Članstvo Zapadnog Balkana u EU je geopolitička investicija u svetski mir i stabilnost”, kazao je predsednik Crne Gore Milo Đukanović nakon današnjeg susreta sa predsednikom Evropskog saveta Šarlom Mišelom, koji boravi u zvaničnoj poseti Crnoj Gori.

Bilo je izvesnog usporavanja u realizaciji ciljeva proširenja na prostoru Zapadnog Balkana, naveo je crnogorski predsednik.

“Taj prostor je iskorišćen od zemalja sa antievropske platforme. Stigla je agresija Rusije na Ukrajinu, što je agresija na evropsku bezbednost. Upozorenje iz Ukrajine ukazalo je na potrebu žive dinamike EU prema Zapadnom Balkanu. Na nama je da taj komentum pravilno razumemo. Da rekativiramo ekonomski potencijal. Crna Gora ima posebnu šansu i zadatak posebno jer je najdalje odmakla prema EU. Na nama je da realizujemo prioritete, vladavinu prava, efikasnost pravosuđa. Da ponudimo argumente evropskim partnerima da se založe za što brži prijem Crne Gore u EU”, rekao je Đukanović, prenosi Danas.

Mišel je istakao da EU planira da nastavi sa snažnom podrškom  Crnoj Gori. “Sada je vreme da se ubrza integracija u EU tako što ćemo raditi sa svim institucijama u Crnoj Gori. Sledeći korak je da se ispune sva merila u vladavini prava.

Stojimo uz vašu zemlju i region. Obezbeđujemo dugoročnu i kratkoročnu podršku, a tome u prilog je fond za Balkan vredan 30 milijardi evra. Zahvalni smo na bogatoj razmeni mišljena”, naglasio je Mišel.

Odgovarajući na pitanje koliko je realno da Crna Gora bude sledeća članica EU Mišel je istakao da misli da zaista ima puno napretka u Crnoj Gori.

“Verujem da će dodatni napredak biti narednih nedelja. Naš pristup je prema zaslugama. Ako ima političke volje i reformi to može biti odličan signal za odnos EU prema zemljama Zapadnog Balkana”, poručio je predsednik Evropskog saveta.

On je govoreći o Otvorenom Balkanu rekao da Evropska unija podržava one inicijative koje ohrabruju saradnju.

“Bitno da bude inkluzivan proces. Ovaj proces može biti operativan. Moramo ohrabtiti sve napore koje podržavaju ekonomski razvoj. Više ekonomske saradnje može biti dobar korak ali poštujemo odluke svake zemlje ponaosob. Razumem da je to inkluzivan proces”, dodao je Mišel.

Đukanović je govoreći o regionalnim inicijativama kazao da odluke o njima treba bazirati na procenama vlastitih interesa i u svojim institucijama.

“Odluke treba da budu posledica ozbiljnog sagledavanja interesa i odluka naših institucija. Saradnja mora biti zasnovana na evropskim vrednostima. Na samitu Berlinskog procesa lansirana je ideja regionalnog tržišta. Mislim da treba korisiti kapacitet postojećih inicijativa. Ovo pitanje preterano politizovano i ne zaslužuje pažnju koja mu se posvećuje”, ocenio je Đukanović.

On je kazao da je inicijativa Open Balkan potekla od strane evroskeptika.

“Mislim da je evropska budućnost sada dodatno osnažena zbog ruske agresije na Ukrajinu. Rusija deluje destruktivno u odnosu na Evropu i pokušava da osnaži sve snage evroskepticizma. Otvorena je destruktivna plarforma delovanja Rusije prema evropskom jedinstvu. Moramo da neutrališemo receptore za rusku destrukciju na Zapadnom Balkanu”, kazao je Đukanović.

Mišel je naveo da je EU zasnovana na tri stuba – mir, prosperitet i temeljne vrednosti.

“Mislim da jako puno evropskih lidera veruju da je vrijeme da ubrzamo proces evropskih integracija. Želimo da iskreno razmenimo stavove i da prepoznamo kako da radimo zajedno u budućnosti. Optimistčan sam jer vidim političku volju sa napretkom u zemlji. Bitno da i EU pošalje poruku da želi da ubrza porces”, zaključio je on.

https://www.nstore.rs/product/citalacki-raj-godisnja-pretplata-na-digitalno-izdanje-nedeljnika-2000-knjiga/

Komentar(1)

  1. Bobby
    15. juna 2022. 09:23

    Тешко је разумети зашто ЕУ још увек није примила Црну Гору у чланство ? Када је требало да пљуне на себе, пљунула је, када је требало да пљуне на оне око себе, пљунула је. Име (са сада) не мора да мења. Још је као услов остао неки недефинисани напредак у области владавине права, мада на том пољу Црна Гора иде далеко испред постављених услова ЕУ, бар што се тиче отимања туђе приватне имовине. А што се тиче чланства у ЕУ, као геополитичке "инвестиције" у глобални мир, па ако је остала још по која хаубица или топ од ЈНА, да се у том циљу дистрибуира на "право" место, и ето оправдане "инвестиције", односно мира свима, и то одмах.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.