Kod nekih ajkula primećeno je čudno ponašanje, kao što su promene u kretanju ili blizina prilaska roniocima. Istraživači tvrde da bi se ajkule mogle tako ponašati pod uticajem kokaina, koji krijumčari droge bacaju preko paluba brodova, piše Gardijan.

Ovo bi mogla da bude radnja sledećeg „bezobraznog“ filma o katastrofama u moru. Naučnici misle da bi ajkule mogle da se hrane balama halucinantnih droga bačenih na obali Floride, piše Gardijan.

Ipak, dok Cocaine Sharks, hajlajt Diskaverijeve predstojeće Nedelje ajkula ispituje da li ajkule tokom plutanja jedu farmaceutske proizvode koje trgovci bacaju u prolazu, morski naučnici koji su napravili TV program tvrde da je njihov cilj iznad besplatne zabave.

„To je privlačna tema koja rasvetljava pravi problem, sve što proizvedemo, sve što koristimo, stavljamo u naša tela, završava u tokovima otpadnih voda i telima živih bića, a ova vodena stvorenja od kojih zavise naši životi izložena su tome“, rekla je Trejsi Fanara, inženjerka zaštite životne sredine sa Floride i vodeća članica istraživačkog tima.

„Imali smo studije sa farmaceutskim proizvodima, kokainom, metamfetaminom, ketaminom i ostalo, gde su ribe od uticajem droga.“

„Ako su bale kokaina izvor zagađenja, vrlo je verovatno da ajkule mogu biti pogođene tim hemikalijama. Kokain je toliko rastvorljiv da se bilo koje od tih pakovanja samo malo otvori, biva rastvoren u vodi.“

Očekuje se da će kokainske ajkule biti neđu najvećim atrakcijama Nedelje ajkula, popularne godišnje izložbe Discoverz mreže vrsta od velikih belih, čekićastih i tigrastih ajkula, do najmanjih vrsta.

U svom istraživanju, sprovedenom tokom šest dana na moru na Floridi Kiz, Fanara i britanski morski bilog Tom Hird primetili su da ajkule imaju neobično ponašanje.

Čekić, vrsta koja bi obično plivala dalje od ljudi, došla je direktno do ronilaca, a kretala se nepravilno. Takođe, primetili su da neke ajkule plivaju u krugovima dok se fokusiraju na zamišljeni objekat.

Sproveli su eksperiment, uključujući bacanje lažnih bala u vodu, koje su mnoge ajkule grizle. Bale su punjene lopticama mamaca visokokoncentrovane ribljim prahom kako bi simulirali kokain.

Istraživači kažu da su efekti slični kao dejstvo mačje trave na mačke.

Florida je polazna tačka za velike količine droge koje stižu u SAD iz Južne Amerike i snopovi kokaina umotani u plastiku često se gube u moru ili se bacaju preko palube od strane krijumčara koje progone organi za sprovođenje zakona.

Prošlog meseca američka obalska straža objavila je da je povratila više od 186 miliona dolara ilegalnih narkotika iz voda Kariba i južne Floride. Takve zaplene imaju mali uticaj na industriju koja posluje na rekordnom nivou.

„Dok smo bili na snimanju Kiz-a, bale kokaina su isplovile na obalu, otprilike dva puta u jednoj nedeljni, tako da je to zaista važno pitanje“, rekla je Fanara.

Koliko kokaina su ajkule zapravo unele, rekla je, nemoguće je utvrditi na osnovu eksperimenata, mora se nastaviti sa istraživanjem.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.