
U velikom intervjuu za Nedeljnik, rektor Vladan Đokić osvrnuo se, između ostalog, i na pitanje pritisaka na Univerzitet.
Koliko dugo Univerzitet može da izdrži ovakve pritiske? U Inicijativi za spas Univerziteta navodi se da „fakulteti i univerziteti ne mogu na duži period izdržati nezabeležene pritiske kojima su izloženi“. Šta to konkretno znači – o kojem vremenskom okviru govorimo? I možete li vi lično da izdržite taj tempo i intenzitet?
„Univerzitet je izdržao okupaciju, dva svetska rata, vanredna stanja, ali nikad nije bio izložen ovakvom sistemskom urušavanju od nosilaca vlasti u svojoj zemlji. Zato ne bih davao procenu izdržljivosti Univerziteta. Pre bih ukazao na spremnost da se odbrani dostojanstvo profesije i spreče pritisci koji se vrše na dekane i rukovodstva, nastavnike, saradnike i na studente. Uskraćivanje plata je samo jedan oblik pritiska. Finansiranje visokog obrazovanja je višegodišnji problem sa kojim se suočavamo i koji nastojimo da prevaziđemo kroz više inicijativa o koje su se resorno i nadležna ministarstva oglušila.
Dodatno, sa donošenjem i sprovođenjem nezakonite i neustavne Uredbe demonstrirana je spremnost vlasti da izvrši ekstremni pritisak na univerzitetske profesore, nastavnike i saradnike i da mehanizmima finansijske prinude usadi „seme razdora“ unutar akademske zajednice. Vlada Srbije, na osnovu Uredbe, uplaćuje tek 12,5% plata nastavnicima i saradnicima. Studentima nije refundirano 50% uplaćene školarine, što im je izmenom Zakona garantovano. Takođe, Vlada visokoškolskim ustanovama ne uplaćuje sredstva za materijalne i stalne troškove što je, prema Zakonu o visokom obrazovanju, moralo biti urađeno do kraja aprila meseca. Pored toga, nisu uplaćena sredstva za osiguranje zaposlenih i imovinu Univerziteta. Javnost ne zna da ni Uprava za trezor ne odobrava otvaranje računa za nove međunarodne projekte koji su spremni za realizaciju. Sve ovo je nedopustivo.
Uprkos svemu, uveren sam da ćemo zajedno sa studentima, bez izgubljene akademske godine i sa razvijenim uzajamnim poverenjem, dobrim studentskim organizovanjem i sa još većim interesovanjem novih generacija za studije na Univerzitetu u Beogradu očuvati poverenje građana i visokorangiranu poziciju u prvih 1,9% najboljih univerziteta na svetu, što su postignuća Univerziteta u Beogradu merena u prethodnih osam godina (prema novoj CWUR listi objavljenoj 2. juna 2025).
U vezi sa ličnom i pojedinačnom izdržljivošću, mogu da kažem da se akademska karijera gradi dugo, kao i akademski i lični integritet. Posvećenost, strpljivost, istrajnost i doslednost, ali i otvorenost za drugačija viđenja, omogućuju trajan uspeh. U tom smislu, izdržljivost je neupitna, ali iscrpljivanje na ovakav način sasvim suvišno i zato se moraju odmah obustaviti svi mehanizmi upregnuti protiv univerziteta“, rekao je rektor Đokić.
Ceo intervju pročitajte u štampanom izdanju Nedeljnika.
NASLOVNA STRANA NOVOG BROJA NEDELJNIKA, KOJI JE U PRODAJI OD ČETVRTKA, 05. JUNA, NA SVIM KIOSCIMA I NA NSTORE.RS