Odlukom američkog Stejt departmenta da Kosovu odobri prodaju antitenkovske rakete Džavelin i prateće oprema, razočarana je i američka kongresmenka i kopredsedavajuća srpskog kokusa u Kongresu Klaudija Teni.

Teni se u četvrtak uveče oglasila izjavom o, kako je navela, pogrešnoj i opasnoj odluci Stejt departmenta, prenosi N1.

„Sporazum Stejt departmenta da pošalje rakete Džavelin na Kosovo je neverovatno zapaljiv, posebno dok su tenzije već pojačane na Zapadnom Balkanu. Ova odluka samo doliva ulje na vatru i čini verovatnijim da izbije sukob“, poručila je Teni.

Ona smatra da se na ovaj način „Kosovo nagrađuje dok ono nastavlja da ignoriše prethodne međunarodne obaveze“.

Teni je pomenula Briselski sporazum iz 2013. godine kojim je, između ostlaog, predviđeno formiranje Zajednice srpskih opština. Podsetila je da je nedavno podnela predlog zakona kojim bi se, između ostalog, zabranila svaka pomoć SAD Kosovu ukoliko ne sprovede obaveze iz ovog sporazuma.

Konstatuje da Sjedinjene Države ne bi trebalo da nastave sa naoružavanjem i finansiranjem Kosova.

„Znamo da slanje dodatnog oružja na Kosovo neće dovesti do mira. Umesto toga, Srbija i Kosovo su diplomatskim putem postigli napredak u postizanju stabilnog, bezbednog i prosperitetnog regiona Zapadnog Balkana“, kazala je.

Da će Američki Stejt department odobriti prodaju antitenkovskih raketa, odnosno da prihvati zahtev Prištine, javnost u Srbiji obavestio je kabinet predsednika, uz navode da je Aleksandar Vučić razočaran, ali i da će zajedno sa SAD raditi na očuvanju srpsko-američkih odnosa.

Vučića je o tome obavestio američki ambasador u Beogradu Kristorfer Hil, a iz predsedništva su naveli i da će Stejt Department uputiti zahtev Prištine američkom Kongresu i tako započeti zvaničnu proceduru za kupovinu protivtenkovskih raketa.

U pitanju je 246 raketa „Javelin FGM-148F“, kao i 24 lansirne jedinice koje je Kosovo tražilo, saopštila je američka Agencija za odbrambeno bezbednosnu saradnju, prenosi Radio Slobodna Evropa. Pored toga biće obezbeđene različite vrste obuke, a procenjeno je da će ukupni troškovi biti 75 miliona dolara.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.