Ova serija plej-ofa jeste najavljena kao dvoboj velikih igrača, ali malo je navijača Denver Nagetsa verovalo da će već prva utakmica protiv Portland Trejlblejzersa u toj meri poprimiti obrise vesterna. Bez srećnog kraja. Košarkaši Portlanda savladali su tim Denvera rezultatom 123:109 u utakmici koja je bila logična posledica svega što se događalo u poslednjih mesec dana.

Nagetsi su ličili na ekipu koja se bori i puca iz svih oružja koje ima, ali malo po malo biva opkoljena u kući, a zalihe se prazne li prazne. Protivnik je brojniji, sa više municije, a Denverova konjica ne stiže. Jer je nema.

Tako bi otprilike mogao da bude opisan odnos snaga na domaćem terenu Nagetsa, na kom su pretrpeli ovaj poraz i omogućili brejk rivalu.

Nikola Jokić je odlično otvorio utakmicu i već za jednu i po četvrtinu ubacio je 18 poena. Denver je vodio, ali onda se dogodilo ono što će se ponavljati do kraja utakmice, tačnije do trenutka kada je Portland preuzeo kontrolu nad utakmicom.

Koliko god Jokić igrao dobro i u serijama, u svakom trenutku je bio spreman da iskoči neki drugi igrač Portlanda.

Tako je u poslednja tri minuta prve četvrtine Karmelo Entoni pogodio tri trojke i tri slobodna bacanja posle šuta za tri i sa tih 12 poena doneo ravnotežu na semaforu.

Ponovo je Jokić povukao, saigrači su pokušavali da mu posao što više olakšaju, ali je onda iskočio Lilard. Činjenica je da se lopta u napadu Denvera nije kretala onako kako smo navikli, pa se Jokićeva dobra igra nije valorizovala većom razlikom. Napadačko opredeljenje tima je očigledno bilo da Jokić završava što više akcija pa je tako imao 27 šuteva iz igre, a samo jednu jedinu asistenciju.

U trećoj četvrtini iskočio je prvo jednom mini serijom Norman Pauel, a u poslednja dva minuta treće deonice raspucao se Lilard. Polaganje i dve trojke, za dvocifrenu razliku za Blejzerse bez previše muke.

A onda se Denver istrošio. Jeste na početku četvrte četvrtine Majkl Porter Džunior preuzeo odgovornost i rešavao veliki broj napada, neke od njih i uspešno, ali ta njegova serija nije mogla da donese izjednačenje. Nagetsi su bili blizu, ali dovoljno ispražnjeni da i to blizu bude predaleko.

Jokić je ubacio samo tri poena u poslednjoj deonici, vidno istrošen, a kako se meč bližio kraju bio je sve nervozniji i sve razdražljiviji kakva god sudijska odluka da je doneta.

Do kraja utakmice ostao je utisak da su Nagetsi bili blizu, ali i kada su u poslednja tri minuta direktno jurili rezultat i pokušavali brzo da završe akcije, MPJ je promašio četiri otvorena šuta i razlika se nije smanjivala.

Konjica nije došla jer je nije bilo. Jokić je meč završio sa 34 poena, uz 51,9 odsto uspešnosti iz igre, računajući i šut 3/7 za tri, a 25 poena dodao je MPJ (12/21), dok je Gordon ubacio 16 (7/16). Ostatak tima, pa, može se reći – tanko, a da se niko ne uvredi.

Sa druge strane, šest od osam igrača koliko je Teri Stots uveo u igru ubacili su dvocifren broj poena – Lilard 34, Mekolum 21, Karmelo 18, Nurkić 16, Simons 14 i Pauel 10. Na tako dobru distribuciju poena, ubacili su i 19 trojki.

I tako je „dvoboj“ završen nerešenim rezultatom – Jokić i Lilard sa po 34 poena, Nagetsi su bili nadomak toga da se odbrane, ali nisu uspeli.

Strah navijača tima iz Kolorada na to se pred početak plej-ofa, a posle teške povrede Džamala Mareja i sveo – da maksimum ovog tima, u ovom sastavu, možda neće biti dovoljan za više od časnog otopora.

Ako Majkl Meloun pred narednu utakmicu pronađe način za bolji protok lopte, Jokić bude više razigravao, a čitav tim bude bolje branio liniju za tri poena – što su sve segmenti igre u kojima Nagetsi nisu bili ni blizu svog maksimuma prethodne noći – Denver bi mogao ovu seriju da učini najboljom u sezoni i da pruži mnogo više od časnog otpora.