Ovog puta, FED i PBOC nisu se igrali spojenih sudova. Američka centralna banka (FED) snizila je svoju kamatnu stopu za 50 baznih poena, a samo dan kasnije Centralna banka Kine (PBOC) odustala je od snižavanja kamatnih stopa i zadržala maržu na jednogodišnje zajmove (LPR) na 3,35 odsto i na petogodišnje zajmove na 3,85 odsto. Obe kamatne stope i dalje su na najnižem nivou u istoriji. FED je svojom odlukom ispunio očekivanja analitičara, a odluka PBOC podelila je stručnjake – većina ekonomista koje je anketirao Blumberg tako nešto je očekivala, a 69 odsto ispitanika Rojtersa verovalo je da će obe stope biti smanjene.

Uverenje Rojtersovih sagovornika zasnovano je na trenutnim ekonomskim podacima i očekivanjima – usporen rast, tanka potražnja za kreditima, pad sektora nekretnina, slabo poverenje, pretnja deflacije – koji podržavaju smanjenje kamata. Analitičari Komercbanke veruju da nedostatak rasta zahteva ublažavanje monetarne politike, a široko je rasprostranjeno mišljenje da je kineskoj ekonomiji hitno potrebno više podsticaja kako bi se postigao godišnji cilj državno-partijskog vrha od oko pet odsto rasta ove godine.

I Blumbergovi sagovornici dele uverenje da se PBOC ne može još dugo opirati snižavanju kamatnih stopa, pa Bloomberg Economics očekuje da će PBOC smanjiti svoje referentne stope za najmanje 10 baznih poena u četvrtom kvartalu ove godine. Među posmatračima tržišta postoji široka saglasnost da će kinesko rukovodstvo obimnijim političkim paketom uvesti neke nove stimulanse da bi podržalo posrnulu ekonomiju. Rojters procenjuje da gomila slabih kineskih ekonomskih podataka podstiče hitnost političke akcije. Očekivanja o neminovnosti popuštanja monetarne politike grade se na friškim nagoveštajima PBOC da priprema dodatne politike za oživljavanje ekonomije. Nepodeljeno je mišljenje među analitičarima da će Kina pokušati da izveze privredne probleme (kao što su recimo zalihe raznih vrsta gotovih proizvoda) tako što će oslabiti valutu kroz smanjenje kamatnih stopa. Pitanje je, međutim, da li snižavanje kamata može da pomogne Kini da se izbori sa aktuelnim teškoćama u privredi. Piter Bukvar, direktor u investicionoj kompaniji Blikli, smatra da Kina može da smanji kamate na nulu ali joj ni to neće nužno popraviti situaciju na raspadnutom tržištu nekretnina, a Brendan Ahern, direktor za investicije u kompaniji Krejn šers, smatra da kineski problem nije (visoka) ponuda, već (mala domaća) potražnja.

CEO TEKST PROČITAJTE U NOVOM BROJU NEDELJNIKA, KOJI JE U PRODAJI OD ČETVRTKA, 26. SEPTEMBAR, NA SVIM KIOSCIMA I NA NSTORE.RS

Nedeljnik 663

Nedeljnik 663

UZ SVAKI PRIMERAK NOVOG BROJA NEDELJNIKA DOBIJATE MAGAZIN „HOW TO“ NA POKLON

HT 10

HT 10

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.