičkim lekom u apotekama, kako bi Hemofarm bio prvi koji će za pacijente u Srbiji i naš zdravstveni sistem obezbediti veću dostupnost tog leka“, poručuje Vesna Cvrkota, direktorka Službe za farmaceutski razvoj.

Autor teksta: Aleksandra Gazivoda, Hemofarm

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.