Predsednik Srbije Aleksandar Vučić odlučio je da se obrati javnosti, a njegovo obraćanje najavljeno je još za prošli petak, da bi bilo odloženo za sedam dana. U međuvremenu je Vučić obavio niz sastanaka. Iz predsednikovog kabineta najavljeno je da će Vučić govoriti o „svim velikim problemima“ s kojima se Srbija suočava.

„Mislim da je od posebnog interesa građana Srbije da čuju sve informacije o onome što smo činili i o onome što nas očekuje“, rekao je Vučić i dodao da se Srbija u prethodnih deset godina suočila sa „brojnim krizama“.

Osvrnuo se na „finansijsku krizu i migrantsku krizu“ i „najveće poplave u poslednjih 100 godina“, kao i na borbu sa koronavirusom.

„Sada prisustvujemo i nesumnjivom svetskom sukobu, ne regionalnom ili lokalnom kao što bi neki želeli da ga predstave. Zato ću obraćanje podeliti u 10 tačaka“, rekao je Vučić.

Tačka 1 je pristupanje Srbije Evropskoj uniji.

„Na osnovu istraživanja koje daje prave podatke, 44 odsto građana Srbije je za ulazak u EU, što znači da je po prvi put jasna većina građana protiv ulaska Srbije u Uniju“, rekao je Vučić i u tri tačke objasnio zašto bi Srbija trebalo da uđe u EU – ekonomska razmena, više od 300 hiljada zaposlenih u kompanijama koje su iz država članica i demokratija i vladavina prava.

„Zato je moja poruka danas da se Srbija nalazi na evropskom putu i da ćemo tim putem ići snažnije nego ranije“.

Tačka 2 je pitanje Kosova i Metohije – „pitanje rata i mira“.

„Obavili smo razgovore sa evropskom zajednicom i pokušali smo da razgovaramo sa predstavnicima Prištine. Od kada je na vlasti Aljbin Kurti broj međunarodnih incidenata i napada na Srbe na Kosovu porastao je za 50 odsto. Suočeni smo sa neprimerenim pritiscima i ocenama onoga što se dešava na KiM. Suočeni smo i sa brisanjem Rezolucije 1244, licemernim odnosom dela sveta koji se poziva na Povelju UN i Rezoluciju UN, a istovremeno Rezoluciju 1244 ne poštuje… Što se tiče dijaloga sa Prištinom, on gotovo ne postoji. Mi smo i u Berlinu pokušali da pričamo, ali gospoda iz Prištine nijednog sekunda ne žele dijalog“, rekao je Vučić.

On je istakao da „tu ima nešto mnogo ozbiljnije“.

„Dogodile su se mnoge promene i to je ključna stvar zašto bih želeo da se obratim. Naime, naša situacije je promenjena na lošije i posle izjava Vladimira Putina, jer je „kosovskometohijsko pitanje“ postavio na drugačiji način, zaštitivši interese Rusije“, rekao je Vučić i citirao šta je Putin rekao Vučiću.

„Zašto sam ovo pročitao? Vladimir Vladimirovič je našao pravni osnov za upad u Ukrajinu koji štiti odlukama međunarodnog suda pravde i pravno-političkim presedanima koje su već počinile zapadne zemlje na teritoriji Jugoslavije i Republike Srbije. Putin i Kurti i svi Albanci se pozivaju na odluku Međunarodnog suda pravde, kada su utvrdili da jednostrano proglašenje nezavisnsoti Kosova nije protivno međunarodnom pravu. Tada je utvrđeno da su delovali van institucionalnog okvira, a međunarodno pravo takve vaninstitucionalne aktivnosti ne zabranjuje. Ali šta se sada zbog svetskog sukoba promenilo?

Putin je povukao argument koji nije lagan. I bez obzira što bi na zapadu rekli da to nije isto i što bismo i mi rekli da to nije isto, Putin može da povuče takav argument. Sve argumente koje su korsitili ranije sa Zapada u vezi sa Kosovom, danas koristi i Putin. Sada mi dolazimo u najveći problem jer će ceo Zapad da bi uskratio taj argument Putinu tražiti od nas da što pre priznamo Kosovo. Jer ako mi priznamo Kosovo, nema presedana, nije slična situacija i Putin gubi argument“, rekao je Vučić.

Istakao je i da više ne traže „normalizaciju odnosa od Srbije, nego čisto priznanje“.

„Igramo se gluvih telefona. Pogledajte Briselski sporazum. Prva tačka tog sporazuma ne važi. Odbijaju predstavnici Prištine da prihvate, jer je prema njihovim rečima, to potpisala neka druga vlast. Kao da pričamo sa ljudima koji nisu pri čistoj svesti“, rekao je Vučić.

Dodao je da ne može unapred da kaže da li će Srbija napuštati neke međunarodne insititucije ako Kosovo u njih bude primljeno ili neće.

„Sa zvaničnom potvrdom da je prekršen Vašingtonski sporazum, mi ćemo da pokažemo šta je odgovor Srbije. Naš odgovor biće ozbiljan, odgovora i veoma snažan. Tek toliko da to imaju u vidu. Njih to ne interesuje jer ih štite velike sile. Oni su ih napravili. Kolekvu im napravili, ljuljaju ih, čuvaju to svoje čedo… Naše je da štitimo svoju zemlju i čuvamo svoj ustav. Neće se naš odogvor ticati ni saoštenja ni oružja. Samo politika i diplomatija“.

Tačka 3 su „energenti“.

Vučić je najavio da će naredne nedelje cene goriva pasti za oko 10 dinara, „a trebalo je da budu veće za dinar“.

„Cena nafte raste na svetskom nivou i zbog toga sam ja tražio od ruskih partnera da ne prave svoju veleprodajnu cenu za nas u odnosu na to. Zamolio sam ih da cene odu u rikverc. I ići će“, rekao je Vučić.

Rekao je i da Srbija čeka šesti paket sankcija za Rusiju, po pitanju energenata, kako bi video kakvi će biti efekti za „treće zemlje“.

Govorio je i o problemima sa iskopavanjem uglja i problematičnom situacijom sa energentima. Kao i da će Srbija „najmanje dve naredne godine biti stopostotno zavisna od ruskog gasa“.

„Čitav će svet platiti visoku cenu zbog ovih energetskih problema…“

Tačka 4 jesu finansije.

„Mi plaćamo visoku cenu što nismo uveli sanckije Rusiji. Stanje naših javnih finansija uprkos tome je dobro. Ono što nije dobro, to je da svi imaju problem sa izlaskom na tržište kapitala. Novac je poskupeo. Referentne kamatne stope svuda skaču. U Velikoj Britaniji se najavljuje recesija“, rekao je Vučić.

Tačka 5 je hrana.

„Sa hranom suštinski, mi ćemo da imamo borbu na dnevnom nivou, ali neće biti problema… Imamo dovoljne količine svega“, rekao je Vučić.

Tačka 6 – ključni reformski zadaci pred Srbijom.

Vučić je istakao da se to odnosi na „novu energetsku politiku“, ali i na obrazovanje i nauku i druge oblasti od značaja…

Tačka 7, značajno pomeranje švajcarske formule za penzije, u naredne dve godine. Ići ćemo, ako uspemo da održimo stabilnost na ovakav način, na značajno uvećanje penzija i plata. Rast penzija će morati da prati rast plata jer drugačije će penzioneri uvek biti zakinuti i to će biti tako urađeno.

Od 16. do 21 maja prijave za novih 100 evra za mlade, od 1. juna isplata.

Moramo da nastavimo dualno obrazovanje, time garantujemo uspešan posao i ozbiljne plate onima iz srednje stručne spreme, ali to moramo da podignemo i na visoko obrazovanje. Moraćemo mladima da ponudimo i bolje obrazovanje, i da im pružimo jednaku šansu da posao dobiju.

Tačka 8 – vojska.

„Srbija će ostati vojno neutralna, ni na jednoj teritoriji u okruženju nemamo da nije tu NATO. Naša je želja da budemo jedina ne-NATO zemlja i ostaćemo na toj politici.

Moj predlog će biti da se u narednom periodu uvede obavezni vojni rok od 90 dana. To nije šest meseci, ni 365 dana, na nadležnim vojnim organima je da pokažu računicu. Time se stiče obaveznost, time muškarci dobijaju na zrelosti, da nauče šta je rodoljublje, šta je posao, obaveza.

Na nadležnim organima i parlamentu je da to prihvati ili odbije posle duge i ozbiljne rasprave.“

Vučić je govorio i o natalitetu i „državnim podsticajima“.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.