Predstojećeg vikenda, u petak i subotu, 15. i 16. decembra, u Gradskoj galeriji Kulturnog centra Grad biće održana Art Weekend Belgrade konferencija, koja će okupiti aktere lokalne, ali i međunarodne umetničke scene.

Kako se domaća nezavisna scena snalazi u situaciji gde je razlika između sigurnosti koje državne institucije imaju pri realizaciji svojih programa i nesigurnosti sa kojom se sučavaju građanske inicijative nepremostiva. Koja su iskustva lokalne scene, a kako se sa ovim problemima nose kolege iz drugih zemalja.  Ciljevi konferencije su predstavljanje interesantnih projekata i inicijativa koje se tiču razvoja nezavisnih domaćih i inostranih umetničkih scena, omogućavanje susreta i razmenjivanje iskustava i znanja. Teme koje će biti zastupljene tokom dva dana održavanja konferencije obuhvatiće tri panel diskusije:

Petak 15.12. 11h Nezavisna scena i umetnički prostori / Mesta stvaranja i razvoja scene

Petak 15.12. 13.30h Umetničke galerije i kolekcionarstvo / Podrška umetničkoj kreativnosti / Kreiranje umetničkih kolekcija,

Subota 16.12. 11h Trendovi i kustoski projekti / Kustoske prakse, Projekti u fokusu i umetnička kritika / Trendovi u savremenoj umetnosti

Među učesnicima / cama i gostima / gošćama iz inostranstva koji će uzeti učešće u razgovorima naći će se kustoskinja Merle Radke, direktorka Kunsthalle Munster (Berlin, Nemačka), Chloe Stead, asistentkinja urednika magazina Frieze magazine (Berlin, Nemačka), Christophe Knoch, pravnik (The Coalition of the Independent Arts, Berlin, Nemačka), Monika Szewczyk, kolekcionarka i kustoskinja (Arsenal Gallery Białystok, Poljska), kustos Waldemar Tatarczuk (Labirynth Gallery, Lublin, Poljska), Nuno Sacramento iz Portugala, kustos i direktor Peacock Visual Arts (Aberdeen, Velika Britanija), Rina Gosalci, programska menadžerka (Centre  for Narrative Practice, Priština). Predstavnici i predstavnice lokalne umetničke scene na AWB konferenciji su menadžer u kuturi Dimitrije Tadić, umetnica Vahida Ramujkić, umetnik Luka TripkovićAleksandar Rakezić, umetnik i art direktor Kvake 22, Beograd, Jovana Trufuljesko, istoričarka umetnosti i kustoskinja (U10, Beograd), Mirko Lubarda, galerista i art direktor (Non Canonico, Beograd), umetnica Dea DžankovićMirjana Dušić, art direktor, Ljuba Jovićević, kustos, Isidora Nikolić, dizajnerka (Dots galerija, Beograd), Ksenija Marinković, suosnivačica i vlasnica (X Vitamin, Beograd), Tamara Sekulović, menadžerka (Monolog, Beograd), Sanja Janković, direktorka i kustoskinja (Sanjaj galerija, Beograd), Marija Radoš istoričarka umetnosti, kustoskinja, članica Remont tima (Remont, Beograd), Ana Zarubica, vlasnica galerije Danka Dimitrijević, članica saveta (Transformart galerija, Beograd),  Ana Simona Zelenović, istoričarka umetnosti i kustoskinja (Gelerija Novembar, Beograd) Gomila, umetnički kolektiv, Novi Sad, Brajan Vojnović, istoričar umetnosti i kustos, predstavnici nezavisnog umetničkog prostora KC Živa

Art Weekend Belgrade (AWB) je manifestacija pokrenuta 2019. godine od strane Kulturnog centra Grad sa idejom da se podrži razvoj domaće kreativne scene i omogući umetnicima bolju vidljivost, kao i umrežavanje sa širom publikom, internacionalnim umetnicima i kustosima. AWB okuplja i mapira veliki broj učesnika kao što su galerije, nezavisni kulturni centri, muzeji i umetnički prostori koji zajedno doprinose bogatom programu manifestacije.

Prvi AWB održan je u oktobru 2019. okupivši 32 lokalna prostora koji su svojim izložbama činili bogat program manifestacije, kao i brojne strane kulturne centre koji su učestvovali u programu. KC Grad je producirao i izložbu “NEXT” nemačkog fotografa Svena Marquardta na fasadi Filozofskog fakulteta u Beogradu, kao i konferenciju koja je okupila kustose i kustoskinje iz Austrije, Nemačke, Švajcarske, Italije, Izraela, Slovenije i Mađarske. U okviru AWB-a organizovane su art ture, vođenja, prezentacije i razgovori. Drugo izdanje, realizovano u oktobru 2021. godine sa više od 25 partnera među kojima su mnogi kulturni centri, nezavisni umetnicki prostori, galerije, strani kulturni centri, okupilo je veliki broj umetnika, kustosa i umetničkih kritičara iz Italije, Nemačke, Švedske, Finske, SAD, Austrije, Francuske, Bugarske, Islanda i Srbije. KC Grad je tada organizovao i producirao veliku izložbu pod nazivom “Hotel Beograd” u zgradi starog hotela u Balkanskoj ulici predstavljajući različite umetničke forme, od slikarstva, crteža, skulpture do performansa, video, audio i svetlosnih instalacija, sa više od 50 umetnika i umetničkih grupa u 68 soba Hotela Beograd.

Otvoren je i poziv za dvodnevno prisustvovanje konferenciji, a zainteresovani se mogu registrovati tako što će poslati svoju kratku biografiju (maksimum 50 reči) i kratko motivaciono pismo (maksimum 50 reči) u jednom PDF fajlu na mail@gradbeograd.eu najkasnije do 13. decembra do ponoći. Poziv je otvoren za sve umetnike, umetnice, umetničke kolektive, kustose, kustoskinje, galeriste / kinje, kolekcionare, agente i sve zainteresovane ljubitelje / kesavremene umetnosti i njenih aktuelnih tokova.

Inicijatorka AWB je Ljudmila Stratimirović, umetnička direktorka KC Grad, a AWB konferenciju podržavaju Goethe-Institut u Beogradu, Ambasada Portugala, Ambasada Poljske i Ministarstvo kulture Republike Srbije.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.