Fudbaleri Italije osvojili su titulu šampiona Evrope nakon što su pobedili Englesku posle penala 3:2 (1:1, 1:1) u finalu Evropskog prvenstva na londonskom Vembliju.

Fudbaleri Italije su prvi šutirali u penal seriji. Pokušao je Berati i bio siguran. Pikford je završio na desnoj strani gola, a lopta na levoj. Kejn je, sa druge strane, pogodio za Engleze – 1-1.

Druga serija je otvorena promašajem Belotija. U istu stranu se bacio Pikford kao i kod prvog penala, ovaj put je pogodio stranu. Megvajer je sigurnim udarcem potvrdio prednost Gordog Albiona – 1:2.

Bonući, koji je bio strelac u reguralnom delu meča, pogodio je za Italijane u trećoj seriji. Ponovo je Pikford pogodio stranu, ali je ipak lopta završila u mreži. Rašford je pogodio stativu, iako je Donaruma otišao u drugu stranu. Poništena je prednost Engleske – 2:2.

Bernarderski je u četvrtoj seriji stvorio mini prednost Italijanijma, a Sančo je učinio da prednost postane velika. Donaruma je odbranio – 3:2

Nije iskoristio Žorzinjo da meč šansu, ali je Donaruma ponovo odbranio penal…

Strelac za reprezentaciju Engleske u reguralnom delu meča bio je Luk Šo već u drugom minutu utakmice, nakon brzog kontranapada, na asistenciju Kevina Tripijera, njegovog kolege sa desne strane terena. Ovo je ujedno bio i najbrži gol u istoriji Evropskog prvenstva.

Za Italijane je precizan bio Leonardo Bonući u 67. minutu utakmice.

Brzo su Englezi kaznili prvu grešku Italije, nakon loše izvedenog kornera i brze kontre. Šokantan početak utakmice za Italijane, koji su dugo pokušavali da se konsoliduju. Ipak, Englezi su izvršili pritisak, što na terenu što na tribinam Vemblija.

Federiko Kjeza je pri prvom ozbiljnijem napadu Italijana fauliran na dvadesetak metara od gola, iskosa po desnoj strani. Lorenco Insinje je šutirao, ali preko gola. Još jednom je Insinje pokušao par minuta kasnije, ali opet bezuspešno.

Reprezentativci Engleske su igrali izuzetno motivisano i borbeno, zbog prilike da po prvi put postanu šampioni Evrope. I to na domaćem terenu. Nisu uspevali Italijani da stignu do kaznenog prostora Engleske. Svaka akcija je osujećena čim bi se prešao centar.

Hari Kejn je bio u solidnoj šansi za Englese na isteku polovine igre u prvom poluremenu, ali su Đorđo Kjelini i Bonući uspešno zaustavili napadača Totenhema.

U 32. minutu ponovo je akter u napadu Italijana bio Insinje, ali je zaustavljen na ivici kaznenog prostora. Lopta došla do Marka Veratija, koji je ipak morao da je vrati nazad pod pritiskom engleskih defanzivaca. Tako je izgledala većina pokušaja izabranika Roberta Manćinija ka golu Engleza. Postojala je neka inicijativa, ali bez konkretnijih prilika.

Mada su umalo uspeli da izjednače par minuta kasnije kada je Kjeza snažno šutirao sa 18 metara po zemlji, ali malo pored gola.

Na isteku prvog poluvremena, Rahim Sterling je u jednoj akciji tražio penal, ali je sudija Bjorn Kujpers odmahnuo. Čini se, sa razlogom.

Rani gol potpuno je poremetio Italijane. Uspeli su u finišu prvog dela da se konsoliduju i uspostave inicijativu, ali Englezi su se vrlo dobro branili.

U nastavku utakmice, Englezi su prvi imali ozbiljniju šansu. Tražili su penal, ali je Kujpers pokazao da se igra nastavi. Na travi je ponovo bio Sterling posle prodora kroz trojicu italijanskih defanzivaca. Bilo je kontakta, ali verovatno nedovoljnog intenziteta da bi se dosudio penal.

Na drugoj strani, Insinje je iznudio faul na 17 metara od gola, po sredini. Oborio ga je Sterling, ali je fudbaler Napolija šutirao metar pored stative. Potom je Kjeza pokušao dijagonalnom loptom da uposli Ćira Imobilea, u jednom kontranapadu, ali je Kalvin Filips dobro intervenisao i glavom vratio za Džordana Pikforda.

Hari Megvajer je pokušao glavom posle prekida u 56. minutu za Engleze, dok je na suprotnom delu terena, minut kasnije, Insinje ponovo bio u prlici. Šutirao iz teške pozicije, iskosa levo, skoro iz „mrtvog ugla“, tako da Pikfordu nije bilo teško da sačuva gol.

Ponovo je Federiko Kijeza bio u prilici da donese izjednačenje. Sam se izborio za poziciju u 62. minutu, ali je Pikford odlično intervenisao i skrenuo loptu, taman toliko da ne bude pogotka.

Džon Stouns je uzvratio slično par minuta potom. Šutirao je štoper glavom pod prečku na centaršut iz kornera, ali je Đanluiđi Donaruma uspeo da skrene loptu van terena.

A onda je Bonući uspeo da ugura loptu u mrežu za 1:1 nakon karambola. Kjelini je pao pred golom Engleske, Verati glavom pogodio stativu, a sve to sa pažnjom ispratio Bonući.

Razleteli su se Italijani po terenu. Veliku šansu nepsoredno nakon gola imao je Domeniko Berardi. Čak je uspeo da zahvati volej iz teške pozicije i prebacio istrčalog Pikforda, ali i gol.

Pokušali su još jednom Italijani. Odlično je intervenisao glavom Kjelini omogućila je kontru. Vukao je Kjeza loptu, ali je ponestalo snage, a i sustigli su ga engleski štoperi.

Šest minuta je Kujpers produžio meč. Konstatno su Italijani čuvali loptu. Čak su i zapretili u 95. minutu, ali se ipak otišlo u produžetke. Pre toga je Kjelini zaradio žuti karton zbog nespretnog reagovanja i starta nad bržim Bukajaom Sakom.

U prvom produžetku Italijani su bolje počeli, a Englezi bolje okončali 15 minuta igre. Italijani su visokim presingom igrali rizično, što je moglo da ih košta u 95. minutu. Stigla je lopta nekako do Sterlinga, koji je probao da centrira, ali je sigruno uklizao Kijelini.

Potom je posle kornera lopta došla do Filipsa koji je snažo šutirao sa nekih 18 metara. Ali smer je bio pored gola. Pokušao je potom Džek Grliš da uposli Saku, ali se ovaj nije nadao peti fudbalera Aston Vile.

Pred kraj produžetka su Italijani imali odličnu priliku nakon prodora Emerson Palmierija. Pikford je kratko odbio loptu ispred Federika Bernardeskija, potom je stigla Andree Belotija, ali se nije najbolje snašao napadač Torina.

Imali su Englezi faul na 30 metara od gola u poslednjoj prilici da nešto učini u prvom produžetku, ali je u gužvi ispred šesnaesterca Italije napravljen faul u napadu.

U drugom produžetku je bilo više uzbuđenja. Najpre je sa oko sa oko 30 metara šutirao Bernardeski iz prekida. Pikfordu je ispala lopta, ali je iz drugog pokušaja uspeo da je sačuva u rukama. Potom je minut kasnije bila velika gužva ispred gola Italijana. Stouns je bio najviši u skoku, napravio je paradu Donaruma, i uz dosta sreće uspeo da odbije napad izabranika Geret Sautgejta.

Nastvali su Englezi u istom ritmu i u narednim minutima drugog produžetka. Sjajno su kombinovali, Griliš i Sterling, ali je Kjelini uspeo da im iščačka loptu i otkloni opasnost.

Žoržinjo je na sredini terena nagazio Griliša prilikom duela. Prilično neoprezno i opasno, otvorenim đonom. Mada se čini da je zaista imao nameru da nagazi loptu. Dobio je žuti karton.

Bernardeski je u 117. minutu šutirao iz okreta, lopta je zakačila Stounsa po ruci, ali je Kujpers procenio da to nije dovoljno za jedanaesterac. Do kraja nije bilo šansi da neko postigne gol i izbegne penale.

U grupi A su savladali Tursku, Švajcarsku i Vels, zatim u osmini finala Austriju, pa u četvrtfinalu Belgiju i na kraju u polufinalu Španiju posle boljeg izvođenja jedanaesteraca.

Engleska je u grupi pobedila Hrvatsku i Češku, remizirala sa Škotskom, pre nego što je u nokaut fazi trijumfovala nad Nemačkom, Ukrajinom i Danskom.