Iranke, koje su bile u zatvorima zbog antivladinih stavova, tvrde za BBC da su ih stražarke snimale tokom pretresa do gole kože.

Kažu i da su pojedine zatočenice tokom menstruacije morale da uklone higijenske uloške ili tampone i da rade čučnjeve.

„Radili su to da bi nas ponizili“, rekla je Možgan Kešavarc, koja je skoro tri godine bila iza rešetaka, uglavnom u ozloglašenom zatvoru Evin i Karčak u provinciji Teheran.

Ispričala je da su je tokom služenja zatvorske kazne tri puta pretresli do gole kože i to pred sigurnosnim kamerama, prenosi Danas.

Iz zatvora je izašla u januaru 2022.

Tokom trećeg takvog pretresa, stražarka ju je fotografisala golu, rekla je.

Kada je Kešavarc zbog toga protestovala, rečeno joj je da je to neophodno za opovrgavanje mogućih optužbi za mučenje u zatvoru.

„Kome su namenjeni ti snimci i fotografije? Da li će ih režim kasnije iskoristiti da nas ućutka?“, upitala je, misleći na mogućnost da bude ucenjena i posle isteka zatvorske kazne.

Kešavarc je aktivistkinja za ženska prava koja je se protivi obaveznom nošenju hidžaba, odnosno prekrivanja kose maramom.

Na Instagram profilu objavila je niz fotografija bez hidžaba na raznim javnim mestima.

Optužena je za „zaveru protiv nacionalne bezbednosti, nepoštovanje islama, propagandu protiv Islamske Republike Iran i promovisanje korupcije i bluda“.

Osuđena je na 12 godina i sedam meseci zatvora.

Nedavno je osuđena za „korupciju na Zemlji“ – zločin za koji je zaprećena i smrtna kazna – i sada živi u izbeglištvu, odakle je govorila za BBC.

Zatvorenice su za BBC rekle da je u Iranu odavno uobičajeno da se zatvorenici čiji zločin je povezan sa narkoticima skidaju do gole kože da bi se proverilo da li kriju drogu.

Ali ranije nije bilo uobičajeno da se zatvorenici savesti pretresaju do gole kože, a svakako ne pred kamerama.

Početkom juna, iransko pravosuđe je odbacilo optužbe o snimanju zatvorenika i nazvalo ih „hibridnim ratom i zapadnom propagandu velikih razmera protiv Irana“.

Međutim, sredinom juna, šef Odbora za pravosuđe u iranskom parlamentu rekao je da „samo stražarke gledaju snimke zatvorenica“, time priznajući da se one snimaju.

Tvrdi se i da se zatvorenice snimaju u delovima zatvora gde kamera nesu dozvoljene.

„Prema zatvorskim propisima, sigurnosne kamere su dozvoljene samo tamo gde su zatvorenici u pokretu, na primer u hodnicima“, rekao je Mohamed Hosein Agasi, advokat u Teheranu, za BBC.

Pretresi do gole kože ne snimaju se samo u Iranu.

Takvih slučajeva bilo je i u drugim zemljama, poput onog u australijskoj državi Novi Južni Vels o kome se mnogo pisalo i pričalo.

Dokumenti dobijeni na osnovu prava na slobodu informisanja otkrili su da su policajci često snimali pretrese.

Po rečima sagovornica BBC-ja i mnogih drugih, ono što Iran izdvaja od sličnih slučajeva u svetu i što je uznemirujuće jeste da se to radi sistematski i namerno da bi se pritvorenici ponizili.

Hakerska grupa Edalat Ali dostavila je BBC-ju poverljiva dokumenta iz novembra 2021. godine, među kojima je pismo iz iranskog pravosuđa u kojem se priznaje slučaj pretresa do gole kože.

U pismu se posebno pominje Modžgan Kavoši, aktivistkinja za prava kurdske etničke manjine, koja je bila podvrgnuta ovakvom pretresu u zatvoru u gradu Karadž.

Izvor iz Irana koji je upoznat sa slučajem rekao je za BBC da je Kavoši bila pretresana do gole kože pet puta.

Dokumenti navode da je pošto je Hrana, novinska agencija za ljudska prava, objavila vest o njenom pretresu, od iranskog tužilašva je zatraženo da sprovede istragu o ovom slučaju.

Kavoši je puštena iz pritvora uz kauciju.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.