
Ovaj mart bi mogao da bude finale višemesečne krize u kojoj se Srbija nalazi od pada nadstrešnice u Novom Sadu. Sva je prilika da bi na kraju ovog meseca Srbija mogla da bude potpuno drugačija zemlja od ove koju sada znamo i to u svakom smislu: društveno, politički, spoljnopolitički i ekonomski.
Društveno, široko nezadovoljstvo građana trenutnom vlašću moglo bi da postane još veće, posebno ako se ne ispune svi studentski zahtevi i ako štrajk prosvetara uđe u novu fazu, nakon pretnji i zastrašivanja vlasti. Dodatna kriza bi mogla da se pojavi ako se obistine najave predsednika Aleksandra Vučića o „kontrarevoluciji“ što bi zemlju dovelo na ivicu tenzija koje bi lako mogle da se pretvore u opasne incidente.
Politički, Srbija bi mogla da dobije novu vladu, ali još nije poznato kako će ona izgledati.
Spoljnopolitički, Srbiju možda čeka novo određivanje pravca, ovog puta ne između Istoka i Zapada, već između Evrope i Amerike, posebno nakon prošlonedeljnog značajnog udaljavanja Donalda Trampa i evropskih lidera po pitanju Ukrajine. Takođe, spoljnopolitički, zemlju čekaju tenzije i po pitanju Republike Srpske.
Ekonomski, mart bi mogao da bude mesec u kojem će se znati kakva nas godina čeka.
Haos u Skupštini
A sam početak ovog meseca možda je jedan od pokazatelja kakav nas mart čeka. Prvo je narod počeo, mimo studentskih protesta, da iskazuje sve veće nezadovoljstvo koje se videlo u Srbobranu gde su građani tri sata zviždali i skandirali protiv Miloša Vučevića dok je držao tribinu SNS u ovom gradu. Sutradan se nastavilo i na drugom kraju Srbije, u Krupnju, gde se meštani nisu ustručavali da glasno iskažu nezadovoljstvo odlazećem premijeru.
CEO TEKST PROČITAJTE U NOVOM BROJU NEDELJNIKA, KOJI JE U PRODAJI OD ČETVRTKA, 06. MARTA, NA SVIM KIOSCIMA I NA NSTORE.RS