Predsednik Visokog saveta tužilaštva (VST) Branko Stamenković ocenio je danas da će prekid rada srpske kancelarije Eurodžasta u Hagu veoma loše uticati na međunarodni tužilačko-operativni kapacitet Srbije.

On je u intervjuu za dnevni list Danas rekao da je jedini način prevazilaženja problema da članovi VST razumeju odredbe zakona o saradnji sa Eurodžastom i izaberu profesionalnu, specijalizovanu i stručnu osobu koja dobro zna strani jezik da bude tužilac za vezu u toj međunarodnoj ustanovi.

„Gašenjem kancelarije izgubili smo mogućnost direktne komunikacije kako sa tužiocima, tako i sa Evrodžast sistemom za razmenu podata i dokaza (…) Ukoliko odsustvo tužioca za vezu bude dugo, moguće je da će i naša tužilačka reputacija početi da opada“, rekao je predsednik VST.

Upitan da li je ministar pravde Nenad Vujić namerno opstruisao rad srpske kancelarije u Hagu, Stamenković odgovara da ne želi u to da veruje i dodaje da je saradnja sa Eurodžastom suviše ozbiljna i značajna stvar, te da ne sme biti pod uticajem dnevne politike i ličnih htenja.

Eurodžast Srbija zatvorio je 1. marta kancelariju u Hagu, pošto VST nije produžio mandat zamenici vrhovnog javnog tužioca Gordani Janićijević, a nije izabrao ni novog tužioca za vezu sa tim pravosudnim telom Evropske unije.

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.