
Evidentna je promena američke politike prema Srbiji. Bilo bi površno i netačno pripisati korekcije pristupa Vašingtona Beogradu samo ambasadoru Hilu ili podršci aktuelnom režimu. U Stejt departmentu i Pentagonu sazrelo je uverenje da je potrebno promeniti pristup prema Srbiji kako bi se ona izvukla iz zagrljaja „ruskog medveda“ i kandži „kineskog zmaja“. Ne radi se o prolaznim ili ličnim inicijativama već o široj strategiji američkog prisustva na prostoru jugoistočne Evrope.
Amerikanci su delegirali pitanja Srbije i Kosova Evropljanima ali su istovremeno nastavili da prate čitav proces jer nemaju poverenje u sposobnosti EU da može da reši problem. U odsustvu partnera koji mogu da isporuče rezultat Amerika je počela proces privlačenja Srbije u svoju zonu interesa kroz investicije i razne inicijative, od diplomatskih do vojnih i kulturnih.
Ideja Vašingtona, bez obzira na to da li se radi o Trampovoj administraciji ili o nekim budućim, jeste da stabilizuje region kroz davanje široke autonomije Srbima na Kosovu i garantovanje brojnih benefita Srbiji od ulaska u EU i privilegovanih odnosa sa SAD.
U američkim očima kosovski premijer Aljbin Kurti je ključna prepreka za stabilizaciju regiona i izvor problema. Maksimalističke pozicije Kurtija su toliko iziritirale Vašington da se Kosovo našlo pod udarom sankcija i pored toga što su SAD bile glavni sponzor nezavisnosti Prištine.
CEO TEKST PROČITAJTE U NOVOM BROJU NEDELJNIKA, KOJI JE U PRODAJI OD ČETVRTKA, 27. FEBRUARA, NA SVIM KIOSCIMA I NA NSTORE.RS

Nedeljnik 685