Kontinuiranim ulaganjem u ekološke projekte, podsticanjem ekološke svesti zaposlenih i primenom najnovijih tehnologija, kompanija NIS već godinama daje svoj doprinos očuvanju životne sredine, smanjenju emisije štetnih gasova i sprovodi svoju zelenu agendu.

U ekološke projekte i biznis inicijative koje su dale značajne efekte na unapređenje ekološke slike u našoj zemlji od 2009. godine NIS je uložio 900 miliona evra, od čega je u direktne ekološke inicijative investirano više od 140 miliona. Samo u 2024. godini u realizaciju ekoloških projekata uloženo je 1,06 milijardi dinara. Treba imati u vidu da su ova izdvajanja značajno veća ako se uzmu u obzir i investicije u tehnologije, čija primena doprinosi smanjenju štetnih uticaja na okolinu.

Dekarbonizacija privrede

Početkom 2024. godine u Srbiji na snagu je stupio Pravilnik o monitoringu i izveštavanju o emisijama gasova sa efektom staklene bašte (GHG) kojim se definiše i obaveza operaterima da ishoduju dozvole za emisije GHG za svoja postrojenja. Cilj je da se ove emisije dugoročno smanje i da se ubrza dekarbonizacija privrede, što je jedan od važnih stubova zelene agende NIS-a. Kao potvrda kvaliteta do sada realizovanih aktivnosti, Ministarstvo zaštite životne sredine je izdalo Rešenje o izdavanju dozvole za emisiju gasova sa efektom staklene bašte za četiri postrojenja kompanije: Skladište ND Novi Sad – Energanu, Rafineriju nafte Pančevo, PiTNiG Elemir i HIP Petrohemiju.

Promene u Pančevu i „suve lokacije“

Veliki deo ekoloških investicija realizovan je u Rafineriji nafte u Pančevu, jednoj od najmodernijih u ovom delu Evrope. Puštanjem u rad postrojenja za Duboku preradu 2020. godine smanjenje su emisije SO2 u Rafineriji za 98,8 odsto, praškastih materija za više od 50 odsto i azotnih oksida za gotovo 10 procenata.

Rafinerija je prvo energetsko postrojenje u Srbiji koje je 2017. godine dobilo dozvolu o integrisanom sprečavanju i kontroli zagađivanja životne sredine. U 2024. godini Rafinerija je dobila novu integrisanu IPPC dozvolu kojom je obuhvaćen i kompleks „Duboke prerade“.

Ekološke projekte NIS sprovodi i u drugim oblastima poslovanja. U oblasti istraživanja i proizvodnje značajan je projekat „Suve lokacije“, čijom realizacijom se vrši recirkulacija isplake, tj. smanjuje se količina isplačnog fluida, a time i količine otpadne isplake za 10-15 odsto.

Struja iz gasa i solarnih panela

NIS je od 2013. godine iskoračio i u oblast proizvodnje i trgovine električnom energijom. U okviru programa kogeneracije na osam naftnih i gasnih polja u Srbiji izgrađene su male elektrane u kojima se toplotna i električna energija proizvodi iz gasa koji je zbog lošijeg kvaliteta ranije spaljivan na baklji. NIS je započeo proizvodnju struje iz gasa i na bušotini Žombolj u Rumuniji, koju prodaje na rumunskom tržištu.

Tokom 2022. godine NIS je započeo projekat izgradnje solarnih fotonaponskih elektrana na svojim benzinskim stanicama u Srbiji, čime se, pored finansijskih, ostvaruju i pozitivni ekološki efekti. Do sada je u rad pušteno 45 solarnih fotonaponskih elektrana na maloprodajnim objektima kompanije. Ukupna očekivana godišnja proizvodnja električne energije ovih solarnih elektrana iznosiće oko 1600 MWh, od čega će oko 1500 MWh biti potrošeno na benzinskim stanicama, uz isporuku oko 100 MWh u distributivnu mrežu, dok se smanjenje emisije ugljen-dioksida procenjuje na više od 1700 tona godišnje.

NIS je nastavio sa izgradnjom solarnih elektrana i na drugim objektima kompanije. U Pogonu za proizvodnju pijaće vode „Jazak“ u 2024. godini puštena je u rad solarna fotonaponska elektrana ukupne snage 620 kWp. U pitanju je prva elektrana veće snage u NIS-u, a ujedno i prva kombinovana elektrana koja se sastoji od tri fotonaponska polja koja su raspoređena na tlu i na krovu fabrike. Takođe, na krovovima pet objekata u okviru Rafinerije nafte Pančevo izgrađena je i puštena u rad solarna elektrana ukupne snage od 610 kWp, odnosno 550 priključne snage na električnu mrežu.

Saradnja sa zajednicom

NIS je prva kompanija u našoj zemlji koja je raspisala konkurs namenjen projektima izgradnje solarnih elektrana na objektima ustanova koje posluju u oblastima od suštinske važnosti za društvo. U okviru programa „Zajednici zajedno“ za 2024. godinu izabrano je 40 projekata ustanova od javnog značaja koje će izgradnjom solarnih elektrana doprineti proizvodnji zelene energije. Ciklus se sprovodi pod sloganom „Zajedno za zelenu energiju“, a u realizaciju izabranih projekata u 13 gradova i opština NIS ulaže 144,5 miliona dinara.

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.