(Beta) – Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas, povodom toga što su Srbi napustili kosovske institucije, da je reč o „velikim političkim, gotovo tektonskim promenama“.

Vučić je za televiziju Pink izjavio da su predstavnici Srba sa Kosova „svaki put kada Priština ne bi ispunila neki deo obaveza i gazila po Briselskom sporazumu“ želeli da napuste kosovske institucije, a da ih je on „bar 20 puta sprečio u tome“.

Dodao je da je bio „skeptik“ po pitanju povlačenja iz institucija, ali da je do toga „moralo da dodje“ nakon više neuspešnih pregovora sa prištinskim vlastima oko registarskih tablica.

Vučić je rekao da je tokom prvog protesta Srba i postavljanja barikada na severu Kosova krajem juna ove godine „bilo moguće da dodje do velikog, nezapamćenog krvoprolića“.

„Albanci su planirali sa upadom na sever, a Srbi bi se suprotstavili. Sve je bilo spremno za to, pratio sam iz našeg situacionog centra i primao informacije u stvarnom vremenu. Molili smo madjarskog komandanta KFOR-a da on udje na sever da razgovara sa Srbima da ne bi ušli Albanci“, rekao je Vučić.

Kazao je da su Srbi tada sklonili barikade sa puteva zato što ih je on zamolio, a da je njegovo objašnjenje bilo da se pregovori sa prištinskim vlastima nastavljaju u Briselu u avgustu, kao i da je „imao obećanje da će biti u redu za tablice“.

Vučić je naveo da je umesto toga usledio „Berlinski proces na kome tri sporazuma potpisujemo“, kao i da „tog dana u Berlinu da bi nas ponizio do kraja Kurti daje izjavu koja se tiče Zajednice srpskih opština da to njega ne interesuje i da se to nikada neće desiti“.

„Za tablice je najgoru varijantu napravio. Prvo ću da vas ukoravam, pa ću da vas kažnjavam novačano, da vam uzimam po 150 evra, pa ćemo posle da vam oduzimamo tablice, pa ćemo da vam uzimamo automobile“, rekao je Vučić. On je rekao da su „posle deset godina Srbi doneli odluku da napuste prištinske institucije“, a da je za tih deset godina Srbija kupila vreme da napreduje.

„Suočeni smo sa teškim pregovorima 2012. – 2013. godine, izlazimo na kraj sa Briselskim sporazumom i kupujemo mir deset godina, zahvaljujući čemu imamo najbrži rast ekonomije u regionu poslednjih deset godina, i najbrži rast ekonomije u Evropi poslednje dve godine“, kazao je Vučić.

On je rekao da „stopa javnog duga neće preći 57 odsto do kraja godine, dok 94,2 odsto iznosi prosečna stopa javnog duga zemalja u Evropi“.

Rekao je i da očekuje da će rezultati popisa pokazati da Srbija ima „oko 6.450.000 ljudi“, što prema njegovom mišljenju znači „da je talas migracija prema Evropi i Americi počeo da se smanjije“.

Doprinelo bi očuvanju mira, ako bi KFOR i EULEKS obavljali policijski posao na severu Kosova

Vučić je kazao da bi Amerikanci ukoliko budu fer, mogli da donesu odluku da KFOR i EULEKS obavljaju policijski posao na severu Kosova i Metohije, što je ocenio da bi doprinelo očuvanju mira.

Gostujući na televiziji Pink, predsednik Srbije je rekao ukoliko Albanci budu obavljali policijski posao na severu Kosova i Metohije, što je istakao da nije u skladu sa Briselskim sporazumom – bila bi katastrofa.

Vučić je naveo da ne smatra da je Amerikancima stalo do sukoba na Kosovu, ocenjujući da im sukobi nisu potrebni.

„Amerikanci su se često ponašali prema nama mnogo korektnije nego mnogi Evropljani“, rekao je Vučić, ali je dodao da ne smatra da će Amerika biti na strani Beograda, navodeći da je reč o tome da je Amerika „u stanju da kaže da je Beograd nekad u pravu“.

Istakao je da se Beograd ne uzda u Ameriku već „u sebe“, ali da se nada da će Amerikanci voditi računa o bezbednosti na severu.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.