I peta utakmica Evropskog prvenstva u Nemačkoj prošla je bez iznenađenja, jer je Holandija, savladavši reprezentaciju Poljske rezultatom 2:1, opravdala ulogu ubedljivog favorita.

Iako su Poljaci bili ekipa koja je bolje otvorila utakmicu, te zahvaljujući golu koji je Adam Buksa postigao nakon savršenog kornera Pjotra Zjelinskog poveli već od 16. minuta, Holanđani su veoma brzo uspeli da uspostave kontrolu i meč „navedu na svoju vodenicu“. Ili vetrenjaču.

Samo desetak minuta nakon što je Buksa Poljskoj doneo minimalnu prednost, mladi napadač Liverpula Kodi Gakpo uspeo je da, uz pomoć Nejtana Akea i jednog od defanzivaca protivničke ekipe, savlada Ščensnog. Slavlje Poljaka baš i nije dugo potrajalo.

Do kraja poluvremena nizale su se šanse Holanđana, popularne „lale“ su stezale obruč oko Ščensnijevog gola, ali je Juventusov čuvar mreže uspešno odolevao protivničkim naletima i pokazao zašto se s pravom smatra jednim od najboljih golmana sveta. S vremena na vreme bi i Poljaci ugrozili Verburgenovu mrežu, ali u odsustvu povređenog Roberta Levandovskog, videlo se da im fali neko ko bi inicijativu uspeo da pretoči u gol.

Slično je izgledalo i drugo poluvreme, Holanađani su stvarali šansu za šansom, ali nikako nisu uspevali da prelome u svoju korist. Sve dok Ronald Kuman nije načinio duplu izmenu, izbacivši iz igre Memfisa Depaja i strelca jedinog gola Gakpa, i ubacivši umesto njih Veghorsta i Frimponga.

I te izmene nisu bile nimalo nasumične. Zna Kuman šta radi.

Samo jedan dodir s loptom i dva minuta provedena u igri bili su dovoljni Veghorstu da narandžasti deo tribina na stadionu u Hamburgu baci u potpuni trans. Holandija je stigla do preokreta, strpavši sva 3 boda u džep.

Veghorst, ili što bi navijači Holandije rekli – Lovokradica, izjavio je nakon utakmice da je gol za pobedu koji je postigao njegov „scenario iz snova“, te da im je sada cilj „da se iz Nemačke vrate s trofejem“.

Početak trećeg dana Evropskog prvenstva bio je i više nego zanimljiv (najjači utisak nekako su ostavila sjajna izdanja dvojice golmana, Verburgena i Ščensnog), a tek nas čekaju dueli Slovenaca i Danaca, i naravno, Srbije i Engleske.

Drugi meč grupe D, onaj između Francuske i Austrije, igra se sutra od 21 čas. U narednoj rundi grupne faze takmičenja, Holandija će 21. juna na megdan Francuzima, dok će Poljska, ukoliko želi da dođe do prvih bodova na turniru, morati da bude bolja od Austrije.