Brojni inovatori, naučni radnici i istraživački timovi kreiraju izvrsna inovativna rešenja koja neretko završe svoju priču samo na papiru i nikada ne dočekaju realizaciju u praksi. Da bi ideja postala realan proizvod i rešenje koje ima upotrebnu vrednost, potrebna su, osim ogromnog truda i vremena, značajna finansijska sredstva. Kompanija Labena, koja u oblastima laboratorijske i procesne analitike za podršku medicini, farmaceutskoj i prehrambenoj industriji posluje već 30 godina, pokrenula je Labena Ventures – prvi korporativni akcelerator u Centralnoj i Istočnoj Europe za inovativna rešenja iz sfera biotehnologije, medicine, farmaceutske i prehrambene industrije i zaštite životne sredine. Borut Čeh, direktor kompanije Labena, kodirektori Labena Ventures dr Nedeljko Milosavljević i Boštjan Čeh govorili su o uslovima učešća ali i mogućnostima koje konkurs donosi.

Šta je cilj platforme koju ste pokrenuli i kako vidite njenu budućnost?

Naša vizija je da kombinovano dugogodišnje iskustvo u farmaciji i biotehnologiji i znanje tima Labena Ventures-a, kao i infrastrukturu i laboratorije kompanije Labena stavimo u službu nosilaca ideja koji žele da testiraju, razviju i komercijalizuju svoja inovativna rešenja. Želimo da povežemo nosioca projekta sa potencijalnim investitorom, da budemo stručan saradnik i posrednik i svojom ekspertizom skratimo dug, komplikovan i zahtevan put od ideje do realizacije. Svesni smo koliko je važno da dobri i kvalitetni projekti zažive i poboljšaju kvalitet života i zdravlja ljudi širom sveta i tu vidimo svoju ključnu ulogu.

Recite nam nešto više o samom konkursu, kako izgleda čitav proces od prijave za učešće u programu akceleratora do dobijanja sredstava?

Svi startapi iz oblasti biotehnologije, medicine, farmaceutske i prehrambene industrije i zaštite životne sredine imaju priliku da se prijave za učešće do 15. maja na našem korporativnom sajtu www.labenaventures.com, a stručna komisija će odabrati do 40 projekata koji će imati priliku da sarađuju sa preko 80 međunarodnih eksperata iz oblasti preduzetništva, finansija i razvoja inovativnih tehnologija. Na samom kraju programa, finalnom selekcijom će biti odabrano deset rešenja koja će dobiti priliku da se predstave investitorima, pri čemu su potencijalna sredstva za investiranje procenjena na preko 100 miliona evra.

Šta mogu da očekuju projekti koji dobiju priliku da se dalje razvijaju?

Odabranih 40 timova/startapa očekuje bootcamp koji podrazumeva vrlo intenzivni rad na razvoju poslovnih i prezentacionih veština, kao i veština strateškog pozicioniranja rešenja na tržištu, te stručna mentorska podrška. Zapravo, startapima otvaramo mogućnost umrežavanja i lakši plasman osmišljenih tehnologija na tržište, pre svega omogućavajući nosiocima ideja pristup Labeninim resursima. S obzirom na to da Labena slavi 30 godina poslovanja, rođendan ćemo obeležiti događajem na kome će svi startapi moći da se predstave pred više stotina aktera ekosistema i eksperata iz područja zdravstva, farmacije i prehrane. Nakon toga, sledi već pomenuti odabir deset projekata sa najvećim potencijalom i njihovo učešće u tromesečnom program akceleracije, te predstavljanje pred potencijalnim investitorima, predstavnicima banaka i fondova.

Zašto ste se fokusirali na podršku startapova iz domena farmacije, medicine i biotehnologije? Da li smatrate da upravo ove oblasti imaju budućnost?

Mi smo se fokusirali na farmaciju, medicinu i biotehnologiju iz više razloga. Prvi je taj što kompanija Labena uspešno posluje i bavi se istraživanjima u ovim oblastima već 30 godina zbog čega smo u stanju da prepoznamo i podržimo kvalitetna rešenja. Drugi razlog je to što smo uvideli da ne postoji odgovarajuća podrška za razvoj i komercijalizaciju rešenja iz ovih oblasti u ovom delu Evrope. Treći razlog je taj što su nam svetska dešavanja u poslednjih par godina jasno pokazala neophodnost razvoja inovativnih rešenja iz ovih oblasti. Takođe, suvišno je i napominjati značaj inovacija za poboljšanje kvaliteta životne sredine, a samim tim i za jačanje održive poljoprivredne proizvodnje.

Želimo da nešto što ima potencijal ne završi samo sa naučnim radom, već i da pomogne ljudima da žive zdravije i kvalitetnije.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.