(Beta) – Izricanje pravosnažne presude generalu Ratku Mladiću, koje je sudski Mehanizam u Hagu planirao za maj, trebalo bi da bude odloženo zato što je jedan sudija apelacionog veća preminuo.

Haški sud saopštio je da preminuo Geberdao Gustave Kam (Gberdao) iz Burkine Faso, sudija petočlanog apelacionog veća koje razmatra žalbe Mladićeve odbrane i tužilaštva na prvostepenu presudu.

Predsednik suda Karmel Ađijus (Carmel Agius) je, kako je iz Haga saopšteno kasno sinoć, umesto preminulog sudije Kama (62) u apelaciono veće imenovao sudiju Mustafu El Baža (Mustapha El Baaj) iz Maroka.

Po pravilima suda, novom sudiji El Bažu mora se dati izvesno vreme da se upozna s predmetom pre nego što apelaciono veće nastavi sa razmatranjem pravosnažne presude generalu Mladiću.

Iz toga proizlazi da će donošenje i izricanje pravosnažne presude, koje je predsednik Ađijus u poslednjem izveštaju Savetu bezbednosti UN najavio za maj, morati da bude odloženo.

Apelacionim većem koje će doneti pravosnažnu presudu generalu Mladiću predsedava sudija Priska Matimba Nijambe (Prisca Nyambe) iz Zambije. Članovi su, pored novog sudije El Faža, još: Aminata Engum (Aminatta N`Gum) iz Gambije, Elizabet Ibanda-Nahamija (Elizabeth Nahamya) iz Ugande i Sejmor Penton (Seymour) sa Jamajke.

Okončanje haškog procesa generalu Mladiću već je par puta odlagano zbog pandemije koronavirusa i operacije kojoj je Mladić bio podvrgnut u martu prošle godine.

Sredinom novembra prošle godine bila je odložena i rasprava o stanju u postupku zato što Mladićevi branioci nisu mogli da doputuju u Hag zbog ograničenja usled pandemije, a general je odbio da se zasedanje održi putem video veze.

Mladić je poslednji put u haškoj sudnici bio u avgustu prošle godine za vreme rasprave o žalbama na prvostepenu presudu.

Generala Mladića (77), ratnog komandanta Vojske Republike Srpske, Haški tribunal je 22. novembra 2017. nepravosnažno osudio na doživotni zatvor zbog genocida u Srebrenici; progona Hrvata i Muslimana širom BiH; terorisanje stanovništva Sarajeva dugotrajnim granatiranjem i snajperisanjem i uzimanje pripadnika Unprofora za taoce 1992-95.

Tribunal je Mladića oslobodio krivice za genocid u još pet bosanskih opština.

Odbrana je žalbom tražila da Mladić bude oslobođen ili da mu se ponovo sudi, tvrdeći da tužilaštvo nije dokazalo njegovu krivicu.

Tužioci su žalbom zahtevali da general Mladić bude proglašen krivim i za genocid nad Muslimanima i Hrvatima u pet opština u BiH.

Prvu optužnicu protiv Mladića, Haški tribunal je podigao u novembru 1995, a on je u bekstvu bio do kraja maja 2011. kada su ga u Lazarevu kod Zrenjanina uhapsile vlasti Srbije i, potom, izručile u Hag.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.