Nestanak struje u celoj Šri Lanki pripisan je majmunu koji se popeo u elektranu južno od Kolomba.

Nestanak struje, koji je počeo u nedelju oko podneva, ostavio je mnoge stanovnike da se znoje na temperaturama koje su prelazile 30°C, piše Gardijan.

Majmun je došao u kontakt sa našim mrežnim transformatorom, što je izazvalo neravnotežu u elektroenergetskom sistemu“, izjavio je ministar energetike Šri Lanke.

Inženjeri su požurili da obnove napajanje u ostrvskoj državi sa 22 miliona stanovnika, dajući prioritet kritičnim objektima kao što su bolnice i postrojenja za prečišćavanje vode. Dok su neka područja dobila struju u roku od nekoliko sati, mnogi domovi bez agregata ostali su u mraku do kasno u noć.

Na društvenim mrežama, stanovnici Šri Lanke uporedili su incident sa slepstik komedijom, dok su drugi ukazali na krhkost elektroenergetske mreže u zemlji.

Jedan majmun = potpuni haos. Vreme je da preispitamo infrastrukturu?“, napisao je jedan korisnik. „Samo u Šri Lanki majmun može oboriti čitav elektroenergetski sistem,“ našalio se drugi.

Međutim, osim internet šala, nestanak struje je ukazao na dugogodišnje probleme Šri Lanke sa energetskom bezbednošću. Stručnjaci odavno upozoravaju da je energetska mreža zastarela i podložna prekidima.

„Nacionalna elektroenergetska mreža je u toliko lošem stanju da su česti nestanci struje na nivou cele zemlje očekivani ako dođe do poremećaja na jednoj od naših linija,“ izjavio je neimenovani viši inženjer za list Daily Mirror.

Nestanak struje u ovoj zemlji često se dešava . Tokom duboke ekonomske krize 2022. godine, planirani nestanci struje postali su surova realnost jer su nestašice goriva primorale vlasti da racionalizuju struju i do 13 sati dnevno.

Cejlonski elektrodistributer izdao je izvinjenje zbog nestanka struje u nedelju, ali nije objasnio kako je jedan incident mogao imati tako široke posledice. Nije bilo informacija o sudbini majmuna.

Majmuni postaju sve veći problem u Šri Lanki zbog njihovog brzog razmnožavanja. Kako ljudi sve više narušavaju šumska područja, životinje upadaju u sela u potrazi za hranom i uništavaju useve. Procene govore da na ostrvu živi između dva i tri miliona endemskih toke makakija.

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.