Projekat ICT HUB-a, Srbija Inovira, podržan od strane Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID), najavio je značajan trenutak u svom radu – pokretanje pilot superklastera. Superklasteri su organizovani oko četiri tehnološka domena sa najvećim potencijalom za održivi rast u Srbiji: web3 i blokčejn tehnologije, gejming okruženje i virtuelna realnost, napredna rešenja u medicinskoj tehnologiji i biotehnologiji, i visoka tehnologija u poljoprivredi i industriji hrane.

Konzorcijumi iz sva četiri domena će sada početi da rade na ispunjavanju svojih ambicioznih ciljeva zarad postavljanja temelja za ubrzani razvoj srpske privrede. Pilot superklaster za gejming će se usmeriti na povećanje izvoza i gejmifikaciju oblasti poput obrazovanja, umetnosti, video produkcije i virtuelne realnosti. Tim za web3 i blokčejn ima ambiciozan cilj da u Srbiji napravi slobodnu zonu koja će privući najbolje inženjere iz celog sveta i postaviti Srbiju kao hab za razvoj inovacija. Klaster za poljoprivrednu tehnologiju će upotrebiti najmodernije tehnologije i digitalnu transformaciju kako bi se povećali prinosi i produktivnost u tradicionalnoj poljoprivredi. I na kraju, najznačajnije kompanije i organizacije iz industrije medicinske tehnologije radiće na transferu tehnologije i pozicioniranju Srbije kao regionalnog centra za razvoj inovacija u domenu zdravstvenih tehnologija.

Želimo da talentovana radna snaga u Srbiji doprinese razvoju srpske privrede stvaranjem visoko inovativnog, tehnološki naprednog ekosistema koji vrhunske kompanije prepoznaju kao dobro mesto za rad i poslovanje. Želimo da pomognemo da najbolji i najtalentovaniji u zemlji ostanu, a da privučemo ljude koji su uspeli u inostranstvu da se vrate u Srbiju i investiraju. Projekat Srbija Inovira je veliki korak u pravom smeru i primenjuje model koji je nov za Srbiju – model superklastera – u cilju unapređenja potencijala. Videli smo da ovaj pristup funkcioniše u drugim zemljama i mislimo da je vreme da ga primenimo i ovde u Srbiji“, rekao je američki ambasador Kristofer Hil na otvaranju pilot superklastera.

„Kao projekat vođen tražnjom, prvi korak ka jačanju privrede Srbije vođene inovacijama bilo je identifikovanje tehnološke oblasti sa najvećim tržišnim potencijalom. Sledeći korak

bio je još izazovniji – pronalaženje pravih ljudi, izvanrednih talenata, naprednih kompanija i organizacija koje će znati kako da ovaj potencijal iskoriste. Okupili smo ih i tokom prethodnog perioda zajedno radili na razvoju čvrstih strategija i postavljanju tržišno orijentisanih ciljeva. Sa ponosom mogu reći da smo uspeli u ovoj misiji. Sada je pred nama još napornog rada. Cilj svakog pilot superklastera biće da zajedno radi na najznačajnijim izazovima u svojim oblastima – na infrastrukturi, saradnji i regulaciji, kao i na stvaranju novih vrednosti i mogućnosti. Želimo im sreću“, rekla je Aleksandra Popović, direktorka projekta Srbija Inovira.

U februaru 2021. godine, u partnerstvu sa USAID-om, ICT Hub je pokrenuo projekat Srbija Inovira. Cilj projekta je da pospeši saradnju u najperspektivnijim oblastima nacionalne privrede, stimuliše tehnološke inovacije i time podstakne celokupnu privredu. Projekat će se realizovati kroz model superklastera – okvir koji je već dao značajne rezultate širom sveta. Akcenat je na saradnji pojedinačih činilaca sistema u stvaranju sinergijskog efekta i generisanju svojevrsnog uspona tehnoloških inovacija. Time bi se značajno poboljšali i rezultati celokupne nacionalne privrede.

Na osnovu rezultata ove faze pilotiranja superklastera, oblast koja ima najznačajniji pojedinačni potencijal će postati prvi srpski superklaster u 2023. godini. Nakon toga, pobednički domen će imati podršku u cilju ostvarivanja najbolje moguće pozicije na tržištu, a konačni cilj je potpuna samoodrživost superklastera u 2025. godini.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.