
Skup studenata i građana povodom godišnjice pešačenja građana Bujanovca na protest u Nišu, 1. marta prošle godine, počeo je večeras oko 18 časova.
Građani i studenti koji su pešačili od Vranja do Bujanovca stigli su na protest na Trg Karađorđa Petrovica, prenela je televizija N1.
Na skupu su prisutni i ratni veterani, postavljena je i bina gde se očekuju govori studenata i lokalnih aktivista.
Skup u Bujanovcu predstavlja krunu „Nedelje slobode na jugu Srbije“ koja je održana od 23. do 27. februara, a u okviru koje su organizovane tematske tribine u Prokuplju, Leskovcu, Pirotu, Vranju i Aleksincu.
U planu je i prikazivanje kratkometražnog filma o pešačenju od Bujanovca do Niša, koji će, kako su naveli studenti, podsetiti na početke studentske inicijative.
„Zovite nas stare da stanemo u prve redove“
Poljoprivrednik Stojan Stevanović na skupu je poručio da studentski pokret ne sme da stane, kao i da predsednik Srbije „nema rešenje za srpski gen“ koji je kod mladih proradio, piše N1.
„Ja sam kao student bio žrtva režima i onda sam se povukao na selo da ne saučestvujem u tom zlu i živeo van sistema koliko je to moguće. Mi matori vam nismo obezbedili pravnu državu i normalne uslove ža život. Zovite nas stare da stanemo u prve redove ispred vas. Nek nas hapse i biju. Mi smo krivi što smo trepli ovo zlo do sada.“
Nastavnik u penziji i aktivista Svetislav Veličković rekao je pre skupa za N1 da je uvek za mlade ljude.
„Ja sam radio sa mladima i ne znači ako sam u penziji da sam povučen. Jug Srbije je poznat po tome što postoji strah od konfrontacije sa vlastuima. Ljudi moraju da se oslobode straha“, navodi i dodaje da sve više mladih odlazi iz tog grada.
„Sve je manje ljudi i Albanci i Srbi se iseljavaju, a na svakom popisu sve više i više stanovnika. Bujanovac nema više od 30 hiljada, a prema poslednjem popisu ima preko 60 hiljada stanovnika“, navodi.



