Fudbaleri Crvene zvezde i Partizana ostvarili su iste rezultate u poslednjim kolima grupne faze Lige Evrope odnosno Lige konferencija – i u Bragi i u Beogradu bilo je 1:1. Dovoljno za proleće u Evropi za oba tima.

Zvezda je ispunila cilj – ostala je neporažena u Bragi i plasirala se u osminu finala Lige Evrope.

Ekipa Dejana Stankovića prepustila je domaćinu inicijativu i koncentrisala se na odbranu.

Braga je pretila udarcima iz daljine, preko Galena, a Zvezda je najbolju šansu imala u 13. minutu, kada je Кanga opalio po lopti, a golman Mateus krajnjim naporima sačuvao mrežu.

Tek što je počeo drugi deo igre, Braga je dobila savršenu priliku – penal.

Posle kornera, Marko Gobeljić je igrao rukom, pa je arbitar pokazao na belu tačku.

Galeno je bio siguran izvođač, pa je Braga povela u 52. minutu.

Vodeći gol Brage naterao je Zvezdu da zaigra ofanzivnije, što se isplatilo u 67. minutu.

Posle prekida, Radovan Pankov je oboren u kaznenom prostoru, pa je i Zvezda dobila savršenu priliku za izjednačenje.

Aleksandar Кatai je namestio loptu na kreč, i neumoljivo zatresao mrežu.

Braga je krenula svim silama u napad, ali je Zvezdina odbrana bila na visini zadatka, a Milan Borjan u nadoknadi vremena sjajnom odbranom sačuvao svoju mrežu.

Pošto u Bugarskoj, na meču Ludogorec – Mitjiland, nije bilo golova, Zvezda se, bodom u Portugaliji, direktno plasirala u osminu finala Lige Evrope.

Tabela:

Crvena zvezda 11
Braga 10
Mitjiland 9
Ludogorec 2

„Posle Barija, ovi momci su ispisali istoriju. To je ta utakmica i to je taj momenat. Da je bilo teško – jeste. Uspeli smo da skupimo snagu, da budemo organizovani. Ovo je pobeda za sve crveno-bele, koji znaju da pate, ali i da se raduju sa Crvenom zvezdom. Ovo je veliki uspeh kluba, pre svega velike čestitke mom stručnom štabu, koji je 24/7 sa momcima.

„Osvojiti 11 bodova u ovoj grupi i otići u osminu finala, nije lako, svaka čast mojim momcima. Svašta može da se desi, ja sam realista u životu, mi moramo još dosta da radimo, da se i odmorimo, ali o tome kasnije. Ne znam šta bih rekao od sreće, doću u Zvezdu, biti kod kuće i zajedno ispisati istoriju, nisam svestan, teć ćemo svi biti“, dodaje trener Crveno belih.

„Ovo je moj najveći uspeh. Bilo je lepih momenata, ali ovo je ono pravo. Da sam profesor, dao bih desetku svojim igračima. Desetku za zalaganje, požrtvovanje veru, odricanje, momci su bili fenomelani, protiv odlične ekipe, mnogo su dobra ekipa, četvrti u njihovom prvenstvu. Spremali smo sve scenarije. Videlo se odmah, čim smo primili onaj gol, pomerili smo granice“, zaključio je Stanković.

Partizanov bod i Stanojevićev bes

Fudbaleri Partizana plasirali su se večeras u šesnaestinu finala Lige konferencija, pošto su na svom terenu odigrali nerešeno 1:1 sa kiparskim Anortozisom, u poslednjem meču Grupe B.

Partizan je poveo golom Marka Milovanovića u 20. minutu, a konačan rezultat je sa „bele tačke“ postavio Lazaros Hristodulopulos u 33. minutu.

Domaćem timu je za prolaz u narednu fazu takmičenja bio dovoljan i bod.

Partizan je poveo golom Milovanovića. Kiparski tim u 33. minutu dolazi do izjednačenja. U 32. minutu prekršaj je nad Deletićem napravio golman Partizana Popović, a sa penala je minut kasnije bio precizan Hristodulopulos.

Do kraja poluvremena Anortozis je imao nekoliko prilika, ali najbolju šansu imao je Partizan u prvom minutu nadoknade, kada je Slobodan Urošević izašao sam pred golmana gostiju, ali je golman Asaf Cur odbranio udarac.

Trener fudbalera Partizana Aleksandar Stanojević čestitao je večeras svojim igračima prolaz u nokaut fazu Lige konferencija, ali je dodao da ne zna da li će ostati zbog negativne atmosfere oko kluba.

„Hteo bih da čestitam momcima na karakteru, na borbi za ovaj sveti dres, od srca im čestitam“, rekao je Stanojević na konferenciji za medije.

Trener crno-belih dodao je da je utakmica bila igrana na teškom terenu, ali i da nije lako proći u nokaut fazu Lige konferencija.

„Sad mi je žao što nismo poraženi u prva dva kola. Nije lako proći grupu… Doneli smo proleće na ovaj stadion, nadam se da će publika doći da pozdravi nekog moćnog protivnika, ako dodje“, rekao je on.

Stanojević je ocenio da ih Anortozis nije iznenadio, i da ne zna da li ljudi očekuju ubedljive pobede protiv kiparskih ekipa.

„Ja ne znam kada smo u istoriji kiparske timove lako pobedjivali… O žrebu ne razmišljamo“, rekao je Stanojević.

On je potom kritikovao navijače i negativnu atmosferu.

„Razmišljamo kako da se borimo za titulu uz ovakvu atmosferu, ako imamo ovakvu atmosferu mi ne zaslužujemo da se borimo za titulu. Onda pitate zašto trener nekad hoće da ode… Ne znam šta da radim i da li uopšte treba da ostajemo i da radimo ovaj posao kad od prvog minuta osećam neku negativnu atmosferu, u utakmici koja ti znači proleće“, rekao je Stanojević.