Američka vojska saopštila je da je napala 10 meta u Iranu po nalogu predsednika Donalda Trampa, čime se nastavlja niz napada koji Vašington i Teheran razmenjuju od četvrtka.

Centralna komanda SAD je, u objavi na društvenim mrežama, saopštila da su američki vojni avioni ciljali iransku vojnu „infrastrukturu za nadzor, komunikacione sisteme, lokacije protivvazdušne odbrane, objekte za skladištenje dronova i kapacitete za postavljanje mina“ nakon što je Iran juče ujutru napao teretni brod u Ormuskom moreuzu.

Kasnije je precizirano da su udari obuhvatili 10 iranskih vojnih meta na više lokacija u i blizu Ormuskog moreuza.

tramp: prekršen sporazum o prekidu vatre

Tramp je na društvenim mrežama objavio da su SAD „ponovo napale iranske lokacije za skladištenje raketa i dronova, kao i priobalne radarske lokacije zbog kršenja Sporazuma o prekidu vatre“.

Upozorio je na tačku u kojoj SAD možda više neće moći da budu razumne „i biće primorane da vojno završe posao“.

„Ako se to desi, Islamska Republika Iran više neće postojati“, napisao je Tramp na svojoj platformi Trut Soušal (Truth Social).

napadi na brodove od četvrtka

Američki napad usledio je nakon niza naizmeničnih gađanja koja su počela u četvrtak, a koja su pokretali i Teheran i Vašington, na brodove u Ormuskom moreuzu, teritoriju Irana i američke vojne baze u Bahreinu.

SAD su zbog napada Irana na teretni brod „Kiku“ koji je prevozio naftu najavile proširivanje plovnih puteva u Ormuskom moreuzu, dok Teheran teži da blokira taj prolaz.

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.