
Povodom jučerašnjeg pisma 11 vaterpolista, u kome su naveli da neće nastupati za Srbiju dok je Slobodan Soro na čelu Vaterpolo saveza Srbije, danas se oglasio i sam VSS.
U saopštenju koje mediji ocenjuju kao „sramno“, VSS tvrdi da nije reč o 11 aktuelnih vaterpolista, već o četiri aktuelna i sedam bivših.
VSS u svom saopštenju praktično nije odgovorio ni na jednu tvrdnju vaterpolista, već su sve pokušali da prebace na politički teren. VSS je naveo da je razlog za obraćanje reprezentativaca „politički“, iako su sami vaterpolisti jasno obrazložili njihovu odluku, naglasivši da to čine jer je Soro u više navrata kroz svoje izjave pokušao da diskredituje i omalovaži sve uspehe reprezentacije u poslednjih nekoliko godina.
Pre ovoga, selektor Uroš Stevanović podneo je ostavku 4. maja.
VSS se ne osvrće na to, već navodi da su sedam reprezentativaca „bivši“.
„Na poslednjem takmičenju (kvalifikacije za Svetski kup), koje je vaterpolo reprezentacija Srbije igrala pod vođstvom Uroša Stevanovića, takođe sada već bivšeg selektora, ali tada aktuelnog, igrači Strahinja Rašović (34), Sava Ranđelović (32), Radoslav Filipović (28), Radomir Drašović (28), Nemanja Vico (31), Nikola Dedović (34), Viktor Rašović (32), nisu bili pozvani u reprezentaciju“, napominje VSS.
„Da li nisu bili pozvani zbog svojih godina, loše forme, smene generacija ili nekog drugog razloga, mi u to ne želimo da ulazimo, ali želimo da konstatujemo da je to činjenično stanje i da se oni nisu našli na spisku tadašnjeg selektora Uroša Stevanovića“, napisali su iz Saveza.
Naveli su i da „četiri igrača jesu bila pozvana, a od njih su trojica učestvovala na takmičenju, Nikola Jakšić (29), Petar Jakšić (24), Đorđe Lazić (30), a Dušan Mandić (31) nije mogao da nastupa zbog povrede“.
„Stoga smo smatrali da je javnost dužna da bude obaveštena i da, ako se već insistira na tome da su igrači reprezentativci, što svakako oni svi jesu bili u različitim periodima svoje karijere, da se onda precizno kaže ko su aktuelni, a ko bivši reprezentativci, jer je upravo Uroš Stevanović taj koji je o tome odlučivao kada je pravio spisak igrača za poslednje takmičenje na kojem je vodio reprezentaciju Srbije“, napomenuli su.
Naglasili su i da oni kao organizacija „ni na jedan način“ ne žele da učestvuju u onome „u šta se pretvorio jedan sasvim prirodan proces u sportskoj organizaciji poput vaterpolo saveza, a to je izbor rukovodstva“.
„zloupotreba sporta u političke svrhe“
Iako vaterpolisti i bivši selektor nisu nijednom rečju spomenuli politiku, VSS tvrdi da se izbor rukovodstva „pretvorio se u čist politički obračun i zloupotrebu sporta u političke svrhe“.
„Mi smo sportska, a ne politička organizacija i ko god od aktuelnih ili bivših vaterpolista, trenera ili članova Saveza, želi da se bavi politikom, ima na to potpuno pravo, ali ono na šta nema pravo jeste da koristi u te svrhe svoju sportsku, aktuelnu ili bivšu poziciju.
Očigledna je želja i potpuno je jasno da neko pokušava da ostvaruje svoje političke ciljeve preko vaterpola i to potvrđuje način na koji je kao na dugme uključen jedan značajan deo političke javnosti. Vaterpolo savez u tome ne želi da učestvuje i osuđuje svaku zloupotrebu sporta u političke svrhe“, poručili su.
Na kraju saopštenja su objavili pismo vaterpolista, ali nisu ih označili kao reprezentativci, već su istakli da je to pismo „sedam igrača Radničkog (Nikola Jakšić (29), Petar Jakšić (24), Nikola Dedović (34), Strahinja Rašović (34), Sava Ranđelović (32), Radoslav Filipović (28), Viktor Rašović (32)), jednog igrača Marseja (Radomir Drašović (28)), jednog igrača Jadrana (Đorđe Lazić (30)), jednog igrača Primorca (Nemanja Vico (31)) i jednog igrača Ferencvaroša (Dušan Mandić (31))“.
PISMO VATERPOLISTA
„Poštovani,
Kao dugogodišnji reprezentativci, aktuelni evropski I trostruki olimpijski šampioni smatramo da je neophodno da se oglasimo povodom najnovijih dešavanja u našem Savezu.
Novi predsednik Saveza, Slobodan Soro je u više navrata kroz svoje izjave pokušao da diskredituje I omalovaži sve naše uspehe poslednjih nekoliko godina.
Naše zlatne medalje ni najmanje nisu bile odraz trenutne inspiracije, kao što to navodi Slobodan Soro, već godine velikih odricanja, treniranja, zajedništva I borbe.
Takođe, podsetili bismo javnost da je nekolicina igrača iz aktuelnog sastava reprezentacije već bila izložena nesportskim potezima od strane Slobodana Sora I njegovog tima ljudi u VK Novi Beograd, od zabrane treniranja, izbacivanja iz kluba, nedozvoljavanja igranja za reprezentaciju itd… Smatramo da su I tada svi ti postupci učinjeni kako bi se naštetilo našoj reprezentaciji, našem zajedništvu I kako bi se sprečio dalji napredak srpskog reprezentativnog vaterpola.
Naš tim kao najtrofenija reprezentacija Srbije zaslužuje predsednika saveza dostojnog svega onoga za šta smo se borili sve ove godine, nekoga ko će braniti naše interese, zalagati se za nas, vrednovati sve osvojeno I podstaći dalje osvajanje trofeja.
Ponosni smo na sve što smo ostvarili sa kapicom Srbije – na svaku utakmicu, svaku pobedu, ali I na svaki težak trenutak koji nas je učinio jačima kao tim. Kao aktuelni evropski I trostruki olimpijski šampioni, verujemo da smo svojim rezultatima jasno pokazali ko smo I šta predstavljamo.
Poslednjih deset godina vaterpola u Srbiji nesumnjivo predstavlja jedan od najtrofejnijih perioda u istoriji našeg sporta.
Tokom čitave naše karijere vodili smo se principima poštovanja, dostojanstva I fer-pleja. To poštovanje smo pokazivali prema svima, pa I prema Slobodanu Soro, današnjem predsedniku Saveza, I u periodu kada je nastupao za reprezentaciju Brazila I igrao protiv Srbije na najvećim takmičenjima. Svedoci smo da je I tada ulagao maksimalne napore da zaustavi put reprezentacije Srbije ka najvećim uspesima, ali isto tako i da u tome nije uspeo – što potvrđuju rezultati koje smo zajedno ostvarili na radost cele naše nacije.
Nakon mnogo razmišljanja i međusobnih razgovora, doneli smo jednoglasnu odluku da se povučemo iz igranja za vaterpolo reprezentaciju Srbije dokle god je na njenom čelu Slobodan Soro I njegov tim ljudi.
Ova odluka je bila veoma teška, jer je igranje za reprezentaciju za nas uvek predstavljalo najveću čast i privilegiju I san svakog mladog sportiste.
Ipak, smatramo da je neophodno da mi lično podignemo glas protiv svih onih koji žele da diskredituju I unište teško stečene uspehe vaterpolo reprezentacije zarad svojih ličnih interesa.
Takve osobe ne smeju biti na čelu najtrofenije reprezentacije u Srbiji.
Apelujemo na javnu podršku bivših I sadašnjih sportista, ljudi Iz sveta vaterpola, I svih onih kojima je stalo da vaterpolo savez ne ode u ruke onih koji iz svog ličnog nezadovoljstva I hira žele da obezvrede prošlost, a unište budućnost našeg najtrofenijeg sporta.
Igrači reprezentacije Srbije:
Kapiten Nikola Jakšić, Radoslav Filipović, Dušan Mandić, Strahinja Rašović, Sava Ranđelović, Đorđe Lazić, Radomir Drašović, Nemanja Vico, Nikola Dedović, Petar Jakšić, Viktor Rašović“





