• MOL gradi jedno od najvećih postrojenja za proizvodnju zelenog vodonika u Evropi u Sazhalombati, Mađarska
  • Ova investicija u vrednosti od 22 miliona evra omogućava kompaniji MOL da proizvodi 1600 tona zelenog vodonika godišnje uz pomoć obnovljivog izvora električne energije i omogućava uštedu od ~25 000 tona CO2
  • Uvođenjem ove nove tehnologije MOL postaje važan igrač na polju održive ekonomije u proizvodnji vodonika
  • Ovaj razvoj u skladu je sa ažuriranom strategijom SHAPE TOMORROW 2030+   kompanije MOL da dostigne nultu emisiju CO2 do 2050. godine

MOL Grupa se udružila sa Plug Power Inc., vodećim dobavljačem rešenja za zeleni vodonik po principu „ključ u ruke“, kako bi izgradila jedan od najvećih evropskih postrojenja za proizvodnju zelenog vodonika u MOL-ovoj rafineriji Dunav u Sazhalombati, Mađarska. Zeleni vodonik će smanjiti ugljenični otisak rada rafinerije Dunav i omogućiti mobilnost bez emisija na duži rok.

Koristeći jedinicu za elektrolizu od 10 MW kompanije Plug Power, MOL-ovo postrojenje vredno 22 miliona evra imaće kapacitet da proizvede oko 1.600 tona čistog, zelenog vodonika godišnje bez emisije CO2, čime se može izbeći emisija više od 25,000 tona karbon dioksida, čime se zamenjuje trenutni proces proizvodnje zasnovan na prirodnom gasu. Obzirom da ovaj proces predstavlja jednu šestinu emisija ugljen-dioksida MOL Grupe, ova investicija podržava cilj kompanije MOL o ugljeničnoj neutralnosti i predstavlja važan korak napred u vezi sa energetskom nezavisnošću regiona.

Kada počne sa radom 2023. godine, MOL će koristiti zeleni vodonik u svojoj Rafineriji Dunav tokom proizvodnje goriva i vratiti proizvod u svoj sistem za proizvodnju vodonika. Na taj način, vodonik postaje deo molekula u gorivima kompanije MOL tako, smanjujući karbonski otisak proizvodne tehnologije i finalnog proizvoda.

Ubeđeni smo da vodonik nije samo jedan od najvažnijih izvora energije u postojećoj energetskoj tranziciji već i da će biti jedan od ključnih faktora u novom energetskom sistemu bez emisije CO2. Ova nova tehnologija dozvoljava uvođenje zelene proizvodnje vodonika u Sazhalombati koja će pozicionirati MOL Grupu kao jednog od najvažnijih učesnika u ekonomiji održivog energetskog razvoja u regionu,“ kaže Gabriel Szabo, izvršni potpredsednik Downstream segmenta MOL Grupe.

„Zeleni vodonik rešava dva kritična pitanja sa kojima se čovečanstvo suočava: klimatske promene i energetsku nezavisnost“, rekao je Endi Marš, izvršni direktor kompanije Plug. „Naše mogućnosti izgledaju neograničene kada je u pitanju trend involviranja zelenog vodonika na tradicionalnija tržišta industrijskog vodonika širom sveta. Zadovoljstvo nam je što možemo da obezbedimo našu najsavremeniju tehnologiju elektrolizera rafineriji Dunav i omogućimo MOL Grupi da napravi veliki korak napred u rešavanju ovih problema u regionu.”

Proizvodnja zelenog vodonika ne generiše emisiju gasova staklene bašte. Oprema kompanije Plug Power koristi struju iz održivog izvora kako bi se voda pretvorila u kiseonik i gas vodonika pomoću procesa koji se zove elektroliza. Taj proces nema nikakve nusproizvode koji bi imali štetne posledice po životnu sredinu. Proizvodnja jedne tone vodonika, pomoću ove opreme, proizvede i između osam i devet tona čistog vodonika čime se štedi skoro 10.000 tona potrošnje prirodnog gasa u procesu. Plug-ovi elektrolizatori, sa skoro 50 godina radnog iskustva u aplikacijama koje zahtevaju visoku pouzdanost, su modularni, skalabilni generatori vodonika optimizovani za proizvodnju čistog vodonika.

Kompanija koja stoji iza prve i najsveobuhvatnije kompanije na svetu Green Hydrogen Ecosystem, Plug čini proces uvođenja zelenog vodonika jednostavnim za kompanije koje su spremne da poboljšaju i efikasnost i održivost svog poslovanja. Plug-ova nezavisna mreža za proizvodnju zelenog vodonika ima za cilj da ostvari 70 tona dnevno do kraja 2022. i ostaje na putu da ima 500 tona dnevno mreže za proizvodnju zelenog vodonika u Severnoj Americi do 2025. i 1.000 tona dnevno na globalnom nivou do 2028.

Proizvodnja zelenog vodonika integralni je deo ažurirane strategije SHAPE TOMORROW MOL Grupe u čijem se fokusu nalazi održivost i u potpunosti je usklađena sa Evropskim zelenim dogovorom. U okviru Strategije, kompanija će uložiti ukupno milijardu evra u niskougljeničnu cirkularnu ekonomiju do 2025. godine. Kao deo Strategije, MOL će smanjiti karbonski otisak svog poslovanja za 30% do 2030. i uložiće 50% novca izdvojenog za ulaganja u održive projekte. Cilj kompanije MOL jeste postizanje ugljenične neutralnosti u poslovanju do 2050. godine.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.