
Portparol Iranske revolucionarne garde (IRGC) upozorio je da će Iran uzvratiti ako se američko-izraelski napadi na energetsku infrastrukturu ne zaustave, piše Al Džazira.
U saopštenju koje su preneli iranski državni mediji, neimenovani portparol optužio je SAD i Izrael da gađaju civile, kao i objekte za gorivo i energiju, tvrdeći da se IRGC do sada „uzdržavao od sličnih akcija“.
On je pozvao zemlje Persijskog zaliva da izvrše pritisak na SAD i Izrael da obustave napade, uz upozorenje da bi u suprotnom „slične akcije mogle biti preduzete širom regiona“.
„Ako možete da podnesete cenu nafte veću od 200 dolara po barelu, nastavite ovu igru“, poručio je portparol.
SAD: IZRAELSKI NAPADI POGAĐAJU IRANSKA SLADIŠTA GORIVA
Sjedinjene Američke Države saopštile su da su izraelski napadi u Iranu bili usmereni na lokalna skladišta goriva, uz naglasak da Vašington ne planira da gađa iransku energetsku industriju, uključujući naftni i gasni sektor.
Govoreći za CNN u nedelju, američki ministar energetike Kris Rajt rekao je da su pogođeni objekti bili meta „izraelskih napada“ na „lokalna skladišta goriva za dopunu rezervoara“, aludirajući na napade na naftne rezervoare u Tehran i okolini, koji su u subotu izazvali velike požare.
On je dodao da Vašington trenutno ne gađa „nikakvu energetsku infrastrukturu“ i da nema planove za napade na iransku naftnu ili gasnu industriju.
Rat je u međuvremenu ozbiljno poremetio brodski saobraćaj kroz Ormuski moreuz, ključnu svetsku energetsku rutu kroz koju obično prolazi oko 20 odsto globalne trgovine naftom.





