Košarkašice Srbije izgubile su od selekcije Sjedinjenih Država u polufinalu olimpijskog turnira u Tokiju rezultatom 79:59. Košarkašice SAD poslednji put su ostale bez zlata na OI još 1992. godine u Barseloni.

Loše je Srbija otvorila utkamicu u uvodnih pet minut. Na drugoj strani terena Amerikanke nisu briljirale ali su koristile faulove srpske ekipe i vodile su 11:4. Otišle su potom Amerikanke i na 15:6, a srpkinje su se teško snalazile sa brzom igrom protivnica.

Tina Čarls je pogodila krajem prve četvrtine za prvo dvocifreno vođstvo aktuelnih šampionki – 19:8. Na kraju prve četvrtine je bilo 25:12, a najbolja je bila Brajana Stjuart sa šest poena kod američkog tima. Ivon Anderson je kod Srbije ubacila isto toliko poena.

Dugo Srbija nije mogla da dođe do trojke. Tek deseti šut je ušao, a pogodila je rezervista Saša Čađo. Srbija je prvim pogotkom smanjila na 28:17.

Serijom 7-0 Amerikanke su ponovo prešle na dvocifreno vođstvo i opet su imale kontrolu rezultata. Do poluvremena su aktuelne šampionke narpavile najveću razliku +18. Bilo je 41:23, Srbija nije mogla da odgovori Amerikankama u napadu.

U drugom poluvremenu su Amerikanke brzo otišle na preko 20 poena prednosti što. Na četiri minuta do kraja treće četvrtine bilo je 51:30 za selekciju SAD. Sa pet uzastopnih poena Srbija je uspela da istopi bar malo prednost protivnica. U poslednjem minutu treće deonice je bilo 14 razlike za olimpijske šampionke, na semaforu je pisalo 53:39.

Poslednja deonice, čini se, poslužila je selekcija SAD da odmore najbolje igračice, držeći konstantno dvadeset poena prednosti. Izabranice Marine Maljković nisu pogađale u napadu ni otvorene šuteve. Košarkašice Srbije će se boriti za bronzu.