Fudbaleri Itlaije pobedili su selekciju Španije nakon penala 4:2 (1:1, 1:1) u prvom polufinalu Evropskog prvenstva koji je odigran na londonskom Vembliju. Reprezentacija Italije čeka pobednika meča između Engleske i Danske koji će biti odigran u sredu.

Penal serija je započeta promašajem Lokatelija (ili odbranom Simona), koji je prvi šutirao, kao i izuzetno nepreciznim udarcem Dani Olma.

Beloti je u drugoj seriji bio precizan za Italijane, a Đerar Moreno uspeva da ubaci loptu u mrežu.

Bonući je smireno prišao lopti u trećoj rundi i hladnokrvno pogodio za 2:1. Tijago Alkantara je poništio gol Bonućija sigurnim udarcem.

Bernandeski, koji je poslednji ušao u igru, bio je precizan za Italiju u četvrtoj seriji, dok je Morata bio neprecizan za Šapniju.

Meč loptu je iskoristio Žorzinjo…

Strelac za Italiju u reguralnom delu meča bio je Federiko Kjeza u 60. minutu utakmice, nakon kontre Azura, dok je izjednačenje Špancima doneo Alvaro Morata u 80. minutu. U produžecima nije bilo golova.

Španci su nešto agresivnije od rivala počeli polufinalni meč. Započeli sa visokim presingom, koji su lukavi reprezentativci Italije brzo odbili i prebacili težište igre na drugu polovinu terene, špansku.

Čak je Nikolo Barela iznenadio golmana Španije Unaija Simona u 8. minutu. Efikasno je šutirao fudbaler Intera iz Milana i pogodio stativu, ali je signaliziran ofsajd.

U 20. minutu su Italijani ponovo bili u gol šansi. Istrčao je Simon na jednu loptu, Ćiro Imobil je bio brži, proseledio loptu do Barele, a ovaj umesto šuta pokušao da dribla. Bez uspeha.

Španci su imali posed, donekle i incijativu, budući da su češće bili na polovini protivnika. Međutim, sve je to u prvoj polovini prvog dela utakmice delovalo prilično jalovo. Ipak, učinak Pedrija, najmlađeg fudbalera na terenu – kada je reč o uspešnim pasovima – vredan pomena. U prvom poluvremenu je talentovani vezista Barselone ostvario ukupno 30 pasova, a svaka lopta upućena saigračima bila je precizna.

U 25. minutu utakmice Španci su propustili sjajnu priliku. Lopta je stigla do Danija Olma u kaznenom prostoru Italije, prethodno je Đanluiđi Donaruma loše ispucao loptu, ali se ubrzo iskupio odličnom intervencijom.

Ubrzali su Španci igru kako se bližio kraj poluvremena. U jednoj takvoj akciji bez zadržavanja lopte, Mikel Ojarzabal je najpre brzopleto šutirao iz prve u dalji ugao gola Italijana. Igrao se 39. minut.

Nastavak utakmice propraćen je opreznom igrom obe ekipe. Italijani su prvi šut u okvir gola uputili tek u 52. minutu utakmice. Kjeza je bio usamljen i kroz noge čuvara gađao dalji ugao Simonovog gola. Lak posao za golmana Španaca.

Španci su kružili oko šesnaesterca Azura, pokušavali da upute kvalitetan centar šut, pronađu rupu u dobro organizovanoj odbrani Španaa. Pokušavao je Dani Olmo, Pedri, Ferano Tores, ali je Italija odbijala sve potencijalno opasne napade Furije.

Napolsetku, nakon jedne takve akcije, usledila je kontra izabranika Roberta Manćinija. Donaruma je presekao centaršut Đordija Albe. Brzo je prosledio loptu dalje, lopta je upućena ka Imobileu, Španci su nekako uspeli da odbiju taj pokušaj, ali je do lopte došao sjajni Kjeza. Prijem, nameštanje i udarac desnom u gornji desni ugao za radsot Italijana i onih „neutralnih“ navijača kojima je Italija druga domovina.

Međutim, ubrzo su Španci mogli da anuliraju prednost Italijana. U dva navrata. Najpre je Ojarzabal koji nije uspeo da preseče centaršut, mada je delovalo da je imao dovoljno vremena. Potom je neuspešan bio i Dani Olmo. Natrčao je na odbitak i sa ivice kaznenog prostora loptu poslao pored gola.

Domeniko Bererdi je zamenio Imobilea i ubrzo se našao u solidnoj šansi. Sve je napadaču Sasuola pripremio Kjeza, ali je Unai Simon bio odlično postavljen, pa Berardi nije mogao da matira.

Italija je izmenama pojačala odbranu, Španija je karte bacila na napad, mada su ti napadi izgledali prilično bezidejno, budući da je lopta najviše bila u posedu Emerika Laporte.

Do 80. minuta i gola Morate, koji se veći deo utakmice nije isticao. Dani Olmo ga je progirao, a posle silnih promašaja iskusni napadač pogodio kada je najpotrebnije.

Manćini je posle primljenog gola pokušao da osveži napad. Uveo je Manuela Lokatelija i Andrea Belotija, dok su meč u 85. minutu završili Barela i Lorenco Insinje. Sa druge strane, Luis Enrike je iz igre izvuakao Sezara Aspilikuetu, a na terenu se našao Markos Ljorente.

Oprezna igra na početku prvog produžetka kod obe ekipe. Španci su imali solidnu šansu nakon desetak minuta igre posle prvog produžetka, ali je Donaruma bio na pravom mestu.

Potom je još jednom istrčao Donaruma u pravo vreme i skinuo loptu sa glave Morate, da bi u nastavku akcije Đorđo Kjelini blokirao udarac Markosa Ljorentea ka praznom golu.

Drugi produžetak doneo je još manje konkretnih akcija, kao da su se obe ekipe mentalno pripremala za penal seriju. Faktor nešto siromašnijeg sadržaja u poslednjih petnaest minuta igre u prvom polufinalu svakako je bio i umor igrača obe reprezentacije.

Podsetimo, Italijani su do polufinala stigli kao jedina ekipa sa svim pobedama. U grupi su bili bolji od Turske, Švajcarske i Velsa, u osmini finala su dobili Austriju, a u četvrtinala Belgiju.

Španci su EP počeli sa dva remija protiv Švedske i Poljske, zatim su savladali Slovačku, Hrvatsku i Švajcarsku. Hrvate su pobedili posle produžetaka, a Švajcarce u penal seriji.