(Beta) – Pomoćnik direktora za radijacionu i nuklearnu sigurnost i bezbednost Instituta „Vinča“ Slavko Dimović izjavio je da su neistiniti navodi specijaliste fizičkih nauka Duška Košutića da radioaktivni otpad u tom instutu i dalje čeka skladište.

„Navodi su psihološki i mogu izazvati osećaj panike. Pomenuti hangari su u nadležnosti Javnog preduzeća „Nuklearni objekti Srbije“, koje je osnovano 2009. godine“, rekao je Dimović za N1.

Kako je jutros objavljeno, Košutić je kazao da se ogromna količina radioaktivnog otpada, proizvedena u bivšoj Jugoslaviji, i dalje nalazi u dva stara hangara „Vinče“ i da je novi hangar i dalje prazan.

Specijalista fizičkih nauka Duško Košutić izjavio je da Institut za nuklearne nauke „Vinča“ predstavlja opasnost za stanovništvo, jer radioaktivni otpad u „Vinči“ i dalje čeka skladište.

Košutić je za list Nova upozorio da se ogromna količina radioaktivnog otpada, proizvedena u bivšoj Jugoslaviji, i dalje nalazi u dva stara hangara „Vinče“, na 12 kilometara od centra Beograda.

„Novi hangar H3, koji je i objekat za bezbedno skladištenje takvog otpada, napravljen je još 2009. godine, ali je i dalje prazan. U tom hangaru bi trebalo da se skladišti otpad prepakovan iz prva dva hangara, a nakon toga da se prebaci na trajno odlagalište“, rekao je Košutić, koji je bio član ekipe iz „Vinče“, koja je uklanjala municiju od uranijuma nakon NATO bombardovanja SRJ.

On je dodao da država ništa ne preduzima u rešavanju tog problema već 15 godina.

Košutić je rekao da će procedura skladištenja otpada u novi hangar trajati godinama, jer mora da se vidi čega ima i koliko.

„U hangarima su burići sa radioaktivnim otpadom koji vremenom korodira i može da dođe do curenja. Ako ne može da se priđe burićima, onda ne možete da zaključite šta se tamo dešava dok nešto ne počne da curi i to ne primetite u vodi ili zemlji“, rekao je Košutić.

On je istakao da se u Srbiji i dalje stvara radioaktivni otpad.

„Ljudi u industriji rade sa defektoskopima, sa iridijumom, selenom i dođe vreme kada oni moraju da se odlože i zamene drugim radioaktivnim izvorima. I dalje imamo određen broj gromobrana koje treba poskidati i negde skladištiti, u zvaničnoj upotrebi imamo i jonizacione detektore dima“,  rekao je Košutić.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.