(Beta-AP) – Ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov sastao se juče u Kejptaunu u Južnoj Africi sa svojim kolegama iz ostalih članica ekonomskog bloka zemalja u brzom razvoju – BRIKS-a.

Uoči početka skupa zvaničnici su dovodili u pitanja namere Zapada u ratu u Ukrajini i nazivali Savet bezbednosti UN „neuspelom“ institucijom.

Južnoafrička ministarka spoljnih poslova Naledi Pandor je potvrdila da je upućen poziv ruskom predsednniku Vladimiru Putinu za samit BRIKS-a u Južnoj Africi u avgustu, iako je protiv njega Međunarodni krivični sud izdao nalog za hapšenje.

Dolazak Putina bi stavio Južnu Afriku pod ogroman diplomatski pritisak. Ona je potpisnica sporazuma o Međunarodnom krivičnom sudu koji je izdao nalog za hapšenje Putina zbog ratnih zločina i otmice dece iz Ukrajine. Južna Afrika nije jasno iznela stav o tome, a kritičari smatraju da ona pokušava da izbegne jasnu obavezu da uhapsi Putina ako dođe.

Sastanak ministara spoljnih poslova ili predstavnika zemalja BRIKS-a – Brazila, Rusije, Indije, Kine i Južne Afrike, je priprema za glavni samit. Odvija se manje od dve nedelje posle sastanka G7 najvećih liberalin ekonomija.

Na skupu G7 je dominiralo pitanje širenja sankcija protiv Rusije i kažnjavanja za njenu  invaziju Ukrajine i nalaženje načina za suočavanje sa globalnim ekonomskim uticajem Kine.

BRIKS sa prisustvom Rusije i Kine sve više se smatra nastajućom kontratežom G7 i Zapadu.

Pre početka skupa južnoafrički ambasador za BRIKS Anil Soklal je pomenuo  zapadnu vojnu pomoć Ukrajini kao jednu od stvari koje „raspiruju sukob“, rekao da to „ne rešava problem“.

„Ne znamo ni za jedan globalni konflikt koji je rešen ratom. To samo izaziva više bola i patnji i kao BRIKS zemlje mi kažemo usmerimo se na nalaženju mirnog rešenja umesto da podstičemo sukob“, rekao je on.

Uz izjave Lavrova i drugih o nefer svetskom poretku kojim dominira Zapad na ušrtb zemalja u razvoju Pandor je rekla da je trenutni sastav Saveta bezbednosti UN jedan od ključnih problema jer nema stalnog afričkog predstavnika. 

„Vidimo da ne uspeva. Prema tome je apsolutno neohodno da se SB UN reformiše“, rekla je ona.

Na pitanje od novinara o mogućem dolasku Putina na samit u avgustu ona je rekla da južnoafrička vlada traži pravne savete o svojim opcijama, što je potez koji kritičari vide kao pokušaj da nađe izlaz iz svojih obaveza.

Lavrovljevo prisustvo je bilo ključno za razgovore a kineski ministar spoljnih poslova Ćin Gang koji je trebalo da prisustvuje poslao je svog zamenika. Svi drugi ministri spoljnih poslova su bili prisutni.

Ministri spoljnih poslova najmanje još 15 zemalja iz globalnog Juga su takođe pozvani na drugi sastanak BRIKS-a u Kejptaunu u petak. 

Jedna od glavnih tema biće širenje bloka BRIKS i moguće jačanje ruskog i kineskog političkog uticaja.

Ambasador Soklal je rekao da je više od 20 zemalja formalno ili neformalno tražilo da se pridruži BRIKS-u, među njima Saudijska Arabija, Iran, i Ujedinjeni Arapski Emirati koji su podneli zvanične zahteve.

Taj blok u kojem su Kina, Rusija i tri zemlje najveće proizvođači nafte na svetu, mogu se smatrati direktnim ekonomskim izazivačem SAD, rekli su neki analitičari, i mogao bi da predstavlja neku vrstu protivteže Grupi sedam razvijenih liberalnih demokratija.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.