Kovid-19 je verovatno nastao laboratorijskim curenjem, izveštava „Wall Street Journal“ citirajući američko ministarstvo energetike. Kako prenosi Gardijan ovaj novi nalaz predstavlja odstupanje od prethodnih studija o tome kako se virus pojavio.

Virus, koji je izazvao pandemiju Covid-19, najverovatnije je nastao kao posledica laboratorijskog curenja, ali ne kao deo kineskog programa naoružanja. Na to ukazuje ažurirana i poverljiva studija američkog ministarstva energetike iz 2021. koja je dostavljena Beloj kući i visokim američkim zakonodavcima, objavio je Volstrit Žurnal u nedelju.

Nalaz odeljenja, koji predstavlja odstupanje od prethodnih studija o tome kako se virus pojavio, zapravo je ažuriran dokument iz kancelarije direktora nacionalne obaveštajne službe Avril Hejns, izvestio je Žurnal. On prati nalaz koji je FBI, navodno, objavio sa „umerenim poverenjem“. U nalazu se navodi kako se virus proširio nakon što je iscureo iz kineske laboratorije.

Zaključak odeljenja za energetiku, koje nadgleda mrežu od 17 američkih laboratorija, uključujući i oblasti napredne biologije, mogao bi da bude značajan uprkos činjenici da je, kako se navodi u izveštaju, agencija donela procenu „niskim poverenjem“.

Suprotstavljene hipoteze o poreklu virusa ukazuju ili na neidentifikovanu životinju koja prenosi virus na ljude, ili na njegovo slučajno curenje iz kineske istraživačke laboratorije u Vuhanu.

Širenje Covid-19, samo jednog u nizu infektivnih koronavirusa koji se pojavljuju, „zateklo“ je globalne zdravstvene institucije početkom 2020. Kako navodi Svetska zdravstvena organizcija, ovaj virus je odneo preko 7 miliona života širom sveta a mnogo je uticao i na privredu i turizam.

Bivši američki predsednik, Donald Tramp, politizovao je to pitanje, nazvavši ga „kineskim virusom“.

Ažurirani nalazi odeljenja za energetiku se kose sa izveštajima koje su napisale četiri druge američke obaveštajne agencije. Njihov zaključak je da je epidemija počela kao rezultat prirodnog prenosa sa zaražene životinje. Dve agencije ostaju neodlučne po tom pitanju.

Američki zvaničnici, navodi Žurnal, takođe su odbili da ukažu na nove obaveštajne podatke ili analize koje su navele energetsko odeljenje da promeni svoj stav. Odeljenje za energetiku i FBI došli do istog zaključka iz različitih razloga.

CIA je ostala neodlučna između teorija curenja i prirodnog prenošenja, prema studiji Nacionalnog obaveštajnog saveta. Iako prvobitni izveštaj za 2021. nije obezbedio definitivni zaključak, u njemu se navodi da Covid-19 nije deo kineskog programa biološkog oružja.

Savetnik za nacionalnu bezbednost, Džejk Salivan, saopštio je u nedelju da u američkim obaveštajnim agencijama postoje „različiti stavovi“ o ovom pitanju.

„Neki delovi obaveštajne zajednice se slažu sa jednim, neki sa drugim, a neki su rekli da jednostavno nemaju dovoljno informacija da bi bili sigurni“, rekao je Salivan za CNN. On je dodao da je Bajdenova administracija „u više navrata usmeravala američku obaveštajnu zajednicu da uloži napore i resurse kako bi se došlo odgovora na ovo pitanje“.

Salivan je rekao da je Bajden direktno zahtevao da se u procenu uključe i Nacionalne laboratorije u okviru odeljenja za energetiku. „On želi da upotrebi sve resurse da sazna šta se dogodilo“, rekao je Salivan. „Trenutno ne postoji definitivan odgovor obaveštajne zajednice“, dodao je on, misleći na osam od 18 agencija koje su istraživale poreklo Kovida-19, uključujući Nacionalni obaveštajni savet.

Prethodni izveštaj Nacionalne laboratorije Lorens Livermor, iz odeljenja za energetiku, u maju 2020. potvrdio je teoriju o curenju iz laboratorije kao verodostojnu.

Ažurirana procena, kako izveštava Žurnal, urađena je u skladu sa novim obaveštajnim podatacima, daljim proučavanjem akademske literature i konsultacijom sa stručnjacima van vlade i zahtevana je od strane Republikanaca u Kongresu.

Portparol odeljenja za energetiku, napisao je u saopštenju da agencija „nastavlja da podržava temeljan, pažljiv i objektivan rad obaveštajnih profesionalaca u istrazi porekla Covid-19, kao što je američki predsednik zahtevao“.

Kineski zvaničnici osporili su da je Covid-19 mogao da procuri iz njihovih laboratorija, među kojima su Institut za virusologiju Vuhan, Kineski centar za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) i Institut za biološke proizvode Vuhan.

Prema prvobitnom izveštaju obaveštajnih službi SAD iz 2021, Covid-19 je prvi put cirkulisao u Vuhanu u Kini najkasnije u novembru 2019, kada su tri istraživača sa Instituta za virusologiju Vuhana, koja su, navodno, bila uključena u istraživanje koronavirusa, bila bolesna i potražila bolničku negu.

Tagovi

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.