Istraživači u Japanu razvili su plastiku koja se rastvara u morskoj vodi za samo nekoliko sati, nudeći potencijalno rešenje za savremeni problem zagađenja okeana i ugrožavanja divljeg sveta, piše britanski Rojters.

Iako su naučnici dugo eksperimentisali sa biorazgradivim plastikama, istraživači iz RIKEN Centra za nauku o novonastalim materijama i Univerziteta u Tokiju kažu da se njihov novi materijal razlaže mnogo brže i ne ostavlja nikakav trag.

U laboratoriji u gradu Vako, blizu Tokija, tim je demonstrirao kako mali komad plastike nestaje u posudi sa slanom vodom nakon što se mešao oko sat vremena.

Iako tim još nije objavio planove za komercijalizaciju, vođa projekta Takuzo Aida kaže da je njihovo istraživanje izazvalo veliko interesovanje, uključujući i interesovanje iz sektora ambalaže.

Naučnici širom sveta ubrzano rade na razvoju inovativnih rešenja za sve veći problem plastičnog otpada, što je napor koji podržavaju i kampanje za podizanje svesti, poput Svetskog dana zaštite životne sredine, koji se obeležava 5. juna.

Program Ujedinjenih nacija za životnu sredinu predviđa da će se zagađenje plastikom utrostručiti do 2040. godine, ubacujući 23 do 37 miliona metričkih tona otpada u svetske okeane svake godine.

„Deca ne mogu da biraju planetu na kojoj će živeti. Naša je dužnost kao naučnika da im ostavimo najbolje moguće okruženje“, rekao je Aida.

Aida je dodao da je novi materijal jak kao plastike na bazi nafte, ali se razlaže na svoje izvorne komponente kada je izložen soli. Te komponente zatim mogu dalje da razgrađuju prirodno prisutne bakterije, čime se izbegava stvaranje mikroplastike koja može štetiti vodenom svetu i ući u lanac ishrane.

Pošto se so nalazi i u zemljištu, komad veličine oko pet centimetara se raspada na kopnu za nešto više od 200 sati, dodao je.

„Materijal se može koristiti kao obična plastika kada se premaže, a tim trenutno fokusira istraživanje na najbolje metode premazivanja“, rekao je Aida.

Aida pritom tvrdi da je plastika netoksična, nezapaljiva i da ne emituje ugljen-dioksid.

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.