Na protestnim skupovima širom sveta, u redovima Ujedinjenih nacija i na društvenim mrežama – sve je glasnija i glasnija jedna reč. Genocid.

To je ono što, kažu kritičari izraelske ofanzive protiv Hamasa, jevrejska država radi. To je pustošenje Pojasa Gaze, u kojem je do pre mesec dana živelo 2,3 miliona Palestinaca, piše u analizi The Washington Post-a.

Demonstranti su, ovog vikenda, kapiju Bele kuće obojili u crveno i po njoj izlepili plakate sa slikama nestalih ljudi. Nosili su i transparente sa natpisima „Izrael, prestani da ubijaš bebe“.

Simbolika ovog protesta je, piše u tekstu, skretanje pažnje na „krv kojom su umrljane ruke SAD zbog nepokolebljive podrške Izraelu“.

I vlade Brazila, Južne Afrike i Kolumbije su osudile akcije Izraela, i otvoreno naglasile da je to „genocid“.

Osim što su izraelski napadi potpuno razorili Gazu, i što je tamo posredi humanitarna kriza, kampanja ove države protiv Hamasa ne prestaje da bude brutalna.

Do sada je u izraelskom bombardovanju Gaze stradalo više od 10.000 Palestinaca, saopštilo je Ministarstvo zdravlja u Gazi koje kontroliše Hamas. Više od jedne trećine stradalih su deca. Preživeli nemaju kuda, zarobljeni su u ovoj noćnoj mori, ne mogu da pobegnu od bolesti koje haraju, a nema ni struje, vode i hrane.

Hamas jeste odgovoran za to što su 7. oktobra, najsmrtonosnijeg dana za jevrejski narod, posle Holokausta, napadnuti gradovi i kibuci u južnom Izraelu. Čitave porodice su tada poubijane, mnogi civili spaljeni u svojim domovima, a više od 240 talaca je oteto.

Pa ipak, izraelski zvaničnici se ne pozivaju samo na poraz Hamasa, već i na potpuno uništenje Gaze, izgladnjivanje njenog stanovništva i raseljavanje Palestinaca sa dela ili sa njene potpune teritorije.

Izraelski predsednik je sugerisao da „civili na teritoriji koju kontroliše Hamas nisu nevini“.

Takva retorika uznemirila je međunarodne stručnjake, od kojih mnogi već tvrde da je Izrael kriv za ratne zločine, kako zbog kolektivnog kažnjavanja Palestinaca koji žive u Gazi, tako i zbog toga što bombarduje domove civila.

„Palestinski narod je u velikoj opasnosti od genocida. Vreme je da se to spreči! Saveznici Izraela su takođe odgovorni i moraju odmah da zaustave ovu katastrofu“, napisala je grupa specijalnih izvestilaca UN za ljudska prava i pozvala na prekid vatre.

EPA-EFE/WILL OLIVER

Međutim, nema naznaka da će do prekida vatre doći.

Državni sekretar SAD Antoni Blinken, završio je posetu prestonicama Bliskog istoka, ali nije dogovorio ni „humanitarnu pauzu“ koja bi mogla da olakša ulazak humanitarne pomoći u Gazu i oslobađanje talaca.

Bajdenova administracija pomaže i snabdeva izraelsku ratnu mašineriju čiji je cilj da se osveti Hamasu. Mnogi od posmatrača navode da nisu baš impresionirani time što vide sve veću ulogu SAD u onome što se dešava u Gazi.

Izrael tvrdi da preduzima naophodne korake da spreči da civili stradaju, ali i da gađa samo položaje u kojima se potencijalno nalaze militanti.

Ipak, u ovu tvrdnju je gotovo nemoguće poverovati pošto Izrael napada i prepune civilne četvrti, bolnice i objekte u kojima se kriju Palestinci, a kojima upravljaju UN.

Američki zvaničnici su, čini se, dosta tolerantniji prema smrti palestinskih civila, nego što bi bili u nekim drugim slučajevima.

Tako je bivši diplomata SAD Denis Ros sugerisao da Izrael ne bi trebalo više da toleriše Hamasove pretnje.

Izrael je država koja je nastala iz pepela najstrašnijeg genocida u ljudskoj istoriji. Ta država u Hamasu vidi neprijatelja koji želi da Izrael bude zbrisan sa mape sveta, i da ubija Jevreje.

Ipak, njeni kritičari ne odustaju od teze da Izrael ima najmoćniju vojsku na Bliskom istoku, koja je uz pomoć zapadnih vlada sposobna da izvrši nešto što bi moglo da se nazove etničkim čišćenjem.

Istaknuti naučnik specijalizovan za genocid, Martin Šo, rekao je da „ubistva koja je Hamas počinio nad izraelskim civilima prestavljaju talas genocidnih masakara i lokalizovanih masovnih ubistava, jer su žrtve napadnute zbog svog izraelsko-jevrejskog identiteta“.

Ipak, dodao je on, „izraelsko bombardovanje i invazija na Gazu daleko su više uticali na celo stanovništvo te teritorije, mnogo više i dublje, nego što je Hamasovo nasilje pogodilo izraelsko stanovništvo“.

Osim toga, stručnjaci tu vide i jednu relaciju sa ratom u Ukrajini.

Naime, nakon ruske invazije na Ukrajinu, zapadni zvaničnici su brzo okarakterisali akcije Kremlja kao „genocidne“. Predsednik Bajden se prvi put pozvao na ovaj stav u aprilu 2022. godine, kada je ubijeno, veruje se, hiljade civila u gradu Buča i Mariupolju.

Ruski zvaničnici su u to vreme optuživali ukrajinsku vojsku da koristi civile kao „živi štit“. Upravo zbog toga, razoreni delovi Gaze ne izgledaju ništa drugačije od Mariupolja koji je bombardovala Rusija.

Kritičari Izraela tvrde da je važno da Ujedinjene nacije „kao čuvari međunarodnih normi i standarda, nazivaju stvari pravim imenom“.

„Kada je slučaj dovoljno jasan, kao ovaj danas, treba upotrebiti termin genocid“, rekao je Kreg Mokhiber, bivši direktor njujorške kancelarije UN za ljudska prava.

A iako možda zapadni zvaničnici to ne primećuju, rat je mnoge izvan Zapada podsetio na granice Zapadnog moralizma.

 

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.